Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teismo posėdyje – pradžiamokslis, kaip policininkui gudriai reikalauti ir saugiai gauti tūkstantinius kyšius (nuotraukos, video)

Liudytojas A.Ponedelskis (kairėje) pastebėjo, kad sėdęs į kaltinamųjų suolą G.Gedminas radikaliai pakeitė įvaizdį: „Anksčiau atrodė labiau pasitikintis savimi. Buvo užsiauginęs mažą barzdelę su ūsiukas, ir iš veido pilnesnis atrodė.“
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Liudytojas A.Ponidzelskis (kairėje) pastebėjo, kad sėdęs į kaltinamųjų suolą G.Gedminas radikaliai pakeitė įvaizdį: „Anksčiau atrodė labiau pasitikintis savimi. Buvo užsiauginęs mažą barzdelę su ūsiukas, ir iš veido pilnesnis atrodė.“
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvęs Vilniaus policijos pareigūnas Gedmantas Gedminas, bylos duomenimis, profesionalios korupcijos amatą buvo įvaldęs kone tobulai. Policininkui koją pakišusi aplinkybė – 1000 eurų kyšio jis užsimanė iš buvusio bendradarbio.

Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje buvęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus (ENTS) tyrėjas 37 metų Gedmantas Gedminas kaltinamas reikalavęs kyšio, piktnaudžiavęs tarnyba, klastojęs dokumentus.

Pirmasis teismo posėdis tapo savotišku pradžiamoksliu, kaip policininkui gudriai reikalauti ir saugiai gauti tūkstantinius kyšius, jei tik kojos nepakiša neapgalvotos smulkmenos.

Svarbiausias liudytojas – buvęs pareigūnas

Pirmajame posėdyje, kuriame dalyvavo valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Mindaugas Barkauskas ir kaltinamąjį ginantis advokatas, apklausti visi 5 bylos liudytojai.

Pagrindiniu bylos liudytoju tapo 33 metų vilnietis Aleksandras Ponidzelskis, iki 2004-ųjų pats ėjęs ENTS jaunesniojo inspektoriaus ir operatyvinio darbuotojo pareigas, o šiuo metu dirbantis „Danske banko“ probleminių klientų skyriuje. Viskas prasidėjo, kai vienai verslininkei A.Ponidzelskispadėjo įsigyti pigią įmonę, tačiau moteris neliko patenkinta ir apskundė tarpinininką dėl sukčiavimo.

Netrukus A.Ponidzelskis tarsi apsikeitė su G.Gedminu vaidmenimis: iki tol sunkumų grąžinant paskolą turinčiam policininkui tekdavo lankytis banke, o dabar bankininkas buvo priverstas varstyti nuovados duris dėl jį užgriuvusių kriminalinių įtarimų.

Pinigų pareikalavo be žodžių

Kaip teismui pasakojo liudytojas A.Ponidzelskis, pirmą kartą apsilankęs G.Gedmino kabinete jis neišgirdo oficialių kaltinimų ir nepamatė pagal nustatytą tvarką užpildyto apklausos protokolo, bet sulaukė tyrėjo pasiūlymo pratęsti pokalbį lauke.

„Kokia reali padėtis?“ – A.Ponidzelskis prisimena taip pasiteiravęs tyrėjo.

Iš savo rankinės ištraukiau piniginę, iš piniginės – pinigus. Padaviau jam ir pasakiau: čia tavo. Jis paėmė juos savo rankomis. Tylėjo, nepasakė nei ačiū, nei dar kažko.

G.Gedminas nieko nepasakė, tačiau A.Ponidzelskis teigia viską supratęs ir be žodžių: „Iš švarko kišenės jis ištraukė popierinę juostelę su užrašu „1000 eurų“. Už tiek galima šitą dalyką sutvarkyti. Supratau, kad prašoma atlygio.“

Anot A.Ponidzelskio, sumokėjus įvardintą sumą, jo statusas byloje pasikeistų iš įtariamojo į liudininko.

