TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valantinas: sėkmingai baigtą agento-smogiko pokario nusikaltimų bylą prokurorai perduoda teismui

Algimantas Valantinas
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Algimantas Valantinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Šią savaitę Ignalinos rajono apylinkės prokuratūra Vilniaus apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje dėl Lietuvos gyventojų genocido vykdymo (Baudžiamojo kodekso 99 str.) kaltinamas Lietuvos pilietis M.B.

Ikiteisminis tyrimas dėl Lietuvos partizanų žudymo buvo pradėtas 1994 m. rudenį, teigiama prokuratūros pranešime. Buvo nustatyta, kad kaltinamasis M.B., būdamas Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos (MGB) agentas-smogikas, nuo 1952 m. pavasario iki 1960 m. su kitais MGB agentais 1952–1953 m. dalyvavo Lietuvos partizanų žudynėse. 1952 m. vasarą jis su kitais agentais-smogikais, apsimetęs Lietuvos partizanu, Ignalinos rajone keletą kartų buvo susitikęs su iškviestais į susitikimą ,,Vytauto“ apygardos partizanais. Susitikimų metu vieni Lietuvos partizanai buvo nužudyti, kiti – suimti ir perduoti Pabaltijo kariniam tribunolui.

Taip pat buvo nustatyta, kad M.B. su kitais agentais dalyvavo 1953 m. pavasarį Švenčionių rajone vykusiame dviejų Lietuvos partizanų nužudyme.

,,Nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų ikiteisminių tyrimų sudėtingumą lemia didelis laikotarpis nuo nusikaltimo, neišlikę gyvi galimi kaltininkai ir dauguma liudytojų, sudėtinga ir komplikuota archyvinės įrodomosios medžiagos paieška Lietuvoje, tačiau šių nusikalstamų veikų išaiškinimas labai svarbus istoriniam teisingumui atkurti, baudžiamosios atsakomybės neišvengiamumo principui įgyvendinti“, – vertindamas Ignalinos prokurorų atliktą darbą pabrėžė šalies generalinis prokuroras Algimantas Valantinas. Įstatymas už genocido vykdymą numato laisvės atėmimą nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

Kaltinamajam skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

1990–2008 m. laikotarpiu šalyje buvo pradėti ir atliekami 229 ikiteisminiai tyrimai dėl okupaciniu laikotarpiu padarytų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Per minėtą laikotarpį 20 baudžiamųjų bylų 29 asmenų atžvilgiu buvo perduotos nagrinėti teismui, iš jų – 18 baudžiamųjų bylų su kaltinamuoju aktu, 2 bylos – prokuroro nutarimu dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo. Praėjusiais metais buvo priimti procesiniai sprendimai inicijuoti 8 ikiteisminius tyrimus: 1 – dėl genocido (BK 99 str.), 3 – tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo (BK 101 str.), 4 – dėl okupuotos valstybės civilių trėmimo (BK 102 str.).

,,Kiekviena tokia byla yra didelis laimėjimas įgyvendinant teisingumą už nusikaltimus, kurie neturi senaties. Tikiu, kad prokurorai šiandien turi ryžto ištaisyti ankstesnių kolegų klaidas“, – prioritetinius prokuratūros veiklos uždavinius pavaldiniams priminė A.Valantinas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Nusikaltimas
Parašykite atsiliepimą apie 15min