Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 10d. 13:01

Teisėjai paaiškino, kodėl vilnietę pražudžiusio taksisto negalima priversti skubiai atlyginti žalą

Andrejaus Čmeliovo byla Vilniaus apygardos teisme
15min nuotr. / Andrejus Čmeliovas Vilniaus apygardos teisme

Skubiai atlyginta žala arba reali bausmė kalėjime. Tokį ultimatumą vilniečiui Andrejui Čmeliovui siūlė moteris, kurios motiną šis taksi vairuotojas per Kalėdas pražudė pėsčiųjų perėjoje. Tačiau Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad toks griežtas įpareigojimas nuteistajam nebūtų teisingas, ir paaiškino, kodėl.

Avarijoje mamos netekusi vilnietė aukštesnės instancijos teisme siekė ultimatumo kaltininkui – prašė įpareigoti A.Čmeliovą atlyginti 20 tūkst. eurų žalą ne kada nors, o realios laisvės atėmimo bausmės atidėjimo laikotarpiu. Kitaip tariant, per dvejus metus. Priešingu atveju, anot nukentėjusios ir jos advokato, būtų pagrindas siųsti avarijos kaltininką atlikti realaus laisvės atėmimo.

Vilniaus apygardos teismas patvirtino, kad A.Čmeliovas už avarijoje pražudytą žmogų nuteistas pelnytai, iš jo priteista 15 tūkst. eurų suma yra adekvati. Tačiau skubiai sumokėti kompensaciją teisėjai nuteistojo neįpareigojo.

15min įsigilino į aukštesnės instancijos teismo motyvus tiek dėl šio ultimatumo, tiek dėl nepadidintos kompensacijos sumos.

Suprasti akimirksniu

  • Tragiška avarija įvyko 2017-12-26, antrosios Kalėdų dienos rytą.
  • Sostinės Fabijoniškių rajone, Gedvydžių g. ties 17 pastatu, „Toyota Prius“ automobilis perėjoje partrenkė pėsčiąją.
  • 78 metų senjorė, jos dukters teigimu, lemtingą rytą, kaip ir kiekvieną dieną, buvo išėjusi iš namų į prekybos centrą, esantį kitoje gatvės pusėje.
  • Vilnietę partrenkęs 39-erių metų vyras vairavo „Toyota Prius“ automobilį, kurį buvo išsinuomojęs, kad galėtų dirbti pavežėju.
  • A.Čmeliovas prisipažino, kad įvažiavęs į pažymėtą pėsčiųjų perėją pasižiūrėjo į planšetę, pritvirtintą automobilio priekinėje dalyje ant priekinės panelės, ir tuo metu pajuto smūgį į priekinį stiklą dešinėje pusėje. Pėsčiąją taksistas pamatė jau pajutęs smūgį į automobilį.
  • Atvykusi greitoji pagalba konstatavo pėsčiosios mirtį.
  • Kaltinamasis buvo atvykęs į laidotuves, atvežė vainiką, atsiprašė.
  • Apylinkės teismas 2018 m. vasarą A.Čmeliovą nutarė pripažinti kaltu ir skirti jam 1 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 2 metams.

Kas mėnesį po 600 eurų? Nerealu

Teisėjų kolegija sutiko, jog nuteistojo neveikimas nukentėjusiajai gali kelti abejonių dėl nuteistojo ketinimų savanoriškai Valentinos B. naudai sumokėti teismo priteistą neturtinės žalos sumą.

„Tačiau, nors A.Čmeliovas ir yra darbingo amžiaus, dirbo pavėžėju (taksi vairuotoju), pirmosios instancijos teismo sprendimu jam 1 metus yra uždrausta naudotis specialiąja teise vairuoti visų rūšių transporto priemones, todėl šiuo metu nedirba, t. y. negauna nuolatinių pajamų, nekilnojamo turto neturi, ankstesniu (2018 06 18) nuosprendžiu jam yra paskirta turtinio pobūdžio bausmė – bauda.

Šiuo nuosprendžiu paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas 2 metams, todėl tenkinant apeliacinį skundą kas mėnesį mokėtinos neturtinės žalos dalis būtų didesnė nei 600 eurų, kas atsižvelgiant į aukščiau išdėstytas aplinkybes bei nuteistojo turtinę padėtį būtų pastarajam nepakeliama našta“, – realiai nuteistojo galimybes įvertino teismas.

Teisėjų kolegija nesutiko su nukentėjusiosios atstovu, nurodžiusiu, kad iš A.Čmeliovo veiksmų matyti, jog pastarasis neketina savanoriškai atlyginti Valentinai B. naudai priteistos neturtinės žalos.

