Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Temperatūrą nutaręs pasimatuoti kaunietis savo bute sukėlė gyvsidabrio avariją

Ukmergės teisme renkamas gyvsidabris
vilkmerge.lt nuotr. / Demerkurizacijos pajėgos
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai, trečiadienio rytą gelbėjo negaluojantį kaunietį, sudaužiusį termometrą, dalijasi naudingais patarimais apie šią pavojingą medžiagą.

Spalio 22 d. rytą, 7 val. 31 min., Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas, kad Kaune, Genių g., sudužo buitinis gyvsidabrio termometras. Vyriškis pasijuto blogai ir nusprendė pasimatuoti temperatūrą. Besimatuodamas prigulė ant lovos ir užmigo. Prabudęs pamatė, kad termometras sudužęs ir ant patalynės išsiliejęs gyvsidabris.

Atvykę ugniagesiai surinko gyvsidabrį, atliko kambario demerkurizaciją ir paaiškino, kur reikia nuvežti termometro likučius.

Nemažai gyventojų, ypač vyresnio amžiaus, namuose dar naudoja gyvsidabrio termometrus. Kaip elgtis sudužus termometrui? Pavojingas yra ne gyvsidabris, o jo garai. Sudužus termometrui tikimybė apsinuodyti gyvsidabrio garais yra labai maža dėl jame esančio nedidelio gyvsidabrio kiekio.

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius ant grindų, stalo ar kiliminės dangos gyvsidabrio burbuliukus sustumkite lazdele ant popieriaus lapo.

Gyvsidabrį galima surinkti ir lipniąja juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Pagyvenę žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos.

Gyvsidabrį galima surinkti ir lipniąja juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Pagyvenę žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos. Surinktą gyvsidabrį suberkite į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždarykite dangteliu.

Gyvsidabrį iš gyventojų nemokamai priima UAB „Kauno švara“ Ašigalio g. 20, trečiadieniais ir penktadieniais, 8–12 val., telefonai pasiteirauti: (8 37) 49 07 42, 8 687 91 797. Jokiu būdu sudužusio termometro nemeskite į kanalizaciją, konteinerius, nes užteršite aplinką.

Surinkę gyvsidabrį, paviršių, ant kurio pateko gyvsidabrio, nuplaukite ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Dezinfekcijai tinka ir vandeninio kalio permanganato tirpalas arba parūgštinta druskos rūgštis. Išdezinfekavę paviršius, nepamirškite jų perplauti vandeniu, o išplautas patalpas gerai išvėdinkite. Rinkdami gyvsidabrį bei valydami patalpą apsimaukite gumines pirštines, dėvėkite apsauginę kaukę, jei jos neturite, galite pasidaryti iš marlės. Atlikę minėtus darbus nepamirškite nusiplauti rankas, persirengti.

Nesiurbkite pasklidusio gyvsidabrio dulkių siurbliu, nes esant aukštesnei nei patalpų temperatūrai gyvsidabris garuoja daug kartų intensyviau. Nesigriebkite ir šluostės – gyvsidabris pasklis dar plačiau, padidės jo garavimo paviršius.

Linos ABROMAVIČIENĖS nuotr./Šiaulietė Kristina, pamačiusi, jog garbaus amžiaus kaimynės į buitinių atliekų konteinerius meta gyvsidabrio termometrus, jas sudrausmino ir surinkusi devynis termometrus nusprendė pati su jais susitvarkyti. Pasirodo, kad ne viskas taip paprasta...
Linos ABROMAVIČIENĖS nuotr. Termometrai

Patekęs į virškinamąjį traktą, gyvsidabris pasišalina nepadarydamas žalos organizmui. Daug pavojingiau yra įkvėpti nuodingų jo garų, nes per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabrio garai pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pirmieji ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis. Apsinuodijusysis gali jausti metalo skonį, kartais būna pilvo skausmai.

Išsiliejus didesniam gyvsidabrio kiekiui nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Atvykę ugniagesiai patars, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Gyvsidabrio termometrai yra nesaugūs ne tik dėl juose esančio nuodingojo metalo, bet ir dėl smulkių stiklo šukių, ypač jei namuose yra mažų vaikų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min