2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Teismo antausis pedagogėms ir jas gynusiai policijai

19-metė Greta Simonavičiūtė, kaltinta per metus 3 kartus padegusi Kauno P.Vileišio vidurinę mokyklą ir SMS žinutėmis bei naktiniais skambučiais terorizavusi mokyklos vadoves, vakar paleista teismo salėje.
Teismas
Teismas / Ramūno Danisevičiaus/Scanpix nuotr.
Temos: 1 Tyrimas

G.Simonavičiūtės draugai per ikiteisminį tyrimą davė prieš ją parodymus, bet teisme prakalbo kitaip. Todėl mergina dėl pusės jai pateiktų kaltinimų išteisinta. Patraukti apsimelavusių liudytojų atsakomybėn neleidžia jų amžius – už melagingus parodymus baudžiama tik nuo 16 metų.

Sumažintas ir ieškinys

Prokurorė buvo prašiusi skirti G.Simonavičiūtei 4 metų laisvės atėmimo bausmę. Kauno miesto apylinkės teismas nuteisė ją 2 metus kalėti, nuosprendžio vykdymą atidedant 1 metams ir tik 3 pirmus mėnesius taikant elgesio apribojimus: mergina nuo 22 iki 6 val. privalės būti namie, turės pradėti dirbti arba mokytis.

P.Vileišio vidurinė mokykla, iki šiol dėl pinigų stygiaus nesusiremontavusi 2007 metų rugsėjo 1-osios išvakarėse padegtų dviejų klasių, teismo sprendimu, kompensacijos už tai negaus. Dėl šio epizodo, kaip ir dėl kito padegimo (tų pačių metų rugpjūtį), G.Simonavičiūtė išteisinta.

Iš prašytų 70 tūkst. litų iš nuteistosios priteista tik beveik 45 tūkst. litų – už pirmą padegimą, surengtą 2007-ųjų balandžio pabaigoje.

Teisiamoji neprisipažino nė dėl vieno jai pateikto kaltinimo, net neatsiprašė nukentėjusiomis pripažintų mokyklos vadovių. Nors šios, sulaukusios viešo atsiprašymo, pedagoginiais sumetimais būtų sutikusios su ja taikytis.

Nugalėjo advokatė

Nei mokyklos vadovė, nei jos pavaduotoja ieškinio dėl patirtos neturtinės žalos G.Simonavičiūtei nepateikė. „Viliuosi, kad kada nors mergina atsimins šią dovaną – tai investicija į jos ateitį“, – taip savo sprendimą komentavo direktorės pavaduotoja.

Dėl pavaduotojos terorizavimo G.Simonavičiūtė vakarykščiu nuosprendžiu išteisinta. Motyvas – pedagogė nepateikė ieškinio.

Teismą įtikino G.Simonavičiūtės advokatės žodžiai, kad grasinimai buvo nerealūs. Neva tai tebuvo vaikų žaidimai.

Pavaduotoja buvo keliama iš miego nuo 1 val. nakties. Ir taip kas pusvalandį – iki 5 val. ryto. Atsiliepus pasipildavo vienas už kitą įžūlesni epitetai. Juos lydėdavo skambinančiojo „palaikymo komandos“ juokas. Ir taip – beveik mėnesį, kol terorizuojamoji įsigijo atsakiklį.

Trūko kantrybė

Mokyklos direktorė buvo terorizuojama SMS žinutėmis. Būdavo dienų, kai jų ateidavo per 60. Grasinta ne tik pedagogei, bet ir jos vyrui. „Įmesime abu į konteinerį arba į mašiną ir nuvešime, iš kur kelio neberasite“, „Kaip mes norėtume suspardyti tau galvą, net neįsivaizduoji“, – tai tik pora direktorės gautų žinučių, kurias galima paviešinti.

Teroras baigėsi, kai pedagogės kreipėsi į policiją. Tačiau tada naktimis ėmė degti mokykla.

Per ikiteisminį tyrimą vienas liudytojų pasakojo, kad G.Simonavičiūtė prašė jo benzino. Tai buvo kelis kartus. O paskui kaskart degė mokykla. Specialistų teigimu, visais atvejais braižas buvo toks pat.

Po trečio išpuolio padegimams tirti nuspręsta sudaryti specialią keliolikos prokurorų ir policijos tyrėjų grupę. Jai vadovauti paskirta Kauno miesto apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotoja. Buvo apklausta ne viena dešimtis šiame mikrorajone gyvenančių paauglių ir suaugusiųjų, gautos sankcijos klausytis daugelio jų pokalbius telefonu.

Išgelbėjo amžius

Pokalbių klausymasis padėjo atskleisti ir išpuolį, užregistruotą tame pačiame kvartale, kai 2007-ųjų Europos čempionate Lietuvos krepšinio rinktinė pralaimėjo Rusijai. Po šių rungtynių buvo išdaužyti keliolikos automobilių langai.

Deja, kai kurie paaugliai, davė parodymus, teisme juos pakeitė. Jie teisinosi neva apkalbėję G.Simonavičiūtę, nes norėję, kad patys būtų greičiau paleisti. Teisiamos 19-metės tėvas taip pat tvirtino, jog tuo metu, kai kažkas padeginėjo mokyklą, žiūrėjo su dukra televizorių.

Prokurorė ketina apskųsti nuosprendį. Tam ji turi 20 dienų, kaip ir nuteistoji, – pasislėpti. Tai G.Simonavičiūtė jau buvo padariusi per ikiteisminį tyrimą, todėl teismo laukė suimta net pusę metų.

Nuo griežtesnės atsakomybės G.Simonavičiūtę išgelbėjo tai, kad dalį nusikaltimų ji padarė būdama nepilnametė, be to, tai buvo pirmas merginos teistumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min