Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 19d. 09:45

Už plagiatu pripažintus kūrinius sveikatingumo centras „Radnyčėlė“ papildomai turės sumokėti beveik 80 tūkst. litų mokesčių

Pinigai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pinigai

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informuoja, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patvirtino VMI sprendimą, kuriuo UAB Sveikatingumo centrui “Randyčėlė” priskaičiuota sumokėti beveik 80 tūkst. litų gyventojų pajamų mokesčio, delspinigių ir baudų.

Kaip rašoma mokesčių inspekcijos pranešime, papildomi mokesčiai priskaičiuoti nustačius, kad sveikatingumo centras išmokėjo autorinius atlyginimus darbuotojams už neva jų sukurtus darbus, kurie pasirodė esantys internete lengvai randamų studentų ir mokslininkų darbų plagiatai. Vietoj 15 proc. tarifo GPM (toks tarifas buvo taikomas autoriniams darbams), bendrovei nurodyta darbuotojų išmokas apmokestinti tuo metu (2007 metais) galiojusiu 27 proc. GPM tarifu.

VMI dar 2009 metais tikrino, ar sveikatingumo centras „Radnyčėlė“ 2007 metais teisingai vykdė savo mokestines prievoles, ar teisingai apskaičiavo ir sumokėjo GPM. Mokesčių specialistams įtarimų sukėlė dvi autorinės sutartys: „dėl sukūrimo ir pateikimo kineziterapijos programų įvairių ligų susirgimui gydyti ir reabilitacijai bei šių programų įgyvendinimo, taip pat sporto inventoriaus parinkimo bei jų išdėstymo rekomendacijas rekonstruojamame Bendrovės vandens procedūrų komplekse“ ir „Ergoterapijos pritaikymas šiuolaikinėje reabilitacijoje UAB SC „Radnyčėlė“ veiklai ir jo bei visų intelektinių nuosavybės (autorių) turtinių teisių į jį perdavimo užsakovui (Bendrovei)“.

Pagal šias dvi autorines sutartis keliems gyventojams iš viso buvo sumokėta 375 tūkst. litų, šias išmokas apmokestinant tuo metu galiojusiu tokioms pajamoms taikomu 15 proc. GPM tarifu.

Inspektoriai, patikrinę neva autorinių darbų turinį, nustatė, kad didžioji jų dalis yra internete lengvai randamų mokslinių darbų ir internetiniame puslapyje speros.lt randamų studentų kursinių darbų plagiatas. Atlikusi aptikrinimą VMI nustatė, kad gyventojų „Radnyčėlei“ parengti darbai neatitinka autorinių teisių objektui keliamų reikalavimų bei originalumo ir kūrybinės veiklos rezultatų kriterijų, yra parengti pažeidžiant kitų autorių turtines ir neturtines teises, todėl turtinės teisės į tokius darbus negalėjo būti perduotos sveikatingumo centrui.

Nustačiusi, kad darbai yra plagiatas, Mokesčių inspekcija atlygį gyventojams apmokestino ne 15 proc. GPM tarifu, taikomu autoriniams darbams, o tuo metu galiojusiu 27 proc. GPM tarifu A klasės pajamoms, priskaičiavo delspinigius ir skyrė baudą – iš viso bendrovė turės sumokėti beveik 80 tūkst. litų.

Nors bendrovė ir bandė teisintis teismuose, kad ji tinkamai vykdė mokestines prievoles, teisingai sumokėjo mokesčius už autorinius darbus, o už jų originalumą turi atsakyti patys autoriai, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo kolegija savo nutartyje aiškiai nurodė, kad pagal Mokesčių administravimo įstatymą šiuo atveju mokestį apskaičiuoja ir sumoka ne autorius, o mokestį išskaičiuojantis asmuo, t.y. bendrovė, todėl būtent jai tenka atsakomybė už mokestinių prievolių nevykdymą. Teismas aiškiai pasisakė, kad sveikatingumo centras „Radnyčėlė“, mokėdamas tokias ženklias sumas gyventojams, privalėjo imtis priemonių užtikrinti, kad atliktas darbas atitinka autoriniams kūriniams keliamus reikalavimus ir pagal tai įvertini atlygio, išmokėto gyventojams pobūdį bei taikomą GPM tarifą.

„Valstybinė mokesčių inspekcija, vertindama mokesčių mokėtojų veiklą, taiko turinio viršenybės prieš formą principą, neleisdama mokesčių mokėtojams formaliomis sutartimis susimažinti mokestines prievoles. Šis atvejis – pirmasis, kai VMI pavyko aukščiausios instancijos teisme įrodyti, kad pats autorinio kūrinio teisių pirkėjas - bendrovė privalo įsitikinti darbo originalumu ir tik tokiu atveju taikyti atitinkamus nuo autorinių atlyginimų priklausančius mokėti mokesčius (GPM bei įmokas į SODROS biudžetą). Ši teismo nutartis patvirtino mokesčių administratoriaus taikomą praktiką, kai pajamos apmokestinamos atsižvelgiant į tikrąjį veiklos turinį, o ne į formalų jų pakeitimą mažesnės mokestinės naštos pajamomis. Tai paskatins nuosekliai įvertinti ir kitų asmenų išmokamų fiktyvių autorinių atlyginimų apmokestinimą“ – pažymi VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

VMI primena, kad visą informaciją mokesčių klausimais gyventojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. VMI pažymi, kad Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min