Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Ugniagesių patarimai lediniam savaitgaliui skamba žaismingai, bet gali išgelbėti gyvybę

Norite sveikai ir laimingai praleisti savaitgalį, kurio metu prognozuojamas iki 25 laipsnių šaltis? Ugniagesiai gelbėtojai jums turi paprastų buitinių patarimų – ką valgyti, ko negerti, kaip elgtis ir kuo rengtis.
Pūga Vilniuje
Pūga Vilniuje / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį iš penktadienio į šeštadienį temperatūra visoje šalyje bus 20–25 laipsniai šalčio. Šeštadienį bus apie 10–15 laipsnių šalčio, kai kur rytiniuose šalies rajonuose sieks iki 19 laipsnių šalčio. Sekmadienį vietomis gali pasnigti, o naktį didelis šaltis dar bus fiksuojamas rytiniuose šalies rajonuose.

Temperatūra laikysis apie 24 laipsnius šalčio. Šiaurės Lietuvoje jau vyraus švelnesnis oras. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos primena gyventojams, kaip reikia elgtis žiemą, kad šaltis, sniegas ir pūgos, kuo mažiau pakenktų normaliai jų veiklai.

Saugiausia pasilikti namie

„Fotolia“ nuotr./Židinys
„Fotolia“ nuotr./Židinys

Jei oras labai atšąla ir jeigu pučia stiprus vėjas, jei yra galimybė, stenkitės likti patalpose. Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja ir žmonės jaučia daug žemesnę oro temperatūrą nei yra iš tikrųjų.

Jei reikia išeiti, stenkitės, kad kelionė būtų kuo trumpesnė ir būtinai šiltai bei patogiai apsirenkite: suaugusieji ir vaikai turi dėvėti kepurę, megztą šaliką, kumštines pirštines, šiltus batus ir drabužius.

Vengti ankštų batų ir pirštuotų pirštinių

Tinkamiausi drabužiai per šalčius – iš vilnos, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos nei medvilnė, viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas vėjo. Per šalčius reikia avėti šiltą, ne per ankštą avalynę, mūvėti vilnones kojines, tinkamai apsaugoti rankas (vengti pirštuotų pirštinių).

Einant į lauką, reikia patepti nepridengtas kūno vietas (ausis, nosį, skruostus) riebiu kremu, į kurio sudėtį neįeina vanduo. Ypač saugokite nušalusias kūno vietas. Be to, geriau neiti į lauką ką tik nusiprausus ar išsimaudžius.

Pasirūpinti atsargomis, šaltyje sunkiai nedirbti

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tikrinama, kad teršia Vilniaus orą
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Malkos

Sinoptikams prognozuojant didelius šalčius, rekomenduojame pasirūpinti vandens, maisto ir kuro atsargomis. O jeigu turite galimybę, įsigyti ir šildymo prietaisų.

Šaltyje reikia vengti didelio fizinio krūvio, nedirbti jokių sunkių darbų, ypač jeigu sergate širdies ligomis ar turite padidėjusį kraujospūdį.

Neprakaituoti ir nesušlapti

Jei šaltyje tenka būti ilgiau, negalima ramiai stovėti ar sėdėti, reikia kuo daugiau judėti. Lauke stengtis nesuprakaituoti ir nesušlapti.

Atėjus iš šalčio, nerekomenduojama iš karto pulti šildytis prie šildytuvo arba gerti karštų gėrimų, geriau šiek tiek, kokį pusvalandį, palaukti.

Pasukti automobilį prieš vėją

Jei pūga užklupo kelyje, sustokite ir palaukite, kol pūga aprims. Automobilį reikia pasukti prieš vėją, retkarčiais išlipti iš jo ir nukasti sniegą, kad neužpustytų.

Vida Press nuotr./Apledėjęs automobilis
Vida Press nuotr./Apledėjęs automobilis

Neužsnigtas automobilis yra geras orientyras ieškantiems draugams ar gelbėtojams.

Duslintuvą saugoti nuo sniego

Negalima laikyti nuolatos įjungto automobilio variklio, tik periodiškai jį įjunkite. Reikia stebėti, kad išmetamojo dujų vamzdžio neužverstų sniegas.

Be to, nepalikite automobilio ir neišeikite pėsčiomis – smarkiai sningant, matomi orientyrai tik iš pradžių gali pasirodyti patikimi, paėjus keliasdešimt metrų, juos galima pamesti iš akių.

Maitintis kaloringai, bet negirtauti

Jei turite galimybę, per šalčius patariama valgyti šiltą, kaloringesnį maistą, gerti šiltų skysčių ir vengti alkoholio.

Fotolia nuotr./Tortas su avietėmis.
Fotolia nuotr./Tortas su avietėmis.

Kad išvengtumėme gaisro, rekomenduojama nesinaudoti savos gamybos elektros šildymo prietaisais, nejungti kelių elektros prietaisų į vieną elektros lizdą ir nepalikti jų įjungtų į tinklą be priežiūros.

Nepamirškime vienišųjų

Ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų pasirūpinti savo šeimų ir artimųjų saugumu, nepamiršti kaimynų, ypač vienišų senolių, nes geranoriškas perspėjimas ar pagalba kartais padeda išvengti skaudžių pasekmių. O gresiant ar ištikus nelaimei skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius