Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniuje aptiktas nelegalus cigarečių gamybos fabrikas, dideliais kiekiais gaminęs įvairių rūšių cigaretes (nuotraukos)

Nelegalus cigarečių gamybos fabrikas
MKT nuotr. / Nelegalus cigarečių gamybos fabrikas
Šaltinis: 15min
0
A A

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, tikrindami gautą informaciją, antradienį sostinės Naujosios Vilnios rajone aptiko nelegalų cigarečių gamybos fabriką.

Be cigarečių „West“ ir ‚Jin Ling“ falsifikatų, pareigūnai pogrindinėje įmonėje dar surado ir 8,5 tonas smulkinto tabako. Šios produkcijos vertė išankstiniais duomenimis – maždaug 3 mln. Lt.

Įmonės teritorijoje tuo metu rastą produkciją realizavus juodojoje rinkoje, valstybei galėjo būti padaryta beveik 4 mln. litų mokestinė žala.

Įtariant prisidėjus prie nelegalaus fabriko veiklos, sulaikyti šeši asmenys, trys iš jų užsieniečiai (Ukrainos piliečiai), likę trys – lietuviai.

Antradienį, apie 10 val. ryto, muitinės kriminalistai netikėtai patikrino vieną iš sostinės Naujosios Vilnios rajono Arimų gatvėje esančių įmonių.

Tariamai dažymo darbais užsiimančios įmonės teritorijoje iš tikrųjų vyko visai kitokia veikla – pareigūnai turėjo duomenų, kad čia visu pajėgumu jau kurį laiką veikia nelegalus cigarečių gamybos fabrikas. Toks kaip trys kiti nelegalūs fabrikai, kuriuos muitinės kriminalistai Lietuvoje likvidavo prieš keletą metų.

Įsiveržę į patalpas, pareigūnai nelegalios įmonės darbuotojus užklupo pačiame veiklos įkarštyje – viduje besidarbavę šeši asmenys net nespėjo išjungti įrengimų.

Nusikaltimo vietoje buvo sulaikyti trys Ukrainos piliečiai ir trys lietuviai, Vilniaus gyventojai.

Be nemažo kiekio jau pagamintos produkcijos, pareigūnai ten pat aptiko ir daug cigarečių gamybai skirtų medžiagų. Bent trys patalpos ir įmonės koridoriai buvo užversti didžiulėmis smulkinto tabako dėžėmis.

Įmonės ceche stovėjo cigarečių gamybos, filtrų klijavimo ir pakavimo mašinos. Ten pat pareigūnai rado apie 450 tūkst. vnt. (22 tūkst. pakelių) ką tik pagamintų ir jau supakuotų į pakelius cigarečių „West“, ir apie 145 tūkst. vnt. dar nesupakuotų cigarečių „West“ ir „Jin Ling“. Šių rūkalų vertė viršija 210 tūkst. Lt.

Sprendžiant iš kitų radinių, nelegalūs vertelgos ketino gaminti (ar jau gamino) ir cigaretes „Viceroy“ – patalpoje netrūko dėžių su popieriniais cigarečių „West“, „Jin Ling“ ir „Viceroy“ pakelių ir blokų ruošiniais, taip pat – falsifikuotomis Rusijos Federacijos banderolėmis.

Patalpoje rastas ir didelis kiekis filtrų lazdelių, cigarečių popieriaus, klijų, folijos ritinių, polipropileno ir pan.

Iš viso, preliminariais duomenimis, fabrike rasta apie 8, 5 tonos neaiškios kilmės tabako, kurio vertė maždaug 2, 5 mln. litų. Iš tokio kiekio tabako nelegalūs vertelgos galėjo pagaminti apie 9 mln. vnt. abejotinos kokybės rūkalų.

Nelegali įmonė buvo įkurta su užmoju – antrame aukšte įrengti poilsio kambariai, pirmajame – virtuvė, rūbinė, tualetas.

Darbas buvo organizuotas profesionaliai: pagrindinio fabriko cecho sienos izoliuotos storu putplasčio sluoksniu, veikė vėdinimo sistema, sunkios tabako dėžės (kiekviena sveria ne mažiau nei 100 kg) buvo vežiojamos krovininiu keltuvu.

