Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Terorizmo byloje teistas airis Michaelas Campbellas Lietuvos apeliaciniame teisme švenčia pergalę

Michaelas Campbellas
Aurimo Šrubėno nuotr. / 2008-ųjų sausio 22-ąją Lietuvoje sulaikytas airis po beveik šešerių metų paleistas teismo salėje, neįrodžius jo kaltės dėl paramos teroristams.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė galutinį sprendimą rezonansinėje baudžiamojoje byloje, kurioje airis Michaelas Campbellas buvo kaltinamas parama Airijos karinei grupuotei „Real IRA“.

41 metų airis Michaelas Campbellas nepagrįstai nuteistas dėl paramos Airijos karinei grupuotei „Real IRA“. Taip trečiadienio popietę paskelbė Lietuvos apeliacinis teismas.

„Esu laimingas“, – plačiai nusišypsojo išteisintasis, kurį teismas nurodė tučtuojau paleisti posėdžių salėje.

VIDEO: Michaelas Campbellas paleistas teismo salėje

Kaip žinoma, 12 metų nelaisvės Vilniaus apygardos teisme gavęs airis apeliacinio proceso metu toliau kaltino britus provokacija ir prašė visiško išteisinimo, o prokuroras siūlė pridėti M.Campbellui prie bausmės dar 4 metus.

Apeliaciniame skunde airis akcentavo, kad nusikalstamas veikas padarė skatinamas britų ir Lietuvos specialiųjų tarnybų agentų. Tuo tarpu prokuratūra tikino, kad M.Campbellas veikė tik savo iniciatyva.

Kaip žinoma, M.Campbellas Lietuvoje buvo sulaikytas 2008-ųjų sausio 22-ąją, kai įsigijo didelės sprogstamosios galios sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų, didelį skaičių šaunamųjų ginklų: snaiperinį šautuvą, trotilą, granatsvaidžius, detonatorius.

Subliuškusios bylos duomenimis, airių teroristai planavo sprogdinimus Londone.

Savo ruožtu Vilniuje kelerius metus teistas Airijos pilietis, sutikęs duoti parodymus, visą laiką siekė išteisinimo ir kartojo buvęs išprovokuotas Didžiosios Britanijos slaptosios tarnybos MI-5.

Kaip pažymima naujajame nuosprendyje, teismui tenka našta paneigti gynybos argumentus apie provokavimą.

Anot teisėjų kolegijos, šios bylos specifika yra ta, kad nusikalstamos veikos imitavimo modelis buvo taikomas dviejų valstybių pareigūnų: iš pradžių Airijos respublikoje tai atliko britai, o tik paskui veiksmas persikėlė į Lietuvą.

Apeliacinio teismo požiūriu, itin svarbu yra tai, kaip prasidėjo Didžiosios Britanijos slaptosios tarnybos MI-5 tyrimas. 
Lietuvos teisėjų vertinimų, britų ir airių teisėsaugos pareigūnai nebuvo geranoriški, iš esmės ignoruodami įvairius lietuvių teisinės pagalbos prašymus. Pavyzdžiui, apklausti byloje svarbius liudytojus, tarp jų ir M.Campbello brolį.

„Nėra galimybės visapusiškai išnagrinėti šią bylą“, – konstatavo Lietuvos apeliacinis teismas.

Išteisindami M.Campbellą teisėjai atsižvelgė ir į tai, kad byloje nebuvo jokių tiesioginių duomenų, įrodančių jo ryšius su Airijos karine grupuote „Real IRA“. Be to, nei britų, nei airių teisėsaugai M.Campbellas niekada anksčiau nebuvo įkliuvęs dėl jokių dalykų, susijusių su teroristine veikla.

VIDEO: Airio advokatė Ingrida Botyrienė prisipažino, kad nesitikėjo tokios sėkmės

Teismas padarė išvadą, kad jei ne Didžiosios Britanijos tarnybų įsikišimas, M. Campbellas nebūtų padaręs nei šios nusikalstamos veiklos, nei kitų nusikaltimų, nebūtų vykęs į Lietuvą turėdamas nusikalstamų tikslų.

Pirminis Vilniaus apygardos teismo apkaltinamasis nuosprendis yra panaikintas, o naujuoju verdiktu yra M.Campbellas išteisintas dėl visų jam pateiktų kaltinimų.

