Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Viešvilės pasieniečiai mini sukaktį: paskutinis kontrabandininkas čia sučiuptas lygiai prieš metus

Pasieniečiai stebi sieną
VSAT nuotr. / Pasieniečiai stebi sieną
Šaltinis: 15min
0
A A

Savotišką sukaktį trečiadienį gali minėti sieną su Rusija saugančios Viešvilės užkardos pasieniečiai – rugsėjo 14 d. sueina metai, kai čia buvo užfiksuotas paskutinis bandymas pažeisti valstybės sieną.

VSAT nuotr./Paskutis cigarečių kontrabandininkas, sulaikytas Viešvilės pasieniečių
VSAT nuotr./Paskutis cigarečių kontrabandininkas, sulaikytas Viešvilės pasieniečių

Tačiau, kaip rašoma Valstybės sienos apsaugos tarnybos pranešime, tokia grėsmė nuolat išlieka – dėl kainų skirtumo Lietuvoje ir Rusijoje yra nemažos paskatos kontrabandai ir kitiems pažeidimams. Be to, prie šios Šengeno išorės sienos VSAT pareigūnams visuomet aktualus ir nelegalios migracijos užkardymo klausimas.

Anksčiau šis 30 km Viešvilės užkardos ruožas Jurbako rajone, kur siena eina Nemunu, buvo kone neramiausias ir problematiškiausias visame Lietuvos pasienyje. Viešvilės pasieniečiai čia nuolat fiksuodavo bandymus iš Kaliningrado srities pažeisti sieną, čia labai dažni būdavo mėginama iš Rusijos gabenti kontrabandą.

Neretai pranešimai apie įvykius iš šio ruožo buvo panašūs į informaciją iš karo lauko – stabdydami kontrabandininkus Viešvilės pasieniečiai daugsyk naudojo tarnybinius ginklus, kitas specialiąsias priemones, čia vykdavo dramatiškos pažeidėjų gaudynės. Kontrabandininkai automobiliais paprastai sprukdavo beprotišku greičiu. Neretai jie bėgdami mašinomis bandydavo partrenkti Viešvilės pasieniečius. Pasitaikė ir atvejų, kai pažeidėjai padegdavo savo automobilius su kontrabandiniais rūkalais.

Užkardos pareigūnų galvos skausmas buvo ir vadinamieji žvalgai, neretai – nepilnamečiai, kurie dieną naktį sekdavo VSAT patrulių judėjimą ir apie tai už atlygį pranešdavo kontrabandos gabenimo organizatoriams.

Situacija pasikeitė prieš metus, kai visame užkardos ruože buvo įdiegta universali sienos stebėjimo ir kontrolės sistema. Šiuo metu šis ruožas kiaurą parą bet kokiomis oro sąlygomis yra stebimas naudojant moderniausią įrangą.

Užkardoje esančiame stebėjimo centre su specializuotais monitoriais visas 30 km ruožas matomas lyg ant delno. Jeigu būtų pastebėtas įtartinas judėjimas prie Nemuno, į šią vietą iškart vyktų VSAT patruliai. Į stebėjimo centrą 24 valandas per parą perduodamas vaizdas iš  dieninio ir naktinio matymo vaizdo kamerų, sumontuotų ant stebėjimo bokštų. Sienos kontrolės sistemoje taip pat sumontuoti judančius objektus aptinkantys radarai bei kiti specializuoti jutikliai, į kurių signalus kameros reaguoja automatiškai – atsisuka į užfiksuoto objekto buvimo vietą.

Ši įranga įdiegta už Europos Sąjungos (ES) finansuojamo Išorės sienų fondo lėšas ir kainavo daugiau kaip 10 mln. litų.

Jai pradėjus veikti kontrabandininkai ir kiti sienos pažeidėjai, matyt, suprato, kad šios sistemos lengvai įveikti nepavyks, todėl dabar Viešvilės užkardos ruože tapo ramiau, bandymų pažeisti sieną per metus nefiksuota.

Paskutinis pažeidėjas čia įkliuvo pernai rugsėjo 14-ąją, paryčiais. Tai buvo plaukikas, 18-metis Rusijos pilietis. Jis iš Rusijos į Lietuvą Nemunu atitempė 9 tarpusavyje surištas dėžes, kuriose buvo 4500 pakelių cigarečių „Jin Ling“ su Rusijos banderolėmis.

Tačiau neabejojama, kad sienos pažeidėjų ar kontrabandininkų čia gali atsirasti kiekvieną dieną. Rusijoje akcizinės prekės, ypač kontrabandininkų pamėgti rūkalai, yra gerokai pigesnės nei Lietuvoje. Nelegaliems migrantams taip pat yra ekonominių ir kitų paskatų per šį sienos ruožą bandyti patekti į Šengeno erdvę, todėl Viešvilės pasieniečiai turi būti nuolat pasirengę užkardyti įvairius pažeidimus.

Panaši kontrolės sistema veikia ir kitoje sieną su Rusija Pagėgių savivaldybėje saugančioje Bardinų užkardoje bei sieną su Baltarusija Šalčininkų rajone saugančioje Tribonių užkardoje.

Šiuo metu tokia įranga už ES pinigus diegiama Pagėgių rinktinės Plaškių užkardos ruože, Pagėgių savivaldybėje.

Numatoma, kad už ES Išorės sienų fondo lėšas universali sienos stebėjimo sistema bus diegiama ir kitose sieną su Rusija bei Baltarusija saugančiose VSAT užkardose.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min