Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 10 09, 15:28 Atnaujinta 2018 10 09, 15:51

Vilniuje už rankų gatvėje susikibusių gėjų užsieniečių porai – homofobo smūgis

Policija ieško užpuoliko, kaip manoma, iš homofobiškų paskatų smogusio užsieniečiui, kuris sostinės Naugarduko gatvėje ėjo susikibęs su kitu vyru. Tiesa, pareigūnai kol kas oficialiai apie neapykantą homoseksualiems asmenims šioje istorijoje nekalba ir tiria tik viešosios tvarkos pažeidimą. Nukentėjusį Rusijos pilietį, viešoje erdvėje prisistatantį Makso Klapo vardu, vienodai glumina tiek patirtas homofobo smūgis, tiek mūsų šalies teisėsaugos reakcija į jį.
Užpultasis Rusijos pilietis Maksas Klapas
Užpultasis Rusijos pilietis Maksas Klapas / Asmeninė nuotrauka iš „Instagram“

Dar visai neseniai viešoje erdvėje šilčiausiais žodžiais apie Lietuvą atsiliepęs 20-metis Rusijos pilietis Maksas Klapas 15min antradienį prisipažino, kad jo nuomonė apie mūsų šalį, kaip saugų, demokratišką ir europietišką kraštą, nuo vieno smūgio pasikeitė kardinaliai.

Pasak vaikino, savotišku antruoju smūgiu jam tapo sostinės policijos reakcija į nusikaltimą bei pirminis situacijos vertinimas.

„Kai rašiau pareigūnams pareiškimą, kelis sykius primygtinai prašiau pažymėti, kad užpuolimas įvykdytas iš homofobinių paskatų. Deja, tai padaryta nebuvo“, – 15min sakė Maksas.

Smūgį lydėjo keiksmai

Jis pasakojo, kad su artimu bičiuliu baltarusiu ėjo Vilniaus Naujamiesčiu tik tikrai niekaip provokuojančiai nedemonstravo savo seksualinės orientacijos, o tik buvo subtiliai susikibęs su draugu už rankų. Staiga jis pajuto visiškai netikėtą smūgį per veidą, kurį lydėjo pikto, akivaizdžiai homofobiškai nusiteikusio praeivio keiksmai. Kol atvyko patruliai, užpuolikas spėjo pasišalinti, o Vilniaus apskrities policija išpuolį įformino visų pirma kaip smurto viešoje vietoje nusikaltimą.

Pirminėje bylos medžiagoje užfiksuota, kad 2018-10-08 apie 16.20 val. policijoje gautas pranešimas, jog Vilniuje, Naugarduko g., pranešėjo draugui „ką tik trenkė į veidą nepažįstamas vyras“. Nukentėjusiojo bičiulis nurodė įtariamojo požymius: apie 30 metų amžiaus, plikas, su mėlyna striuke, juodais džinsais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi iliustracija: trypiama LGBT vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi iliustracija: trypiama LGBT vėliava

Patruliams buvo pasakyta, kad užpuolikas pabėgo Naugarduko gatve centro link.

Tuo metu nukentėjusysis greitosios medicinos pagalbos atsisakė, bet pasiryžo laukti pareigūnų.

Tiria kaip viešosios tvarkos pažeidimą

Vėliau nukentėjusysis pareiškė, kad pats kreipsis į 2-ąjį policijos komisariatą ir rašys pareiškimą.

Taip ir atsitiko, nes tą pačią dieną iš nukentėjusiojo gauto pranešimo pagrindu pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR Baudžiamojo kodekso 284 str. (Viešosios tvarkos pažeidimas). Tyrimo pradžioje jau nustatyta: 2018-10-08 d. apie 16.20 val. Vilniuje, Naugarduko ir Švitrigailos g. sankryžoje, tyrimo dar nenustatytas vyras viešoje vietoje, vandališkais veiksmais demonstruojant nepagarbą aplinkiniams, sudavė vieną smūgį ranka jaunuoliui (gimusiam 1998 m.) į kairės pusės veido sritį, dėl to jam buvo sukeltas fizinis skausmas. Įtariamasis dar ieškomas.

„Elgėmės kukliai, bet užpuolikui to pakako“

„Siejate šį užpuolimą su kokiu nors ankstesniu įvykiu, savo poelgiu arba pasisakymu, ar vertinate tai kaip spontanišką nusikaltimą?“ – 15min teiravosi M.Klapo.