Anot liudytojo, G.Gedminas rankos gestu nurodė grąžinti lapelį jam atgal pasakė: „Jeigu bus taip, tavo procesinė padėtis pasikeis.“

Tądien, 2010-ųjų balandžio 1-ąją, vyrai išsiskyrė nieko konkretaus nesuderėję, tačiau netrukus A.Ponidzelskis ėmė gauti trumpąsias SMS žinutes su, jo žodžiais tariant, „netiesioginiais reikalavimais“.

„Studente, jūs būsite neprileistas prie egzamino, jei neįvykdysite savo pažado“; „Kiek laiko dar laukti?“ – gautas žinutes citavo A.Ponedelskis.

Policininkas G.Gedminas turėjo du mobiliuosius – tarnybinį ir asmeninį, tačiau žinutės A.Ponidzelskiui skriejo iš nepažįstamo numerio. „Paskambinau tuo numeriu. Atsiliepė pats Gedminas, bet jis nerišliai kalbėjo ir nutraukė pokalbį“, – sakė A.Ponidzelskis.

Liudytojas teisme aiškino, kad SMS žinutes nuolat gaudavo maždaug 3-4 mėnesius.

„Vieną sykį jis atvažiavo prie banko pasiteirauti, kaip man sekasi ir ar aš galvoju apie savo procesinę padėtį“, – teisme minėjo A.Ponidzelskis. Jis dar pridūrė: „Iš vėlesnio bendravimo su Gedminu supratau, kad pinigai bus skirti bylą tiriančiam prokurorui, atseit jį patį irgi spaudžia.“

Buvęs policininkas kreipėsi į Korupcijos kontrolės skyrių, kad pareigūnas iš jo netiesiogiai reikalauja kyšio.

Įdomi detalė: nuo to momento visi A.Ponidzelskio ir G.Gedmino susitikimai yra fiksuoti slapta įranga, nors policininkas bankininką nevengdavo apčiupinėti, ar šis nėra apsikarstęs specialia technika.

Pasitiko laisvalaikiu vedžiodamas šunį

2010 metų birželio 16 dieną A.Ponidzelskis buvo iškviestas į apklausą policijoje. „Jis nurodė terminą – iki birželio 22 dienos. Pasakė, kad daugiau su manim nežais, o oficialiai iškvies į apklausą, į kurią patarė atvykti su advokatu. Aš pasakiau, kad tvarkysiu tą dalyką“, – pasakojo liudytojas.

Praėjus nustatytam terminui, A.Ponidzelskiui vėl teko atvykti į ENTS tyrėjo G.Gedmino kabinetą.

„Jis nustebo, kad aš be advokato. Aš jam paaiškinau, kad susipažinti su įtarimais nereikia advokato. Su įtarimais, aišku, nesutikau. Vėl kažkiek neoficialiai pabendravome“, – liudijo A.Ponidzelskis.

Jo teigimu, birželio 30 dieną vėl pasipylė SMS žinutės: „Gedmantas siekė sužinoti, ar aš atnešiu tuos pinigus.“

„Susitarėme susitikti prie buvusios „Pergalės“, po to vieta pasikeitė – prie „Siemens“ arenos. Aš žinute jo paklausiau: „Kur esi?“. Jis atrašė: „Važiuok į Jeruzalę prie baldų parduotuvės“, – bendravimo su policininku detales neblogai prisimena A.Ponidzelskis.

G.Gedminas jį pasitiko vilkėdamas laisvalaikio rūbais ir vedžiodamas šūnį. „Jis linktelėjo, kad prieičiau arčiau. Kontaktas ne iš karto užsimezgė. Jis mane apžiūrėjo, tylėdami įėjom į miškelį. Pokalbis buvo nerišlus. Klausinėjo apie mane, kaip sekasi, kaip sveikata“, – pasakojo A.Ponidzelskis.