„Nuteistasis kaltę dėl padaryto nusikaltimo pripažino visiškai, nukentėjusiosios atsiprašė, ikiteisminio tyrimo metu papasakojo visas įvykio aplinkybes. Vien tai, kad nuteistasis proceso metu nepradėjo atlyginti neturtinės žalos, nesudaro pagrindo išvadai, kad jis nukentėjusiajai neatlygins priteistos neturtinės žalos ar tai daryti vengs“, – optimizmo nestokojama Daivos Kazlauskienės (kolegijos pirmininkės ir pranešėjos), Stasio Lemežio ir Ugniaus Trumpulio pasirašytoje nutartyje.

Vairuotojas nepasirodė nužmogėjęs

Apygardos teisėjai taip pat motyvavo, kodėl žemesnis teismas dukros civilinį ieškinį (20 000 Eur) pagrįstai sumažino iki 15 000 eurų.

Nutartyje pažymėta, jog Civilinis kodeksas (CK) nenumato atlygintinos neturtinės žalos minimumo ar maksimumo, todėl teismas, spręsdamas dėl priteistinos neturtinės žalos dydžio, privalo atsižvelgti į CK minimus neturtinės žalos dydžio nustatymo kriterijus:

1) neturtinės žalos pasekmes;

2) žalą padariusio asmens kaltę;

3) žalą padariusio asmens turtinę padėtį;

4) jei padaryta turtinė žala, į šios žalos dydį;

5) kitas turinčias reikšmės bylai aplinkybes bei sąžiningumo, teisingumo ir protingumo principus.

Neturtinės žalos apskaičiavimo kriterijų sąrašas nėra baigtinis, todėl teismas, nustatydamas konkretų neturtinės žalos dydį, privalo atsižvelgti ir į kitas reikšmingas bylos faktines aplinkybes, kurios mažina ar didina žalos atlyginimą, bei argumentuotai pagrįsti šių kriterijų taikymą nagrinėjamos bylos aplinkybėmis, vertinti jų visumą. Pirmosios instancijos teismas, nustatydamas, kad nukentėjusiajai priteistina 15 000 Eur neturtinei žalai atlyginti, nepažeidė CK nustatytų neturtinės žalos dydžio nustatymo kriterijų vertinimo taisyklių.

A.Čmeliovas vairavo blaivus, iš įvykio vietos jis nebėgo, pats iškvietė greitąją pagalbą, kaltę pripažino, dalyvavo žuvusiosios laidotuvėse, atsiprašė nukentėjusiosios, dėl padaryto nusikaltimo gailėjosi.

„Teismas atsižvelgė į didelius išgyvenimus, kuriuos Valentina B. patyrė dėl motinos žūties, netekties jausmą, patirtą emocinį šoką, tai, kad moteris žuvo antrosios šventų Kalėdų dienos rytą. Taip pat įvertino aplinkybes, apibūdinančias patį eismo įvykį: V.Čmeliovas buvo blaivus, tai atsitiktinis įvykis jo gyvenime, jis nusikalto dėl nusikalstamo nerūpestingumo.

Nuteistasis iš įvykio vietos nebėgo, pats iškvietė greitąją medicinos pagalbą, savo kaltę pripažino, dalyvavo žuvusiosios laidotuvėse, atsiprašė nukentėjusiosios, dėl padaryto nusikaltimo gailėjosi. Aptartos aplinkybės paneigia apeliacinio skundo argumentą, jog V.Čmeliovas yra visiškai abejingas nukentėjusiosios patirtam skausmui ir išgyvenimams“, – motyvuojama nutartyje.

Brangus advokatas nepervargo

15min primena, kad nagrinėjant šią bylą, aštrus klausimas buvo kilęs ir dėl nukentėjusios advokato atlyginimo.

Nukentėjusiosios atstovas Romualdas Drakšas nesutiko su iš nuteistojo nukentėjusiosios naudai priteista suma (2000 Eur) atstovavimo išlaidoms atlyginti ir prašė jas padidinti iki 4000 Eur.

„Toks nukentėjusiosios atstovo prašymas nepagrįstas. Teismas negali priteisti proceso dalyvio prašomos atstovavimo išlaidų sumos, jei yra pagrindas konstatuoti, kad nurodoma atstovavimo išlaidų suma yra per didelė“, – griežtai pareiškė teisėjai.

Apygardos teismo vertinimu, avarijos aplinkybių tyrimas nebuvo vilkinamas, byla yra nedidelės apimties ir nesudėtinga, apylinkės teisme ji išnagrinėta vos per vieną posėdį. Tad kyla klausimas, kada ir už ką advokatas spėjo užsidirbti net 4000 eurų. Teismo vertinimu, 2000 eurų už nukentėjusiosios interesų atstovavimą teisme – pakankamai didelis atlygis.