Turimais duomenimis visi sulaikyti užsieniečiai jau turėjo patirties gaminant tabako produkciją – jie yra darbavęsi Ukrainos tabako pramonės įmonėse.

Todėl jiems neturėjo būti labai sudėtinga prižiūrėti bei derinti nelegalios įmonės Naujojoje Vilnioje įrengimus.

Kita vertus, darbas šios pogrindinės gamyklos viduje vyko antisanitarinėmis sąlygomis: netrūko dulkių ir purvo, didelė smulkinto tabako krūva buvo supilta tiesiog ant nešvarių grindų pagrindinio cecho kampe.

Įdomu, kad patys fabriko darbuotojai savo produkcijos nė nemanė rūkyti – mieliau rinkosi originalią žinomų tabako gamintojų produkciją. Tai dar kartą iškalbingai liudija apie Naujosios Vilnios fabrikėlio falsifikatų kokybę.

Pogrindinės įmonės darbuotojai turėjo ir savotišką humoro jausmą – darbo vietoje gaivinosi alkoholiniu gėrimu, viskiu „Old Smuggler“ („Senasis kontrabandininkas“, anglų k.).

MKT pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal 199–2 str. 1d. (Neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis) ir 202 str. 1 d. (Neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla).

Visi nelegalioje įmonėje besidarbavę asmenys, ukrainiečiai Y. D., I. B., I. G. ir lietuviai A. Ž., A. B., A. V., sulaikyti dviem paroms.

Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai nebe pirmą kartą aptinka Lietuvos teritorijoje veikiančius nelegalius tabako gaminių fabrikus.

Tokios pogrindinės įmonės – bendra Europos Sąjungos valstybių problema. Teisėsaugos pareigūnai pastaraisiais metais panašių fabrikų yra aptikę Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Latvijos ir Lenkijos teritorijose.

Lietuvoje muitinės kriminalistai tokių nelegalių įmonių atsiradimą prognozavo dar 2004-aisiais, kai pasirodė pirmosios žinios apie panašių fabrikų buvimą kaimyninėse valstybėse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje.

Jau po metų, 2005-aisiais, Lietuvos muitinės pareigūnai likvidavo du tokius fabrikus, veikusius Šiauliuose ir Šakių rajone (abu falsifikavo cigaretes „Prima“). 2006-ųjų balandį dar vieną panašų fabriką muitinės kriminalistai aptiko Vilkaviškio apylinkėse.

Taigi, antradienį aptiktas nelegalus Naujosios Vilnios tabako fabrikas jau ketvirtasis iš surastų Lietuvos teritorijoje.

Išaiškinant šį fabriką bendradarbiauta ir su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnais, kurie svariai prisidėjo prie šios nelegalios įmonės likvidavimo.
Tikėtina, jog tokių nelegalių rūkalų gamyklų mūsų šalyje gali būti ir daugiau.

Kovodama su tokiomis nelegaliomis įmonėmis, gaminančiomis abejotinos kokybės produkciją, Lietuvos muitinė užtikrina vieną prioritetinių veiklos uždavinių: saugoti rinką ir visuomenę nuo kenksmingos, pavojingos ir žalingos produkcijos, ginti ne tik valstybės vidaus rinką, bet ir visuomenės saugą ir sveikatą

Nelegalaus fabriko suradimas, liudija, kad šešėlinio verslo pasaulio atstovai grįžta prie keleto metų senumo taktikos: ne tik gabena į Lietuvą rusiškas kontrabandines cigaretes, bet ir gamina jas vietoje.

Manytina, kad šitaip juos elgtis verčia ne tik noras sumažinti nelegalaus verslo sąnaudas, bet ir padidėjusi rizika įkliūti su nelegaliais kroviniais. Pastaruoju metu Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė ypač daug cigarečių kontrabandos. Vien per pirmuosius du šių metų mėnesius sulaikyta beveik perpus tiek nelegalių rūkalų (50 mln. vnt.), kiek pernai Lietuvos muitinė sulaikė per visus metus (120 mln. vnt.).

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min