Pasak jo, G.Gedminas nieko nesakydamas išsitraukė mobilųjį ir surinko jo ekrane apvalų magišką skaičių. Savo ruožtu A.Ponidzelskis ketino pasiūlyti pusę sumos: „Aš paėmiau telefoną ir pradėjau rinkti 5, o jis pamatė ir iškart pasakė, kad nieko nebus. Pasiūlė susirasti gerą gynėją ir po mėnesio atvykti į apklausą.“

Iš tiesų, po kurio laiko A.Ponedelskis vėl buvo iškviestas.

„Jis vėl nustebo, kad atvykau be advokato“, – sakė liudytojas.

A.Ponidzelskis prisimena iš G.Gedmino išgirdęs tokius žodžius: „Kabinete nelabai geras oras. Eikime į lauką, tuo pačiu parūkysime.“

Anot A.Ponidzelskio, tyrėjui jis pasakė, kad pinigų neturi ir jam esą apskritai sunkiai sekasi.

Tuo tarpu darbe įtariamasis sužinojo, kad banke jam gresia rimti nemalonumai, nes G.Gedminas buvo spėjęs pareikalauti iš A.Ponidzelskio darbdavių šio darbuotojo charakteristikos.

Kyšį perdavė prie tilto

Tuo metu A.Ponidzelskiui buvo suteikta teisė veikti pagal nusikalstamos veikos imitavimo modelį – perduoti dalį reikalaujamo kyšio. Netrukus jis vėl susitiko su tyrėju.

„Prie manęs privažiavo baltos spalvos „Nissan Sunny“. Nuvažiavome prie Šilo tilto. Mobiliojo ryšio telefoną išlipdamas palikau mašinoje, jis taip pat. Pamatęs, kad turiu ir kitą mobilųjį, liepė jį irgi palikti. Tada jis apčiupinėjo mano viršutinę kūno dalį, ar neturiu spec. priemonių“, – rugpjūčio 16-osios susitikimo, kurio metu buvo perduota pirmoji kyšio dalis, aplinkybes dėliojo liudytojas.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Prokuroras, advokatas ir Gedmanto Gedmino bylos penki liudytojai.
Prokuroras, advokatas ir penki bylos liudytojai.

A.Ponidzelskis pasakojo policininkui pareiškęs, jog jam reikia garantijų. „Jis sakė, kad garantijos išrašyti man negali, bet kad mano procesinė padėti pasikeis, tai faktas“, – teisme kalbėjo vyras.

Jie abu sugrįžo į automobilį. „Iš savo rankinės ištraukiau piniginę, iš piniginės – pinigus. Padaviau jam ir pasakiau: čia tavo. Jis paėmė juos savo rankomis. Žmogus pakėlė koją ir padėjo po ja ant sėdynės pinigus. Pinigų paėmimo momentu jis tylėjo, nepasakė nei ačiū, nei dar kažko. Kad jis vengtų – ką čia duodi, ką čia kiši – jokio tokio prieštaravimo nebuvo“, – apie tai, kaip perdavė pirmąjį tūkstantį litų, smulkiai pasakojo A.Ponidzelskis.

Po to pareigūnas atvežė jį atgal prie savo būstinės T.Kosciuškos gatvėje, kur A.Ponidzelskis buvo palikęs savąjį automobilį. Kyšį davęs vyras nuskubėjo raportuoti apie atliktą operaciją kyšininkų gaudytojams.

Pinigų reikalavo žvilgsniu

Kitas pinigų perdavimas įvyko rugsėjo 8 dieną. „9.46 val. Gedmantas Gedminas paskambino ir pasakė, kad tą dieną turiu atvykti. Man vėl davė spec. įrangą ir 1500 litų. 14 valandą atvykau į 3 kabinetą. Ten jis buvo ne vienas, o su savo kolege. Beje, šiuo atveju Gedminas nenustebo, kad aš be gynėjo. Prasidėjo apklausa, bet jos metu ta kolegė išėjo“, – apie tos dienos įvykius pasakojo A.Ponidzelskis.

