TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisiami pareigūnai: policija nėra atsakinga už Drąsiaus Kedžio žudynes Kaune

Penki kaltinamieji pareigūnų byloje
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Penki kaltinamieji pareigūnų byloje
Šaltinis: BNS
0
A A

Generalinei prokuratūrai patikslinus kaltinimus byloje dėl galimo policijos pareigūnų pareigų neatlikimo reaguojant į planuojamus nužudymus Kaune, sostinės teisme teisiami esami ir buvę policininkai dar kartą pakartojo, kad jie nepadarė jokių nusikaltimų.

Bylos nagrinėjimui artėjant pabaigos link, kovo 25 dieną valstybės kaltintojas pranešė, kad piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi pasireiškė ne tik didele žala valstybei, bet ir nukentėjusiesiems – nužudyto Jono Furmanavičiaus ir Violetos Naruševičienės šeimoms.

Šį antradienį bylą nagrinėjantis Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Valerijus Paškevičius pranešė, kad turi apklausti kaltinamuosius dėl pakeisto kaltinimo.

„Pilnus išsamius parodymus aš jau daviau. Nelabai ką aš turėčiau pridurti. Kaltinimai paremti neteisingais M.Žalimo parodymais. Kaltinimai niekaip nedera su logika ir sveiku protu“, – teismui sakė buvęs Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas.

Kreipdamasis į valstybės kaltintoją Arūną Verenių, V.Račkauskas teigė, kad ciniška atsivesti į teismo salę žuvusio asmens tėvus, jeigu jie jokių jam asmeniškai pretenzijų nepareiškė.

„Mes išgirdom kad tokia byla ir atėjom pasakyti, kad patyrėm žalą, kad žuvo vaikas,“ – V.Naruševičienės tėvų Stankūnų pasirodymą praėjusiame teismo posėdyje perfrazavo V.Račkauskas.

Jis sakė, kad jis ir jo kolegos užjaučia Stankūnus, tačiau teisingumo vardan prašė prisiminti, kad kad policijos dėka nebuvo įvykdyta daugiau pasikėsinimų, nes, sužinoję pavardes asmenų, kurias skunduose vardijo Drąsius Kedys, policininkai ėmė juos saugoti.

„Nė vienam iš mūsų Naruševičienės pavardė nebuvo žinoma – visai tai buvo prokuratūroje, Seime, televizijoje. Nė vienas prokuroras nepaskambino ir nepasakė, kad saugokit Naruševičienę. Būčiau žinojęs, būčiau prisiėmęs atsakomybę“, – kalbėjo V.Račkauskas.

„Objektyviai įrodyta, kad nė vienam iš mūsų V.Naruševičienės pavardė nebuvo žinoma – visai tai buvo prokuratūroje, Seime, televizijoje. Nė vienas prokuroras nepaskambino ir nepasakė, kad saugokit V.Naruševičienę. Būčiau žinojęs, būčiau prisiėmęs atsakomybę“, – kalbėjo V.Račkauskas.

Jis teigė, kad policijos taikytus veiksmus ieškant D.Kedžio galima naudoti mokant būsimus policijos pareigūnus kaip metodinę medžiagą, kaip vadovėlį, nes iki tol tokie veiksmai policijos istorijoje nebuvo atliekami.

„Kategoriškai neigiu visus kaltinimus, nesu kaltas Šitie vyrai dirbo savo iniciatyva, jie visiškai neteisingai apkaltinti“, – sakė V.Račkauskas, rodydamas į kartu su juo teisiamus policijos operatyvinius darbuotojus.

Buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis ragino prokurorus vaikų ir artimųjų per žudynes Kaune netekusius asmenis pavedžioti po prokuratūros kabinetus ir parodyti, kaip pareiškimai apie gresiantį pavojų gyvybei klaidžiojo po prokuratūrą – iš vienos prokuratūros į kitą, iš vieno kabineto į kitą.

„Mano pozicija lieka nepakitusi – aš niekada nedariau jokių nusikaltimų, kuriais esu kaltinamas. Labai apmauda, kad visiškai nekreipiama dėmesio į aplinkybės, kurios išryškėja. Galima tik pasidžiaugti, kad dabar trigubai plonesnis kaltinimas -sutaupėm miško. Jokių neteisėtai nurodymų nedaviau ir patas negavau“, – sakė T.Ulpis.

Anksčiau duotų parodymų teismui neginčijo ir teisiami policijos operatyvininkai – Dariušas. Sinkevičius, Emilijus Damukaitis bei Vitalijus Vitkovskis.

„Valstybei, kitiems asmenims, nukentėjusiems jokios žalos nepadarau. Aš vykdžiau savo pareigą įstatymo rėmuose, o dabar stovėti čia ir aiškintis – ne mūsų operatyvininkų gyvenimo rūpestis, tegul ant kelių klaupiasi tie, kurie nuslėpė tuos faktus“, – sakė V. Vitkovskis.

Bylos nagrinėjimą teismas tęs birželio 27 dieną – vyks baigiamosios kalbas. Tada prokuroras turėtų siūlyti bausmes kaltinamiesiems.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Penkių pareigūnų byla teisme: prokuroras
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Penkių pareigūnų byla teisme: prokuroras Arūnas Verenius

Kaltinimai esamiems ir buvusiems pareigūnams pateikti dėl jų veiksmų reaguojant į planuojamus teisėjo J.Furmanavičiaus ir V.Naruševičienės nužudymus 2009 metų rudenį.

Praėjus maždaug trejiems metams M.Žalimas pareiškė prieš žudynes apie planuojamus D.Kedžio veiksmus įspėjęs policijos vadovybę, tačiau pareigūnai esą nesiėmė jokių veiksmų, kad užkirstų joms kelią. Apsaugininku klube sostinėje M.Žalimas tai paskelbė, kai pats sulaukė teisėsaugos kaltinimų byloje dėl asmens sužalojimo. Vėliau kaltinimai jam buvo panaikinti.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas 2011 metų lapkritį Kauno rajono apylinkės prokuratūroje ir tuoj pat perduotas Generalinei prokuratūrai.

D.Kedys kaltino V.Naruševičienę leidus tvirkinti jo ir L.Stankūnaitės mažametę dukrą bei šios pusseserę, pačios V.Naruševičienės mažametę dukrą. J.Furmanavičių ir A.Ūsą D.Kedys kaltino pedofilija. Visi teismai A.Ūsą išteisino.

Po žudynių besislapsčiusio D.Kedžio kūnas rastas 2010 metų balandį prie Kauno marių. Teisėsauga teigia, kad jis mirė nesmurtine mirtimi.

Pasak T.Ulpio, liudininkai matė, kad žudynes Kaune vykdė du žmones, viena nenustatyto asmens byla yra išskirta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min