– Man atrodo, kad nukentėjau visiškai atsitiktinai. Lietuvoje aš matau labai daug homofobijos. Vien tai, kad ėjau su vaikinu už rankos, kažkodėl suerzino tą vyrą, kuris man smogė. Noriu pabrėžti, kad tai, jog aš paėmiau savo draugą už rankos ir mes ėjome gatve, nebuvo kažkoks santykių demonstravimas, skėryčiojimasis, siekiant pritraukti dėmesį.

Atvirkščiai, tai buvo kuklus, nuo aplinkinių šiek tiek netgi slepiamas kontaktas, tačiau užpuolikui to pakako.

– Prasitarėte, kad homofobijos apraiškų mūsų šalyje patyrėte ir anksčiau. Kokiomis aplinkybėmis?

Iš daugelio lietuvių pajaučiau neigiamą požiūrį, agresiją.

– Aš suprantu, ką žmonės aptarinėja. Aš stebiu aplinkinių reakcijas. Kai tik pradedi su kuo nors iš lietuvių kalbėti apie seksualines mažumas, iškart gali suprasti, kaip pašnekovas reaguoja. Iš daugelio lietuvių pajaučiau neigiamą požiūrį, tema sukelia agresiją.

– Kaip vertinate mūsų policijos darbą, reakciją į jūsų užpuolimą?

– Man susidarė įspūdis, kad Lietuvos pareigūnai neįžvelgė čia didelės problemos. Apie tai, kad tai buvo išpuolis iš homofobinių paskatų, mes pasakėme iš karto, skambindami pagalbos telefonu. Policija atvažiavo gal po 10, gal po 15 minučių, nors komisariatas buvo netoliese, už kampo. Karštais pėdsakais surasti ir sulaikyti įtariamojo nebuvo skubama. Ir vėliau, kai rašiau pareiškimą, patys pareigūnai klausė mano nuomonės, kodėl man trenkė. Aš tvirtinau, kad suprantu, jog tai buvo padaryta iš neapykantos seksualinėms mažumoms, kad tai homofobija. Tačiau policijos medžiagoje, deja, tai nėra pažymima.

Liudininkė pasipiktino per „Facebook“

Rusijos piliečio užpuolimą Vilniuje savo akimis matė vilnietė Deivė Rymovaitė. Pilietiška mergina iškart pasisiūlė būti liudininke policijos tyrime. Netrukus mergina ir išplatino viešą įrašą savajame „Facebook“ profilyje.

„Tai ką mačiau, mažų mažiausiai sukėlė šoką ir dar didesnį pasibaisėjimą... Vidury baltos dienos kažkam užkliuvo du vaikinai susikabinę rankom. Iškart iš aitrų kvapą skleidžiančio, vidutinio amžiaus menkystos skrieja neva pamokantis, „daug gyvenime pasiekusio“ žmogaus kumštis į veidą. Toks smarkus, kad vaikinas vos neparkrito. Ir po to visa lavina pasipylusių kalambūrų.

Aišku, vaikinai iškart iškvietė policiją, bet kol ji „skubiai“ atvažiavo, nevykėlis seniokas jau nešėsi per kiemus, palikęs tokį patį nesusipratusį draugą likti stovėti... Laimė, bent draugelis toli nepabėgo (teigiama, kad pastarasis buvo su ramentais, bet duomenų, kad vyras būtų sulaikytas, nėra – 15min pastaba).

Ilgai nemoralizuojant, tik norėjau pasakyti, kad mes dar turim kur tobulėti ir labai smarkiai. Kodėl vis dar užkliūva meilė? Ar yra skirtumas? Meilę mes jaučiam visi vienodai ir tikrai nemanau, kad už meilę reikėtų smerkti, o juo labiau šitaip svaidytis kumščiais.

Tokie veiksmai jokiu būdu negali būti toleruotini jokiais aspektais.

Homofobams truputį peno apmąstymas: ar geriau du laimingi, susikabinę rankomis vaikinai, ar tas, kuris vos pamatęs kažką, jo mažam pasaulėliui nepriimtino, leidžia sau vidury gatvės svaidytis kumščiais kur papuola. Tokie veiksmai jokiu būdu negali būti toleruojami jokiais aspektais. Jei jau jums kliūva kažkieno meilė, tai susikiškite tą savo nuomonę tiesiai ten, kur saulelė nešviečia“, – nevyniodama žodžių į vatą, feisbuke pasisakė liudininkė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min