Komentarai: 8

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Mįslė kariuomenėje: ligoninėje guli 8 apsinuodiję kariai, o Vaidoto batalionas tai neigia

15min eksperimentas Gazas

15min/Gazas patikrino: ką naktį mato vairuotojas, jei pėsčiasis eina su „tautine apranga“

24sek

Vilniaus „Rytui“ – rimti kaltinimai: ispano istorija atskleidžia nuslėptus mokesčius?

Aktualu

„MG Baltic“ voratinklį narpliojęs D.Dargis: „Abejoju, kad kaltinamieji byloje sės į kalėjimą“

24sek

Šaras subtiliai sureagavo į „Barcelona“ trenerio gnybtelėjimus

Vardai

Internete žaibiškai pasklidusi parodija Karolinos Meschino nė kiek neįžeidė: „Nauda abipusė“

Aktualu

Vyriausiasis Kauno prokuroras paaiškino painiavą dėl E.Kručinskienei reiškiamų įtarimų

24sek

„Barcelona“ treneris įgėlė „Žalgiriui“: lengva Eurolygoje, kai Lietuvoje nėra ką veikti

Aktualu

Nacionalinėje žiniasklaidoje populiariausi I.Šimonytė ir G.Nausėda, regionuose – A.Juozaitis

Gyvenimas

Ūsuotasis Vilnius: kodėl barzda ir ūsai laikomi vyro sveikatos simboliais?

24sek

Marius Grigonis apie „Barcelona“ pergalių seriją: pralaimėjimai turi ateiti

Aktualu

J.Petrauskienė apie problemas dėl etatinio apmokėjimo: kalti ne teisės aktai

Verslas

Seime – dar vienas alkoholio ribojimų raundas

Mokslas.IT

Sausiausiai pasaulio dykumai lietus atneša ne gyvybės proveržį, o mirtį

Vardai

19-ąjį gimtadienį švenčianti Iglė: „Dar niekada nesijaučiau tokia mylima ir mylinti“

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikino, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Gazas

Konkursas „Lietuvos metų automobilis 2019“: kuris iš jų geriausiai tinka šeimai?

Maistas

Nuoširdi Kalėdų dovana, kurią gaminant įsitrauks visa šeima, o išlaidauti neprireiks

24sek

Vilniaus „Ryto“ atsakymai į išvyto ispano kaltinimus: „Jis kenkė klubui“

Naujienos

Vardai

Susižadėjo advokatas Albertas Bandžius: ves ketvirtą kartą

Interviu Mokslas.IT

Kibernetinis saugumas: koks nusikalstamumas „ant bangos“ ir kaip save apsaugoti?

Vardai

NBA žvaigždei Dwyane'ui Wade'ui ir aktorei Gabrielle Union surogatinė motina pagimdė dukrą

Gyvenimas

Nepelnytai pamiršti svogūnų lukštai – vaistas nuo visų ligų: niekada jų neišmeskite

Aktualu

Barselonoje – policijos ir separatistų susidūrimai

Aktualu

Afganistano konflikto šalys Maskvoje prie tiesioginių derybų nepriartėjo

Aktualu

Prieš separatistų rengiamus rinkimus Ukrainos rytuose žuvo du kariai

Verslas

Analitikas: nelegalių cigarečių masto mažėjimą lėmė ir didėjančios pajamos

Sportas

Dar vienos Vilniaus ir Kauno lenktynės – kuris pirmas nuplaus Lietuvos futbolo gėdą?

24sek

G.Petrauskas apie „Pieno žvaigždžių“ naujoką: „Jis padės gauti tai, ko mums trūksta“

Interviu Kultūra

„Sengirės“ režisierius M.Survila: ekspertai sakė, kad surinksime 2000 žiūrovų, bet atėjo daugiau nei 57 000

Aktualu

E.Macrono kanceliarija sako, kad D.Trumpas supyko dėl nesusipratimo

Vardai

„Spice Girls“ skelbia apie naujus turo koncertus, gerbėjai šluoja bilietus

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paplotėliai „rupiai“ iš Indijos

24sek

G.Krapiko auklėtiniai leido siautėti įspūdingą dublį atlikusiam D.Motiejūnui

Aktualu

Panevėžyje nepažįstamasis jaunuoliui kaktą prakirto buteliu

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 lapkričio 4–10 d.)

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų dešimtuke – B.Daviesas ir pažeminti Milano lietuviai

Gyvenimas

19-metis virtuvės šefas Rokas: „Neturiu plano B, todėl darau viską, kad jo ir neprireiktų“

Aktualu

Verslininkai Kauno mieste planuoja krematoriumą, savivaldybė skeptiška

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min