Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 24d. 21:02

Verslininko kelionė į tėvynę virto pragaru: „Kaip Stalino laikais, nėra žmogaus – nėra problemos“

Pasienio postas kelyje Liepoja–Klaipėda
15min nuotr. Karolis Bakūnas / Pasienio postas kelyje Liepoja–Klaipėda

Pastarąjį pusmetį Čekijoje miškus tvarkęs verslininkas Dzintars Avišans prasidėjus karantinui su žmona priėmė sprendimą grįžti į tėvynę. Tačiau kelionė namo virto tikru pragaru – prie Lietuvos sienos jis buvo informuotas, kad teks pėsčiomis keliauti daugiau nei 100 kilometrų iki kito pasienio punkto. Po ilgų ginčų, iškviestos greitosios pagalbos, galiausiai keliautojai buvo praleisti, bet su protokolais dėl neteisėto sienos kirtimo.

Antradienį Valstybės sienos apsaugos tarnyba išplatino pranešimą apie trijų nelegalų sulaikymą.

„Sekmadienį VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Palangos pasienio užkardos pareigūnai Latvijos pasienyje, Mažeikių rajone, kelyje Ežerė–Mažeikiai, sulaikė 48-erių, 51-erių ir 55-erių metų Telšių rajono gyventojus. Du vyrai ir moteris pėsčiomis atvyko prie sienos iš Latvijos pusės ir traukė link Lietuvos.

Čia patruliavę pasieniečiai trijulę iš tolo įspėjo, kad šioje vietoje sienos perėjimas yra draudžiamas ir kad tai teisėtai galima padaryti kitur. Du vyrai ir moteris įspėjimų nepaisė ir vis tiek įėjo į Lietuvos teritoriją, todėl iškart buvo sulaikyti“, – taip pasieniečiai aprašė įvykio aplinkybes.

Su 15min susisiekęs verslininkas Dzintars Avišans neslėpė pykčio ir pasieniečių išplatintą informaciją pavadino elementariu šmeižtu.

„Tokių nesąmonių, tokių melagysčių... Net negalėjau pagalvoti, kad taip įmanoma“, – kalbėjo jis.

Keliavo iš Čekijos

Nedidelį verslą Telšių rajone turintis D.Avišans pasakojo, kad pastaruoju metu darbavosi Čekijoje, čia jis išvyko sulaukęs kvietimo iš Lietuvos ambasados.

Paskelbus karantiną, ambasada suorganizavo galimybę jam grįžti namo, kuria su žmona jis pasinaudojo.

Iš pradžių kelionė ėjosi sklandžiai – čekai prieš lipant į lėktuvą dar išdalino naujas pirštines ir respiratorius, keleivius susodino po vieną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos oro uostas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos oro uostas

„Mes išlipom, gaudo už rankų, siūlo pavežti. Dėl vaizdo viena mergina stovi su apsaugomis, tai skaitosi karantinas“, – įspūdžiais iš Rygos oro uosto dalinosi vyras.

Galiausiai D.Avišans su žmona, pasiėmę ir dar vieną netoli jų gyvenantį pakeleivį, sėdo į jų laukusio pažįstamo latvio automobilį ir pajudėjo link Ežerės.

Jis tvirtina sekęs kelionių rekomendacijas, bet įsakymo, kad šis ruožas, kuriuo nuolat naudodavosi, uždarytas, niekur nematė. Apie tai jis nebuvo informuotas ir ambasados.

Facebook/T.Dubininko nuotr./Užbarikaduoti keliai iš Lietuvos
Facebook/T.Dubininko nuotr./Užbarikaduoti keliai iš Lietuvos

Liepė apsisukti

Prie Lietuvos sienos draugai jau buvo atvežę autobusiuką, kad D.Avišans saugiai galėtų parsigauti namo. Pasienyje paleista trijulė pajudėjo link patikros posto, kur stovėjo jų transportas.

„Pasiėmėm lagaminus, einam, sakau, prieikim prie pareigūnų, paklauskim, gal čia kokias procedūras reikia atlikti. Jie ten sugulę, būtume ėję ir praėję. Ir prasidėjo, viskas, neįleisim“, – pasakojo D.Avišans.

