Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 30d. 15:40

Už korupciją ir fiktyvius egzaminus – įspūdingos baudos ir net realus laisvės atėmimas

Aušra Mažonienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aušra Mažonienė

Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą bylą dėl sudarytų galimybių užsieniečiams fiktyviai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, nuosprendžiu kaltais dėl prekybos poveikiu pripažino šešis asmenis.

Buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė Aušra Mažonienė taip pat pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, o jai kyšį davusi Jelizaveta Popova – ir dėl papirkimo.

Teismas buvusiai Komisijos pirmininkei A.Mažonienei skyrė 50 tūkst. eurų baudą, iš jos konfiskuoti ir kaip kyšis gauti 900 eurų, J.Popovai skirta 40 tūkst. eurų bauda.

Anksčiau ne kartą teistam Alfredui Grigučiui, žadėjusiam paveikti teisėsaugos pareigūnus, kad būtų nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Komisijos pirmininkės veiksmų, teismas skyrė 3 metų realią laisvės atėmimo bausmę (subendrinus anksčiau skirtą nuosprendį, skirta galutinė 7 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė), iš jo konfiskuota 3,5 tūkst. eurų.

Trims užsienio piliečiams, siekusiems fiktyviai gauti išlaikytų egzaminų pažymėjimus, kurių reikia teikiant prašymus dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje, skirtos baudos nuo 5 tūkst. iki 12,5 tūkst. eurų. Iš viso šioje byloje skirta daugiau kaip 115 tūkst. eurų baudų.

Bylos duomenimis, buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė per tarpininkus sudarė galimybę užsieniečiams neteisėtai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje.

Teismas konstatavo, jog už neteisėtą atlygį užsienio piliečiams buvo sudarytos sąlygos fiktyviai, faktiškai nelaikant, išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus – jų rezultatus vertinti teigiamai bei gauti šių egzaminų išlaikymo pažymėjimus, reikalingus teikiant prašymus Migracijos departamentui dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje, informuoja STT.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko STT Vilniaus valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo, kaltinamąjį aktą surašė ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Šis ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu (VSD).

Pati A.Mažonienė anksčiau teisme kaltę visiškai pripažino ir teigė besigailinti dėl šios „didelės gėdos“.

„Labai gailiuosi dėl savo veiksmų, iš tikrųjų dėl savo labai rimtų klaidų, kurios labai daug kam pakenkė“, – teismo posėdyje sakė ji.

Kalbėdama apie savo paimtus kyšius, ji pasakojo, kad 2017 metais sutiko už 900 eurų padėti šešiems užsieniečiams išlaikyti egzaminą jame nedalyvaujant. Ji sakė dėl sumos nesitarusi, tiesiog tokią gavusi voke iš tarpininkavusio asmens. Kadangi asmenys egzamine nedalyvavo, ji sakė duomenis į kompiuterį suvedusi pati.

Pati A.Mažonienė kaltę visiškai pripažįsta.

Pasakodama apie antrąjį epizodą, A.Mažonienė tvirtino, kad kita šioje byloje kaltinama moteris atėjo į jos kabinetą Pagirių gimnazijoje ir paprašė pagalbos dėl dviejų egzaminą laikančių užsieniečių.

„Kovo mėnesį atvyko J.P. , mes su ja nebuvome taręsi konkrečiai dėl ko. Ji atvykusi paprašė pagalbos trims asmenims, dvi pavardes čia aš dabar girdėjau, o vienos tikrai nepamenu, ir įteikė 500 eurų. Ji tiesiog paprašė pagalbos, kad kai atvyks į egzaminą, jiems būtų galima išlaikyti“, – pasakojo A.Mažonienė.

Tačiau ilgainiui paaiškėjo, kad asmenys į egzaminą neatvyks, todėl A.Mažonienė sakė pinigus grąžinusi juos davusiai moteriai.

„Tai sužinojus man labai palengvėjo, vadinasi, neturėjau įvykdyti savo pažado“, – sakė teisiamoji.

A.Grigučio kalba buvo gąsdinanti

A.Mažonienė pasakojo niekada neieškojusi „galimybių kažką paveikti, kažką papirkti“, tačiau pas ją apsilankė A.Grigutis, jis papasakojo, kad dėl jos veiklos vykdomas tyrimas ir sakė galintis padėti užkirsti kelią jo vystymui. Vyras pasakojo padedantis vienam egzaminą anksčiau laikiusiam užsieniečiui.

„Tikriausiai būtų gerai, kad ši diena išvis būtų neišaušus. Jo kalba buvo labai gąsdinanti – apie galimas represijas, apie galimą tyrimą. Pasakojo labai ilgą istoriją apie įvykius Kaune, minėjo vardus, pavardes ir viskas sukosi apie tą užsienietį“, – pasakojo buvusi gimnazijos direktorė.

Teismui ji teigė labai išsigandusi šios situacijos ir sutikusi priimti A.Grigučio siūlomą pagalbą. Anot jos, vyras jai pasiūlė užtikrinti, kad „Kaunas medžiagos neperduotų Vilniui“ ir pasakė, jog tam reikia 3 tūkst. eurų.

A.Mažonienė kaltinama davusi 3,5 tūkst. eurų kyšį šiuo metu kalėjime bausmę atliekančiam anksčiau penkis kartus teistam A.Grigučiui.

„Jau tada mano smegenys veikė tik viena kryptimi, iš kur gauti tokią sumą. Buvau paskolinusi vaikams pinigų, juos atsiėmiau. Tada pridaviau į lombardą auksinius papuošalus ir surinkau tą sumą“, – pasakojo teisiamoji.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad 2018 metų gegužę per tris dienas A.Mažonienė A.Grigučiui perdavė 3,5 tūkst. eurų – 1,5 tūkst. eurų prie jos namų, 1 tūkst. eurų prie gimnazijos ir 1 tūkst. eurų vienoje sostinės gatvių.

Pats A.Grigutis teisme teigė pinigus priėmęs tam, kad grąžintų juos vienam užsieniečiui, kuris patyrė išlaidų, nes Migracijos departamente negavo leidimo nuolat gyventi Lietuvoje.

Vilniaus apskrities policijos nuotr./Alfredas Grigutis
Vilniaus apskrities policijos nuotr./Alfredas Grigutis

Jis sakė neketinęs paveikti teisėsaugos pareigūnų ir aiškino, kad pinigų reikėjo kelionėms į Kauną bei anksčiau minėtam užsieniečiui. Jis sakė, kad Turkijos pilietis sumokėjo pusantro tūkstančio eurų už išlaikytą egzaminą, tačiau leidimo gyventi negavo, todėl pinigus reikėjo grąžinti.

A.Mažonienė pasakojo niekada neieškojusi „galimybių kažką paveikti, kažką papirkti“, tačiau pas ją apsilankė A.Grigutis.

A.Grigutis aiškino apie „specialiųjų tarnybų vykdomus Kriminalinės žvalgybos ir Operatyvinės veiklos veiksmus“ sužinojęs iš draugo, kuris dirba „antiteroristinėje organizacijoje Londone“. Kokius tiksliai veiksmus ir kas atlikinėjo, jis negalėjo papasakoti. Savo kaltę jis pripažįsta iš dalies.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min