Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 28d. 12:56

Trispalvės alėjoje sulaikyta mokytoja komisariate siautėjo, o teisme nieko nepešė

Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr. / Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

Skandalu virtusį lietuvių kalbos mokytojos Astros Genovaitės Astrauskės susidūrimą su policija Vilniaus Trispalvės alėjoje įvertino teismas. Moteris siekė, kad jos sulaikymas ir pristatymas į komisariatą būtų pripažintas neteisėtu, bet nieko nepešė, tik atgavo pareigūnų paimtą Lietuvos vėliavą. Teismas atsisakė vertinti, ar mokytojos sulaikymas buvo teisėtas, nors motyvas įdomus: prievartos priemonių taikymas jau pasibaigęs, todėl nėra pagrindo spręsti dėl jų teisėtumo.

Sausio 3-iosios vakarą buvo surengta protesto akcija Trispalvės alėjoje, čia susirinkęs kelių žmonių būrelis degė žvakutes.

Policija dėl šio susibūrimo sulaukė pranešimo, kad galbūt vyksta nesankcionuotas mitingas.

„Lietuvos valstybinė vėliava buvo numesta prie namo kampo į krūmus, – tokias aplinkybes nurodė pirmasis į įvykio vietą atskubėjęs policininkų ekipažas. – Pareigūnų nuomone, tokiu būdu buvo išreikšta nepagarba valstybinei vėliavai, nes Lietuvos vėliavos įstatymas nustato aiškius kriterijus, kaip reikia elgtis su vėliava, privaloma elgtis pagarbiai ir ji turi būti tinkamai naudojama. Negalima vėliavos numesti į krūmus ir taip jos negerbti, todėl buvo nustatyti tokie pirminiai administracinio nusižengimo požymiai.“

Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

Pareigūnai įvykio vietoje aiškinosi, kam priklauso vėliava, taip pat ir kodėl degė žvakės, nes nuo jų galėjo kilti gaisras, tad esą prižiūrėtas visuomenės saugumas.

Tuomet pasirodė A.G.Astrauskė, ji čiupo vėliavą ir ėmė mojuoti bei šūkauti „Lietuva, būk laisva“.

Siekiant išsiaiškinti, kas galbūt negerbė vėliavos, pareigūnai paprašė mokytoją prisistatyti, tačiau ji kategoriškai atsisakė tai padaryti.

„Savo veiksmais ji vos nesužeidė policininkės, kadangi trispalve vėliava mojavo virš pareigūnės galvos“, – nurodoma policijos tarnybiniame pranešime.

Grumtynės komisariate

Galiausiai mokytoją nuspręsta pristatyti į policijos komisariatą dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymo: ji tris kartus atsisakė prisistatyti pareigūnams, nors privalėjo tai padaryti iškart.

Iš pradžių komisariate A.G.Astrauskė elgėsi ramiai, prisėdo ant kėdės, pasitikrino blaivumą, bet paprašius jos parodyti rankinę, prasidėjo šėlsmas.

Pareigūnai jėga bandė ištraukti moters rankinę, bet ji priglaudė ją prie krūtinės šaukdama: „Jūs mane niekinat tautiniu pagrindu!“.

„Neduosiu, muškit, daužykit, sodinkit į kalėjimą, neduosiu“, – rėkė moteris įsikibusi į rankinę. – „Mane užpuolė dvi rusės, mane lietuvę, tautiniu pagrindu mane, dabar tampo mane, laužo“.

Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

Šios grumtynės truko maždaug 4 minutes, kai galiausiai A.G.Astrauskė pasidavė ir pati ištraukė visus savo daiktus.

Tada ji sulaukė skambučio, ir nors pareigūnas draudė atsiliepti, mokytoja nekreipė dėmesio.

„Mane tampo čia, mane tampo čia rusės, mane į teismą sakė priduos, mane kabinete rusė tampė“, – rėkė į telefoną sulaikyta moteris.

Po pokalbio ji pareiškė, kad rašys skundą, taip pat pareikalavo iškviesti medikus.

„Man stresas, aš pažeminta“, – į pareigūno klausimą, kam jai medikai, atkirto A.G.Astrauskė.

Po to ji, nekreipdama dėmesio į pareigūnų reikalavimus, dar paskambino telefonu ir paprašė Kęstučio iškviesti greitąją pagalbą, nors ji jau buvo pakeliui – iškviesta pareigūnų.

Prieš atvykstant medikams A.G.Astrauskė dar atsigulė ant žemės ir skundėsi, kad jai suskaudo širdį.

Teismas vertinti atsisakė

A.G.Astrauskė kreipėsi į teismą reikalaudama pripažinti, kad jos sulaikymas buvo neteisėtas, taip pat reikalavo grąžinti paimtą Lietuvos vėliavą.

Skunde mokytoja dėstė, kad pareigūnai laužė jos rankas ir taip ją sužalojo, nors vaizdo įrašai šiuos teiginius paneigia.

Visgi šį skundą nagrinėjusi teisėja Jurgita Šėlienė į situaciją pažiūrėjo gana formaliai ir net nesiėmė vertinti policijos pareigūnų veiksmų teisėtumo.

Teisėja išdėstė, kad sulaikymas ir daiktų apžiūra jau baigėsi, tad nutraukti šių veiksmų teismas nebegali, todėl to ir vertinti nereikia.

„Konstatavus, kad taikytos administracinių nusižengimų teisenos užtikrinimo prievartos priemonės jau yra pasibaigusios, nebėra teisinio pagrindo spręsti ir dėl šių priemonių teisėtumo“, – nutarime nusprendė teisėja.

Visgi nedidelę pergalę A.G.Astrauskė šventė – teismas įpareigojo policiją grąžinti valstybinę vėliavą. Posėdyje dalyvavęs pareigūnas ir be teismo sprendimo kvietė mokytoją atvykti į komisariatą ir ją pasiimti.

Beje, kol kas klausimas dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymo ir jų garbės bei orumo įžeidimo dar neišspręsti. Vilniaus apskrities policija informavo, kad dėl A.G.Astrauskės patraukimo administracinėn atsakomybėn turės pasisakyti teismas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min