Anot pašnekovo, pasieniečiai jam pasiūlė apsisukti ir pėsčiomis keliauti iki kito pasienio punkto. Artimiausias – už kiek daugiau nei 100 kilometrų esantis Būtingės–Rucavos punktas.

„Jūs matot, mano žmona ant kojų nepastovi, ji pervargusi, ji parą nevalgiusi. Jūs man siūlot su lagaminais eiti 150 km iki kito posto?“ – apie kelionę pasakojo jis.

Beje, pakeleivis, nenorėjęs ginčytis su pasieniečiais, nusprendė priimti jų pasiūlymą ir iškeliavo.

„Dar spėjau jam 50 eurų įbrukti, kai jį išstūmė už sienos“, – prisiminė D.Avišans.

Anot jo, po ginčų su pasieniečiais buvo paskambinta Užsienio reikalų ministerijai, tačiau ir čia jokios pagalbos ar sprendimų nesulaukė.

„Yra Skvernelio įsakymas ir viskas, eik atgal, – pokalbį prisiminė jis. – Sakau, yra tuščia mašina, aš nuvažiuoju iki patikros punkto, kur turiu pereiti visas procedūras, iš mašinos nelipsiu, palydėkit, sumokėsiu už degalus.“

Tačiau bet kokie bandymai susiderėti nejaudino pasieniečių – jie jokių išimčių padaryti nesirengė.

„Naktis, buvo šalta, minusinė temperatūra. Mes buvome apsirengę plonai, nes keliavome mašinomis, negalvojome, kad reikės šalti lauke“, – prisiminė pašnekovas.

Prašė uždaryti į areštinę

Anot D.Avišans, peršalusi jo žmona smarkiai sublogavo, teko kviesti ir greitąją pagalbą. Galiausiai vyras pareiškė, kad nori būti vežamas į areštinę ir ten būtų išsiaiškintos visos aplinkybės.

„O jie skambina valdžiai, žinot, areštuosit, bus problemos. Geriau per sieną atgal išstumt ir viskas. Čia kaip prie Stalino, nėra žmogaus – nėra problemos. Išstumsi ir viskas. Sunku buvo areštuoti?“ – piktinosi pašnekovas.

Į vietą buvo iškviesti policininkai ir galiausiai pašnekovui su žmona buvo surašyti net trys protokolai – už neteisėtą sienos kirtimą, pareigūnų reikalavimų nevykdymą ir viruso platinimą.

Tuomet pora buvo įleista į Lietuvą ir su policijos palyda pajudėjo link namų. Tiesa, nė vienam iš pareigūnų neparūpo pėsčiomis šaltą naktį į Latviją grįžęs trečiasis keliautojas.

„Aš po to važiuodamas paskambinau pagalbos telefonu, pranešiau, kad yra žmogus Latvijoje, kad jo negalima palikti“, – pasakojo D.Avišans.

Pašnekovo teigimu, latvių pareigūnai išsekusį lietuvį rado gulintį pakelėje, nuėjusį kelias dešimtis kilometrų.

„Mes grįžom prie sienos, jam jau rašo protokolą. Žmogus iš kaimo, jis vos gyvas, keturiomis įlipo į autobusą, bet pagalbos jam nereikia, o protokolą surašyti reikia. Va toks tai žmogiškumas pareigūnų“, – kelionę namo prisiminė vyras.

VSAT primena, kad pasienyje su Latvija sienos kirtimas vykdomas tik per Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos ir Smėlynės–Medumi tarptautinius kontrolės punktus. Pasienyje su Lenkija veikia du tokie punktai – Kalvarijos–Budzisko ir Lazdijų–Aradninkų.

Visais kitais Lietuvą su Latvija ir Lietuvą su Lenkija jungiančiais keliais judėjimas tarp yra draudžiamas.

Nesilaikantieji šio draudimo pažeidžia Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 nuostatas, todėl jie bus traukiami administracinėn atsakomybėn ne tik už valstybės sienos kirtimą ir patikrinimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą (Administracinių nusižengimų kodekso 536 str. numatytas įspėjimas arba bauda nuo 40 iki 90 eurų), bet ir už Žmonių užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatų nesilaikymą. Už pastarąjį pažeidimą atsakomybė numatyta Administracinių nusižengimų kodekso 45 str. 1 d. (gresia įspėjimas arba bauda nuo 60 iki 140 eurų) „Visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas“.

Komentarai: 44

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min