Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 30d. 12:36

Teismas skelbia Eglės Kusaitės ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus, kuriuose ji pripažįsta besirengusi teroro aktui

Eglė Kusaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Eglė Kusaitė

Terorizmu kaltinamai Eglei Kusaitei pirmadienį baigus duoti parodymus baudžiamojo byloje, kurioje ji įtariama besirengusi teroro aktui Čečėnijoje, teismas paskelbė jos parodymus, duotus ikiteisminio tyrimo metu. Kai kuriose apklausose duoti parodymai prieštarauja vieni kitiems.

„Aš pareikštų kaltinimų nepripažįstu, manau, kad esu kaltinama neteisingai“, – teisme pirmadienį pareiškė E.Kusaitė.

Bylos nagrinėjimui pirmininkaujanti teisėja Virginija Švedienė pareiškė, kad kaltinamosios teisme duoti parodymai skiriasi nuo tų, kurie yra byloje. Jie buvo duoti per apklausas ikiteisminio tyrimo metu. Teismo posėdžio pradžioje E.Kusaitė bandė nušalinti jos bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją, tačiau nušalinimas buvo atmestas.

„Pripažįstu, kad rengiausi vykdyti teroro aktą susisprogdindama", – teismas paskelbė byloje esančius E.Kusaitės duotus parodymus. Vėliau po konsultacijos su gynėju mergina teigė, kad nesirengė įvykdyti teroro aktą, o save apkalbėjo spaudžiama Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų.

E.Kusaitė žurnalistams teigė, kad buvo verčiama duoti parodymus ir svaiginama psichotropinėmis medžiagomis.

„Rusijos Federacija engia čečėnus, Lietuvoje susisprogdinti nenorėjau, ir rengti teroro aktą neketinau. (..) Lietuva nėra agresorė, ji priversta vykdyti kitų šalių valią. Niekas neverbavo, pradėjau ieškoti kontaktų", – rašoma E.Kusaitės parodymuose ikiteisminio tyrimo metu.

Kituose parodymuose ikiteisminio tyrimo metu klaipėdietė pasakojo, kad būdama maždaug 12 metų susidomėjo religija be įtakos ar kieno nors poveikio. Domėjimąsi paskatino neramumai pasaulyje. Būdama paauglė susipažino su musulmonu, vardu Saša. Vėliau draugas, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, buvo VSD pareigūnas, pranešė, kad Saša žuvo.

Vėliau mama mokymosi tikslams nupirko kompiuterį. Mergina ėmė ieškoti ryšio su musulmonais Rusijoje ir Kaukaze, lankytis čečėnų pokalbių svetainėse. Vienoje pokalbių svetainėje ji susipažino su čečėne Aiša.  

Vienoje apklausoje mergina teigia, kad domėjosi šachidėmis, bet tai nebuvo jos tikslas, sprogmenų niekada negamino ir nesiruošė jų gaminti.

E.Kusaitė ikiteisminio tyrimo metu teigė, kad jos draugė Aiša kalbėjo apie norą susisprogdinti.

„Pagal situaciją supratau, kad esu kviečiama į Rusiją dėl susisprogdinimo, kad susisprogdinčiau kaip mirtininkė šachidė", – apie 2009 metais turėjusią vykti kelionę į Maskvą pareigūnams pasakojo E.Kusaitė.

Dabar nagrinėjant bylą teisme klaipėdietė teigia, kad buvo provokuojama Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojų tapti radikale musulmone.

„VSD provokavo mane kalbomis ir veikė psichotropiniais vaistais, VSD suderino su Rusijos ambasada ir nurodė mane išleisti (vykti į Maskvą – BNS)", – teismui yra sakiusi kaltinamoji.

Mergina tvirtino buvusi apgyvendinta VSD išnuomotame bute Klaipėdoje, Ryšininkų gatvėje. Saugumo pareigūnai mokėjo už buto nuomą, telefoninių pokalbių papildymo sąskaitas, pragyvenimą.

Mergina teigė patyrusi ir pareigūnų fizinį smurtą. Ji sakė, kad po sulaikymo 2009 metų spalį iš jos buvo tyčiojamasi, ji buvo spardoma, purtoma, 2010-ųjų balandžio 8 dieną ją sumušė Rusijos federalinio saugumo tarnybos (FSB) darbuotojai.

E.Kusaitė buvo sulaikyta 2009 metų spalį. Ji kaltinama kūrusi organizuotą grupę teroro aktui įvykdyti bei rengusis susisprogdinti Čečėnijoje strateginės reikšmės objekte.

Daugiau nei devynis mėnesius suimta buvusi klaipėdietė šiuo metu yra laisvėje, jai skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti, paimti dokumentai.

Pernai gruodį Rusijoje nuteisti E.Kusaitės bendrininkai brolis ir sesuo Apti ir Aišat Magmadovai. Jiems skirtos atitinkamai šešerių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.

Lietuvos prokurorų duomenimis, E.Kusaitė  buvo užmezgusi ryšius su islamistinėmis grupuotėmis ir rengėsi teroro aktui nepriklausomybės nuo Rusijos siekusioje Šiaurės Kaukaze esančioje Čečėnijos Respublikoje. Pasak Rusijos prokuratūros, A.Magmadovas ir jo sesuo naudodamiesi mobiliuoju telefonu bei internetu įkalbinėjo Lietuvos pilietę E.Kusaitę dalyvauti grupuotėje ir susisprogdinti viešoje vietoje Rusijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min