Anot išteisinamąjį nuosprendį priėmusios Lietuvos apeliacinio teismo kolegijos, pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo, Lietuvos Konstitucinio Teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką taikyti nusikalstamos veikos imitavimo modelį galima tik jau pradėtų nusikalstamų veiksmų atžvilgiu. Teisme būtina patikrinti visų operatyvinių veiksmų teisėtumą, pagrindus ir sąlygas ir įsitikinti, kad prieš pradedant taikyti nusikalstamos veiklos imitavimo priemones asmuo jau buvo pradėjęs daryti nusikalstamas veikas.

Kita būtina sąlyga, kurią būtina ištirti, yra tai, ar be valstybės pareigūnų įsikišimo teisiamas asmuo būtų padaręs nusikaltimą. Šios konkrečios bylos specifika ta, kad operatyviniai veiksmai M.Campbello atžvilgiu prasidėjo ne Lietuvoje, o Airijoje, juos atliko Didžiosios Britanijos pareigūnai, ir tik vėliau veiksmai persikėlė į Lietuvą. Byloje yra visi duomenys apie tai, kas vyko Lietuvos teritorijoje, tačiau nėra pakankamai informacijos apie veiksmus Airijoje.

Todėl Teismas privalėjo patikrinti visas aplinkybes bei nustatyti, kada ir kokiomis aplinkybėmis prasidėjo modelio taikymas. Pažymėtina, kad ir teismai, ir prokuratūra bandė gauti informaciją iš Didžiosios Britanijos ir Airijos institucijų, tačiau iki įrodymų tyrimo pabaigos šioje byloje jokie teisinės pagalbos prašymai nebuvo išpildyti, o asmenis, kurie, manoma, bendrininkavo arba organizavo šias veikas, buvo atsisakyta išduoti motyvuojant prastomis kalinimo Lietuvoje sąlygomis. Užsienio šalių institucijoms atsisakius bendradarbiauti, nėra galimybės išsamiai išnagrinėti bylą provokacijos aspektu, t.y. nustatyti, ar buvo pakankamas pagrindas prieš M.Campbellą taikyti nusikalstamos veikos imitavimo modelį.

Teismas pabrėžė, kad paneigti provokacijos galimybę turi valstybės institucijos (ne tik Lietuvos, bet ir Airijos, kur vyko operatyviniai veiksmai, bei Didžiosios Britanijos, kurios pareigūnai pradėjo operatyvinį tyrimą). Pagal surinktus duomenis Teismas daro išvadą, kad provokacijos galimybė nėra paneigta. Iš byloje esančių garso įrašų aišku, kad iki nusikalstamos veikos M.Campbellas net nežinojo, kur yra Lietuva ar kad Ryga nėra Lietuvos miestas.

Apeliacinio teismo verdiktas įsiteisėjo iškart.

Bylą kuravęs prokuroras Gedgaudas Norkūnas po posėdžio pareiškė, kad nesutinka su Apeliacinio teismo argumentais ir išvadomis. Prokuratūra dar turi teisę teikti kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

VIDEO: Prokuroras G.Norkūnas nesutinka su M.Campbello išteisinimu

Netgi išteisintąjį nuo pat pirmos instancijos proceso gynusi advokatė Ingrida Botyrienė 15min.lt atvirai prisipažino, kad šiandieną nesitikėjo tokio sėkmingo bylos posūkio. Gynėja sakė esanti dabar patenkinta, jog aukštesnės instancijos teismas pripažino, kad asmuo negali būti nuteistas už valstybės pareigūnų sukurtą nusikaltimą.

Laisvu žmogumi vėl tapęs M.Campbellas, lydimas advokatės, iš teismo rūmų išvyko į Airijos ambasadą. Jis juokėsi dar neturintis lėktuvo bilietų, tačiau sieksiąs kuo greičiau išvykti į gimtinę pas artimuosius.

I.Botyrienė prasitarė, kad tik nurimus emocijoms dėl išteisinimo su klientu aptars galimybę, kokia forma ir ar apskritai reikalauti žalos atlyginimo už nepagrįstą M.Campbello kalinimą Lietuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min