Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teismas pripažino Švedijos nuosprendį Lisos Holm žudikui N.Bilevičiui – iki gyvos galvos

Nerijus Bilevičius ir Lisa Holm
„Facebook“ nuotr. / Nerijus Bilevičius ir Lisa Holm
Šaltinis: 15min
6
A A

Nepilnametę Lisą Holm nužudžiusio lietuvio Nerijaus Bilevičiaus byla ir toliau sulaukia didelio Švedijos visuomenės susidomėjimo, nors žudikui jau paskirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė. Dabar daug diskusijų kelia šio kalinio perkėlimo į Lietuvą galimybės. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nutartį N.Bilevičiaus byloje – kalėjimas iki gyvos galvos.

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas informavo, kad Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Laisvydas Zederštremas paskelbė nutartį Švedijos Karalystėje už nužudymą iki gyvos galvos nuteisto Lietuvos piliečio N.Bilevičiaus byloje.

Nuspręsta palikti tą pačią bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Bausmę skirti atlikti kalėjime.

Teismas nutarė: pripažinti Švedijos Karalystės Gota apeliacinio teismo 2016 metų vasario 8 dienos nuosprendį ir vykdyti jį Lietuvos Respublikoje. Lietuvos Respublikos piliečiui Nerijui Bilevičiui, Švedijos Karalystės Gota apeliacinio teismo 2016 metų vasario 8 dienos nuosprendžiu, paskirtą bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos, suderinti su Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatomis, jo Švedijos Karalystėje įvykdytą nusikalstamą veiką prilyginant nusikalstamai veikai, numatytai Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 2 ir 6 punktuose, ir palikti tą pačią bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Bausmę skirti atlikti kalėjime.

Nuspręsta, kad Nerijaus Bilevičiaus padaryta nusikalstama veika atitinka Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 2 ir 6 punktuose nurodytus kvalifikacinius požymius, kaip itin žiaurus nužudymas žmogui esant bejėgiškos būklės.

Ši teismo nutartis įsigalioja jos priėmimo dieną ir yra neskundžiama. Nutarties nuorašas nedelsiant bus išsiųstas nuteistajam Nerijui Bilevičiui.

Lietuvio nemėgsta kartu kalintys žudikai ir prievartautojai

Vienas žymiausių pastarojo meto Švedijos spaudos herojų – šioje šalyje iki gyvos galvos nuteistas lietuvis N.Bilevičius, kuris kali už nepilnametės L.Holm žiaurų nužudymą. Dabar jau aišku, kad toks pat likimas – kalėjimas iki gyvos galvos – lauktų ir Lietuvoje.

L.Holm dingo 2015 metų birželį, netrukus ji rasta nužudyta. Teismo nuosprendyje skelbiama, kad L.Holm buvo nužudyta daržinėje Blombergo mieste.

Švedijos kalėjimai garsėja savo komfortu, tačiau lietuvio tai neguodžia. Kiti kaliniai jo ypač nemėgsta. Nekenčia lygiai tiek pat kaip ir visa Švedijos visuomenė.

N.Bilevičius ne kartą pateko į medikų rankas, kuomet kiti kaliniai jį sužalojo. Kartą jis buvo apipiltas karšta arbata. Lietuvis prašė, kad jam būtų leista bausmę atlikti Lietuvoje, nes ten bus arčiau jo giminės, nebus kalbos barjero. Kalinys iki šiol nekalba angliškai ir švediškai.

Lietuvoje vilties ištrūkti į laisvę mažiau

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas paaiškino, kokie teisiniai procesai šiuo metu vyksta: „Jis yra nuteistas iki gyvos galvos, o nuosprendis įsiteisėjo ir yra vykdomas.

N.Bilevičius parašė prašymą Švedijos karalystei, kad nori bausmę atlikti Lietuvoje. Prasidėjo procesas pagal tarptautinę konvenciją. Švedijos teisėsauga kreipėsi į Lietuvos teisingumo ministeriją."

Lietuva turėtų suderinti užsienyje skirtą bausmę su savo teise.

Nusikaltimo kvalifikacijos požymiųai turi reikįmės bausmių paskyrimui skirtingose šalyse.

Anksčiau Radviliškio rajono apylinkės teismas išaiškino, kad N.Bilevičius turėtų kalėti 15 metų pataisos namuose.

Teismui nebuvo pateikta visa reikiama medžiaga. Toks sprendimas netenkino ne tik Švedijos, bet ir Lietuvos prokuratūros.

Yra dar vienas teisinis dalykas, dėl kurio N.Bilevičius gali nebenorėti į Lietuvos kalėjimą. Lietuvoje teismo nuosprendis iki gyvos galvos nenumato lygtinio paleidimo.

frontui
frontui

Švedija numato galimybę kreiptis dėl terminuotos bausmės skyrimo po tam tikro laiko. Švedijos karalystė net ir dabar, kai Šiaulių apygardos teismo sprendimas įsiteisėjo, gali atsiimti savo prašymą, kad jos teismo nuosprendis būtų vykdomas Lietuvos respublikoje.

Mergina prieš žudiką buvo bejėgė

Teismo nuosprendyje rašoma, kad 2015-ųjų birželio 7 dieną 18 val. darbą kavinėje baigusi L.Holm buvo rasta negyva birželio 12 dieną. N.Bilevičius merginą nužudė tyčia pakardamas ar pasmaugdamas.

Mergina buvo nužudyta daržinėje Blomberge, o paskui pervežta į kitą vietą, už kelių kilometrų.

Teismo teigimu, pakanka įrodymų, kad mergina buvo nužudyta daržinėje Blomberge, o paskui pervežta į kitą vietą, už kelių kilometrų, kur po penkių dienų buvo rastas jos kūnas.

Kaltę patvirtina rasti DNR pėdsakai. Taip pat N.Bilevičiaus kelionės nužudymo dieną, elgesys tą dieną, kai buvo surastas kūnas, ir alibi trūkumas.

Sunkinančiomis aplinkybėmis teismas nurodė faktus, kad L.Holm jėga buvo nutempta į daržinę ir nė negalėjo pasipriešinti fiziškai stipresniam ir tikslą ją nužudyti turėjusiam vyrui.

Nustatyta, kad N.Bilevičius yra pakaltinamas. Jo psichologinę būseną tyrusi Probacijos komisija nusprendė, kad lietuvis gyveno eilinio žmogaus gyvenimą – niekada nebuvo teistas, turėjo pastovų darbą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min