Anot jo, kai jiedu kabinete liko dviese, „Gedminas pasisuko į mane ir netiesiogiai žvilgsniu pareikalavo iš manęs dalies sumos.“ A.Ponidzelskio žodžiais tariant, tai buvo pakankamai aiškus gestas, kad yra galimybė perduoti pinigus. „Padaviau į rankas. Pasidėjo, berods, į kišenę,“ – kalbėjo liudytojas.

Tada G.Gedminas pasiūlė eiti į lauką parūkyti. Pakeliui pareigūnas pasakė turintis užsukti į tualetą. Netrukus jis paminėjo, kad ten ne viskas. Supratau, kad jis perskaičiavo pinigus. Pasakiau, kad visa suma bus tada, kai mano atžvilgiu bus nutrauktas ikiteisminis tyrimas ir apie tai bus pranešta į mano darbovietę“, – tokią sąlygą tyrėjui iškėlė įtariamasis.

Į teisėjos klausimą, ar prisipažįsta dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų, G.Gedminas atsakė trumpai: „Neprisipažįstu.“

„Jis mane įspėjo, kad ikiteisminiame tyrime akistata su pareiškėja bus neišvengiama. Bet visas tas dalykas bus tvarkomas“, – pasakojo A.Ponidzelskis.

Telefoną aptiko, o pinigų neberado

Tos pačios rugsėjo 8-osios pavakarę, prieš darbo pabaigą, G.Gedmino kabinetą užgriuvo tikrintojai. Agentai ant grindų po stalu rado mobilųjį, iš kurio A.Ponidzelskiui buvo siuntinėjamos dviprasmiškos žinutės. G.Gedminas šio telefono išsižadėjo. Tikrintojai taip pat nerado nei pirmą, nei antrą sykį galimai jo paimtų pinigų, todėl Kriminalinės policijos biuras šioje byloje yra pateikęs ieškinį dėl 2 500 litų procesinių išlaidų priteisimo.

„Jei buvo reikalaujama eurų, kodėl perdavėte litus?“ – teisme liudytojo pasiteiravo prokuroras M.Barkauskas. „Aha!“ – būsimas atsakymas į šį klausimą sudomino ir kaltinamąjį G.Gedminą.

„Aš nesiruošiau duoti. O man tokius davė...“ – paprastai paaiškino A.Ponidzelskis.

„Kaip jis reagavo gavęs litus?“ – dar klausė prokuroras. „Niekaip“, – atsakė A.Ponidzelskis.

„Kaltinimas painus. Nesuvokiu esmės“

Dar pačioje teismo posėdžio pradžioje bylą nagrinėjančios teisėjos Galinos Taraškevič paklaustas, ar supranta, kuo yra kaltinamas, G.Gedminas išvedžiojo: „Kaltinimas painus. Aplinkybės nenuoseklios, neatitinka tikrovės. Todėl aš manau, kad nesuvokiu esmės.“

Į teisėjos klausimą, ar prisipažįsta dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų, ekspareigūnas atsakė trumpai: „Neprisipažįstu.“

Pagal įprastą tvarką, būtent kaltinamasis teisme turėjo būti apklaustas pirmiausia, tačiau G.Gedminas pareiškė: „Šiuo metu aš nenorėčiau duoti paaiškinimus. Naudojuosi savo teise vėliau duoti paaiškinimus.“

Bylos nagrinėjimą teismas numato tęsti kovo 21 dieną. Planuojama apklausti kaltinamąjį, taip pat perklausyti slapta užfiksuotus G.Gedmino ir A.Ponidzelskio pokalbių įrašus.

VIDEO: Korupcija įtariamo policininko Gedmanto Gedmino byla

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min