Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teismas nuo VSD pažymos paviešinimo pradėjo skaityti Darbo partijos bylos medžiagą

Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Viktoras Uspaskichas
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį pradėjo skaityti medžiagą, esančią Darbo partijos baudžiamojoje byloje, kurioje kaltinimai sukčiavimu pateikti pačiai partijai, jos pirmininkui Viktorui Uspaskichui ir dar trims kaltinamiesiems.

Medžiaga pradėta skaityti nuo Valstybės saugumo departamento 2006 metų pranešimų apie Darbo partijos interesų protegavimą skirstant Europos Sąjungos (ES) paramą. Tarp pirmųjų perskaitytų bylos medžiagos pavyzdžių buvo ir valstybinį kaltinimą palaikančio prokuroro Sauliaus Versecko ir kito tuometinio aukšto rango Generalinės prokuratūros atstovo Algimanto Kliunkos tarnybinio susirašinėjimo dokumentai.

Viename jų prokurorai praneša vienas kitam, kad yra gautas VSD raštas, jog DP veikloje yra naudojama „kitų lėšų nei yra deklaruojama ir kurios apskaitomos oficialioje buhalterijoje“.

Kiek vėliau teismas perskaitė VSD protokolą apie vienos iš kaltinamųjų Vitalijos Vonžutaitės elektroninį susirašinėjimą su kita partijos administracijos darbuotoja. Elektroniniuose laiškuose buvo vardijamos tūkstančius litų siekiančios sumos partijos sąskrydžio organizavimui, atlyginimams muzikos atlikėjams.

Toliau posėdyje skaitomos su partijos buhalterija susijusių darbuotojų – V.Vonžutaitės, Marinos Liutkevičienės, Nijolės Steponavičiūtės – pokalbių telefonu išklotinės.

Pirmadienį teisme paaiškėjo, kad finansines DP machinacijas Valstybės saugumo departamento pareigūnai mėgino stebėti dar nuo 2005-ųjų metų.

Leidimą VSD pareigūnams internete bei mobiliojo ryšio tinkle sekti Darbo partijos buhalterę Nijolę Steponavičiūtę dar tų metų vasarą išdavė Vilniaus apygardos teisme (VAT) pirmininkavęs Artūras Šumskas, po to sankciją teismas (VAT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Vladas Nikitinas) dar pratęsdavo.

VSD akiratyje buvusi finansininkė N.Steponavičiūtė tuo metu dirbo bendrovėje „Kartonas“. Teigiama, kad elektroniniuose laiškuose ir telefoniniuose pokalbiuose buvo daug konfidencialios informacijos, privertusios pareigūnus nuodugniau pasidomėti Darbo partijos buhalterija.

Vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą sudaro daugiau kaip 150 tomų.

Pirmadienį šią bylą nagrinėjanti VAT teisėjų kolegija nutarė patenkinti kaltinamųjų bei jų gynėjų prašymą, kad būtų garsiai perskaityta visa bylos medžiaga.

Paprastai, taupydami laiką, proceso dalyviai sutaria, kad pakaks tik išvardinti, kokie dokumentai yra surinkti byloje. Proceso dalyviams pageidaujant, kažkuris iš jų gali būti pilnai perskaitomas.

Teisiamieji teisme ypač prašė pagarsinti Lietuvos prokurorų susirašinėjimą su Rusijos Federacijos generaliniu prokuroru. „Darbiečius“ ir jų advokatus taip pat domino mūsų šalyje išduoto V.Uspaskicho Europos arešto orderio turinys. Norėta išgirsti ir advokatų skundus prokurorams, teismui.

Skaitant medžiagą apie slaptus N.Steponavičiūtės ir V.Vonžutaitės susirašinėjimus paaiškėjo, kad V.Uspaskichą jo vadino VU.

Tačiau V.Uspaskichas svarstė, kad moterys kalbėjo ne apie jį, o galbūt apie Vilniaus universitetą (VU). Anot politiko, praeityje jis yra finansiškai parėmęs ne vieną mokslo įstaigą.

DP bylos turinį sudaro maždaug 30 000 puslapių. Per pirmąją posėdžio valandą pirmadienį teismas perskaitė vieną tomą.

„Ką galiu komentuoti? Kaip jūs matote, manęs ten nėra. Todėl man nėra ką ir komentuoti“, – paprašytas pakomentuoti paviešintą medžiagą žurnalistams sakė „darbiečių“ vadovas.

„Aš vis laukiu, kada bus kalba apie milijonus, juk kalba eina apie 25 milijonus litų. Tris gyvenimus reikėtų Žilvinui Žvaguliui dainuoti, kad atidainuotų už 25 milijonus“, – piktinosi ir svarstė kaltinamasis V.Uspaskichas.

„Mano nė vieno parašo nėra jokiuose kituose dokumentuose. Yra iškalbingas faktas, kad aš nežinojau, kad egzistuoja kažkokie dalykai, o kitas dalykas – aš iki šiol negaliu pasakyti, kad visi tie dokumentai, didžioji jų dalis susiję su Darbo partija. Jie buvo rasti ne Darbo partijos būstinėse, ne Darbo partijos kompiuteriuose, kitos įmonės teritorijoje“, – aiškino V.Uspaskichas.

Minėtos moterys elektroniniuose laiškuose ir pokalbiuose telefonu minėjo sumas, siekiančias iki kelių šimtų tūkstančių litų, tačiau V.Uspaskichas sakė posėdyje išgirdęs tik apie 200-300 litų sumas.

„Pokalbių išklotinėse kalba tarp kitko ne apie milijonus, o apie 200-300 litų, kažkokius atlyginimus. Aš kalbu apie sumas. (...) Aš vis laukiu, kada bus kalba apie milijonus, juk kalba eina apie 25 mln. litų. Jie niekur nefiksuojami, jokios operatyvinės medžiagos, jokių užfiksuotų pokalbių nėra. Tris gyvenimus reikėtų Ž.Žvaguliui dainuoti, kad atidainuotų už 25 milijonus“, – teigė jis.

V.Uspaskichas minėjo, jog pats parodymus duos, „kada baigsis įrodymų tyrimai“.

Kaip žinoma, spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V.Uspaskichui, Seimo nariui V.Gapšiui, išrinktai Seimo narei V.Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei M.Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo. Šie kaltinimai atsirado prokurorui S.Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Šie du Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal dabar prokuroro naujai pateiktą kaltinimą pakeisti į Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už sukčiavimą.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas, griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltinimus, senaties terminas – dešimt metų.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004–2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų – daugiau kaip 855 tūkst. litų.

V.Uspaskichas kategoriškai atmeta kaltinimus.

Papildyta 17.14 val. Vilniaus apygardos teismas, pirmadienį pradėjęs skelbti vadinamosios Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos medžiagą, per dieną spėjo pagarsinti kelias dešimtis tomų.

16 val. buvo pradėtas skaityti 25-asis bylos tomas. Kaip minėta, iš viso bylą sudaro daugiau kaip 150 tomų.

Posėdžio metu metu teisėjai pažodžiui skaitė ne visus dokumentus – tik tuos, kuriuos argumentuotai prašydavo perskaityti kaltinamieji arba advokatai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min