Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už uždarų durų – neteisėtai pagalbą gimdyvėms namuose teikusių vilniečių byla

Dalia Jakaitė
Dalia Jakaitė
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį pradėjo nagrinėti bendrosios praktikos gydytojos 50-metės Dalios Jakaitės ir chemikės išsilavinimą turinčios 52 metų Jurgitos Ingos Švedienės baudžiamąją bylą dėl neteisėtos pagalbos gimdyvėms namuose.

„Byla bus nagrinėjama ne viešame teisiamajame posėdyje“, – pranešė teisėjas Robertas Rainys.

Dvi vilnietės kaltinamos besivertusios neteisėta veikla – įtariama, kad viena jų priimdavo namuose gimdančių moterų naujagimius, o kita juos apžiūrėdavo ir išrašydavo gimimą patvirtinančias pažymas.

Pirmajame teismo posėdyje buvo paskelbtas kaltinamasis aktas, kaltinamosios apklausiamos nebuvo.

„Komentuoti nieko negaliu, nes bylą tik pradėjome nagrinėti. Byla didelės apimties, visokios pozicijos ir nuomonės gali keistis“,– žurnalistams po posėdžio sakė prokuroras Kęstutis Gudžiūnas.

Palaikyti teisiamų moterų atvyko didelis būrys tėvų su vaikais. Kai kurie pasakojo vaikų susilaukę namuose.

„Nė viena iš kaltinamųjų šia veikla verstis neturėjo teisės. Tačiau pagal ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis yra pagrindo manyti, kad namų sąlygomis vykstančiuose gimdymuose J.Š. dalyvavo keliolika metų. Tyrimo metu buvo apklausta daugybė liudytojų, rasti specialūs įrankiai, priemonės, naudotos gimdymų metu“, – yra sakęs teismui bylą perdavęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas.

Moterų veikla teisėtvarkos pareigūnai susidomėjo, kai 2011 metais birželį Vilniaus apskrityje mirė namuose pagimdytas naujagimis. Aiškinantis jo mirties aplinkybes, kilo įtarimų dėl gimdyvei padėjusių asmenų veiklos legalumo.

„Atlikus ekspertizes paaiškėjo, kad nei gimdymo vieta, nei gimdymo būdas – tai yra gimimas namuose, jokios įtakos mirčiai neturėjo. Negrįžtami procesai vaiko organizme prasidėjo prieš 48 valandas nuo vaiko mirties, o vaikas mirė po 24 valandų nuo gimimo. Vadinasi, tie negrįžtami procesai, kurie sukėlė mirtį, prasidėjo prieš parą iki gimimo. Dėl šio vaiko mirties nei aš, nei pribuvėja nesam kaltinamos“, – žurnalistams sakė D.Jakaitė.

Ji sakė turinti penki vaikus, du jų gimdė namuose. Medikė sakė naujagimius apžiūrinti 24 metus, per tą laiką apžiūrėjo apie 2 tūkst. namuose gimusių vaikų.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta daugybė gimdymo namuose atvejų, per kuriuos pribuvėjos darbą galimai atlikdavo J.Švedienė, o vėliau apie kūdikių gimimą pažymas išrašydavo ir juos apžiūrėdavo D.Jakaitė. Prokuratūros duomenimis, ne visuomet gimdymas namų sąlygomis baigdavosi laimingai – būta ir tragiškų baigčių.

D.Jakaitė sakė apžiūrėdavusi tik naujagimius, gimdymų nepriimdavo. Moteris sakė gavusi dovanų medaus, vaisių.

2011 metais pradėtam ikiteisminiam tyrimui vadovavo Vilniaus apylinkės ir Vilniaus apygardos prokuratūrų prokurorės, o 2013 metais šis tyrimas perduotas kontroliuoti Panevėžio apygardos prokuratūrai.

Už neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę iki 4 metų.

2011 metais policijoje liudytoja buvo apklausta filmo apie gimdymus namuose 9Lengvas raganavimas0 režisierė Inesa Kurklietytė. Anksčiau jos namuose buvo atlikta krata, sulaukusi nemažo atgarsio visuomenėje.

Prokuratūra yra sakiusi, kad iš režisierės I.Kurklietytės namų medžiagą nuspręsta paimti, gavus duomenų, kad ji gali būti reikšminga tyrimui, kad vaizdajuostėse užfiksuota neteisėta veikla.

2011 metais vykusios spaudos konferencijos metu žurnalistams pasiteiravus, kodėl beveik 20 metų vykdyta neteisėta veikla ir policija ja visiškai nesidomėjo, neatliko tyrimų, tuometinis Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas atsakė, jog apie tai policija nebuvo gavusi jokios informacijos, jokių skundų – visi buvo „įtikėję į gimdymo miške grožį“, kol nebuvo pradėtas tyrimas dėl vieno naujagimio, gimusio namuose, mirties priežasties nustatymo ir jo mamos sunkaus sveikatos sutrikdymo.

Po to tyrimas išsiplėtė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min