Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 27d. 14:21

Teismas Henriko Daktaro byloje baigė apeliacinių skundų nagrinėjimą

Henrikas Daktaras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Henrikas Daktaras

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį baigė nagrinėti iki gyvos galvos nuteisto Henriko Daktaro ir kitų nuteistųjų bei prokuratūros skundus dėl paskelbto nuosprendžio. Sprendimas dėl šių skundų bus skelbiamas birželio 30 dieną, pranešė teisėjai. Po Apeliacinio teismo verdikto nuosprendžiai įsiteisėja.

Trečiadienį paskutinio žodžio teisė suteikta kalėti 20 metų nuteistam Egidijui Abariui.

„Kas žeidžia – kad Klaipėdos apygardos teismas paskelbė, kad organizavau ir vadovavau susivienijimui. Liudytojai sakė, kad galėjau duoti nurodymus, bet jie nesakė, kad daviau“, – kalbėjo nuteistasis E.Abarius.

Jis prašė teisėjų „kuo objektyviau įvertinti bylos medžiagą“, patenkinti jo skundą, o prokuroro atmesti.

„E.Abarius nesutinka su Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžio dalimis, kuriomis nuteistas už vadovavimą nusikalstamam susivienijimui ir dviejų nužudymų organizavimą. Šios nuosprendžio dalys yra nepagrįstos ir turi būti panaikintos. Jis yra pripažinęs kaltę dėl tam tikrų epizodų “, – po posėdžio žurnalistams sakė nuteistojo advokatas Linas Belevičius.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Egidijus Abarius
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Egidijus Abarius

Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija 2013 metų birželį paskelbtu E.Abarių pripažino vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėju ir vadovu, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus. Pats kaltinamasis tiesiogiai žmonių nežudė.

E.Abarius dėl dvylikos nusikaltimų, iš kurių trys kaltinimai nužudymu ir du pasikėsinimu nužudyti, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Generalinė prokuratūra mano, kad pavojingus nusikaltimus padaręs EAbarius, kaip ir H.Daktaras, turi kalėti iki gyvos galvos.

Tuo metu Generalinė prokuratūra mano, kad pavojingus nusikaltimus padaręs EAbarius, kaip ir H.Daktaras, turi kalėti iki gyvos galvos.

H.Daktarui paskutinio žodžio teisė buvo suteikta kovo mėnesį vykusiame posėdyje. Šis nuteistasis savo kaltę taip pat neigia.

Tuo pačiu apeliaciniu skundu Generalinė prokuratūra prašo paskirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui Rimvydui Žilinskui. Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę. Tuo metu prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R.Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso – lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

Veikė vadovaujami H.Daktaro

Klaipėdos apygardos teismas nuosprendžiu konstatavo, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H.Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, jo dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

Teisėjų kolegija, skirdama bausmes 15 kaltinamųjų, atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltinamųjų vaidmenis padarant konkrečius nusikaltimus, padarytų nusikaltimų kiekį, jų padarymo motyvus ir tikslus, kaltinamųjų atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, kaltinamųjų asmenybes.

Pasak teismo, anksčiau teistas H.Daktaras padarė septynis labai sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Teismo posėdis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Teismo posėdis

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo jo gyvenimo būdas. H.Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas“, –  prieš dvejus metus paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų, tačiau vienam pasislėpus, jo byla išskirta į atskirą ir nuosprendis paskelbtas 15-kai asmenų.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų, tačiau vienam pasislėpus, jo byla išskirta į atskirą ir nuosprendis paskelbtas 15-kai asmenų.

Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų (daugiau nei 159 tūkst. eurų), nukentėjusiesiems priteisė 205,5 tūkst. litų (beveik 60 tūkst. eurų) turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

Rolandui Zaveckui skirta 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad jau anksčiau teistas kaltinamasis buvo aktyvus nusikalstamo susivienijimo narys, smurtinių nusikaltimų vykdytojas, susivienijimo hierarchijoje turėjęs aukštesnę padėtį ir nusikalstamo susivienijimo vadovų vertinamas kaip patikimas dalyvis. Jis padarė du labai sunkius ir kelis lengvesnius nusikaltimus.

Rimgaudas Lantuchas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme, Gyčiui Ježeriui skirta 11 metų laisvės atėmimo.

Teismas nustatė, kad anksčiau teisti R.Lantuchas ir G.Ježerys buvo aktyvūs nusikalstamo susivienijimo nariai, smurtinių ir turtinio pobūdžio nusikaltimų vykdytojai, padarę atitinkamai du labai sunkius ir penkis lengvesnius nusikaltimus bei vieną labai sunkų ir šešis lengvesnius nusikaltimus.

Virginijų Silvestravičių teismas nuteisė devynerių metų laisvės atėmimo bausme, Vaidą Vansevičių – aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme, jas nuteistieji taip pat privalės atlikti pataisos namuose.

Pasak teismo, V.Silvestravičius padarė trylika nusikalstamų veikų, o V.Vansevičius – dešimt, abu kaltais prisipažino visiškai, aktyviai padėjo išaiškinti nusikaltimus ir juose dalyvavusius asmenis.

Kitiems kaltinamiesiems – N.Archipovui, R.Žilinskui, Sauliui Vaitukaičiui, Vidmantui Gudzinskui, Ramūnui Stanioniui, A.Gudomskui – teismas skyrė bausmes nuo dvejų iki aštuonerių metų. Jie jas privalės atlikti pataisos namuose. Kazimieras Petronis nuteistas 45 paromis arešto, o R.Stončiui baudžiamoji byla nutraukta suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui. Teismas nustatė, kad N.Archipovas, R.Stanionis ir K.Petronis nepriklausė nusikalstamam susivienijimui.

Kaltinamasis Arūnas Šimėnas bylos nagrinėjimo metu nuo teismo pasislėpė, todėl paskelbta jo paieška, o baudžiamoji byla išskirta į atskirą.

Suėmimą H.Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Henytė“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto, 2009 metų rugsėjo 4 dieną. Rudenį sukaks šešeri metai, kai H.Daktaras laikomas už grotų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Maistas

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min