Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 24d. 16:48

Teismas nuo kontrabandos karaliaus bylos nušalino prokurorą Justą Laucių

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras J.Laucius
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Prokuroras Justas Laucius

Vilniaus apygardos teismas penktadienį nuo didelės cigarečių kontrabandos bylos nušalino valstybinį kaltinimą palaikantį Generalinės prokuratūros prokurorą Justą Laucių. Nutartis galutinė ir neskundžiama, BNS patvirtino teisėjų kolegijos pranešėja Jurgita Mačionytė.

Teismas kreipėsi į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovą, kad jis į šią bylą skirtų kitą prokurorą.

Prokuroras Justas Laucius nušalintas dėl jo viešų pasisakymų teismo posėdžių metu.

„Dėl nekaltumo prezumpcijos pažeidimo, apie asmenų pavojingumą visuomenei, kad jie yra pavojingi, nepagrįstai buvo paleisti iš suėmimo, kvestionuojama apygardos ir Apeliacinio teismo nutartys“, – motyvus aiškino teisėja J.Mačionytė.

Anot jos, dėl tokių prokurorų kalbų susidarė neadekvati įtampa tarp kaltinimo ir gynybos.
Teismų praktikoje nutartys dėl prokurorų nušalinimo yra retos.

Šioje byloje kaltinamasis yra buvęs policijos pareigūnas Vilius Karalius, Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus sūnus Aivaras ir dar 25 asmenys, tarp jų ir buvę muitininkai.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilius Karalius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilius Karalius

Baudžiamoji byla iš esmės nepradėta nagrinėti.

Šiemet balandžio pradžioje Vilniaus apygardos teismas į vieną sujungė dvi didžiules cigarečių kontrabandos bylas, šią nutartį Apeliaciniam teismui buvo apskundusi Generalinė prokuratūra, tačiau skundas nebuvo patenkintas. Viena byla, kurioje V.Karaliui buvo pateikti kaltinimai, jau buvo nagrinėjama teisme. Kita byla buvo tiriama ir tik šiemet perduota teismui,

Abi šias baudžiamąsias bylas tyręs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras J.Laucius skunde teismui nurodė, kad abi baudžiamosios bylos yra itin didelės apimties ir ypač sudėtingos, turinčios tarptautinį elementą, jose yra ilgą laiką suimtų asmenų.

Prokuroro manymu, tik nagrinėjant šias bylas atskirai bus efektyviai įgyvendinti proceso ekonomiškumo, greitumo ir koncentruotumo principai.

„Šias bylas sujungus į vieną, ypatingai didelę bylą, kuri galbūt bus pradėta nagrinėti tik rudenį, iš esmės būtų pažeistos tiek ilgą laiką suimtų kaltinamųjų, tiek civilinio ieškovo teisės į greitesnį bylos išnagrinėjimą“, – teigė valstybės kaltintojas.

Per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 35 mln. litų. Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų.

Vieną šių bylų iki sujungimo Vilniaus apygardos teismas nagrinėjo nuo 2012 metų gruodžio. Joje dešimt asmenų, tarp jų buvęs policijos pareigūnas V.Karalius, kaltinami sukūrę Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijos ir Vokietijos veikusį nusikalstamą susivienijimą ir organizavę bendros daugiau nei 7 mln. litų vertės cigarečių kontrabandą. Generalinė prokuratūra teigia, kad cigaretės 2009-2010 metais buvo atvežamos į Lietuvą iš Baltarusijos ir gabenamos iš Lietuvos į Vokietiją per Lenkiją. Prokurorai nustatė, kad kyšiams muitinės pareigūnams buvo skirta 80 tūkst. eurų (276 tūkst. 224 litų).

Kol teisme nagrinėta ši kontrabandos byla, baigta tirti dar viena su V.Karaliaus grupuote susijusi byla ir šiemet sausio pabaigoje ji perduota teismui. Per šį tyrimą nustatyta, kad per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 35 mln. litų. Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų. Nustatyta, kad neteisėtai pergabenti rūkalus padėjo muitinės pareigūnai – bendra kyšių, kurie buvo perduoti Baltarusijos ir Lietuvos muitinės pareigūnams, praleidusiems be muitinio tikrinimo cigaretes vežusius vilkikus, suma viršija milijoną litų.

Kovo 17 dieną Vilniaus apygardos teismas patenkino kaltinamųjų advokatų prašymus ir abi bylas sujungė į vieną, nurodydamas. kad bylų nagrinėjimas atskirai gali pakenkti bylos nagrinėjimo teisme išsamumui, teisingam nusikalstamų veikų ir aplinkybių nustatymui bei kaltinamųjų asmenų kaltės klausimo išsprendimui. Apygardos teismas taip pat nurodė, kad įrodomoji bazė sieja šias bylas, sujungus, bus greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis išnagrinėti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min