-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vogtos technikos kebeknėje – ir valdininkai bei ūkininkai

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Alytaus AVPK) tyrėjai raizgo užsienyje vogtos ir Lietuvoje realizuotos žemės ūkio technikos kebeknę. Nusikaltėlių sukurtas veiklos tinklas apėmė Alytaus ir Marijampolės apskritis, tačiau neatmetama tikimybė, kad nelegalios technikos galėjo atsirasti ne tik pasienyje. Įtariama, kad nusikalstama veikla užsiėmė ne tik kriminaliniai nusikaltėliai, bet ir valdininkai bei garsūs ūkininkai.
Žemės ūkio technika
Žemės ūkio technika / R.Kazakevičienės nuotr.

Dzūkai ir suvalkiečiai

Alytaus policija gegužę sulaikė grupę įtariamų asmenų iš Alytaus bei Marijampolės apskričių. Jų namuose ir darbo vietose buvo atliktos kratos. Šešiems asmenims, kurių amžius nuo 36 iki 61 metų, pareikšti įtarimai dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo, to turto legalizavimo, dokumentų klastojimo, transporto priemonių identifikavimo numerių suklastojimo ir pakeitimo, melagingos informacijos pateikimo siekiant įgyti dokumentą ir kyšininkavimo.

Pareigūnų teigimu, galimai tokia nusikalstama veikla truko nuo 2010-ųjų iki 2016-ųjų.

Teismas vienam iš įtariamųjų, Kalvarijos savivaldybės gyventojui, yra skyręs kardomąją priemonę – suėmimą 2 mėnesiams. Šis asmuo jau ne kartą buvo teistas praeityje.

Neoficialiai teigiama, kad jis galėjo būti techniką vogusios ir ją Lietuvoje realizavusios grupuotės lyderis, pats dažnai keliaudavęs į užsienį.

Kitiems įtariamiesiems, pasak Alytaus AVPK Komunikacijos grupės vyresniosios specialistės Kristinos Janulevičienės, pritaikytos švelnesnės kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti ir nebendrauti su kitais įtariamaisiais, registracija policijos įstaigoje ir dokumentų paėmimas.

Truko šešerius metus

Pirminiais duomenimis, grupė asmenų iš Lietuvos apynauję žemės ūkio techniką vogė užsienyje ir ją vežė į Lietuvą. Vagis labiausiai domino traktoriai ir krautuvai. Vogtą techniką pargabenus į Lietuvą, buvo suklastojami žemės ūkio technikos identifikaciniai numeriai bei pirkimo-pardavimo dokumentai. Tada jai buvo išduodami registracijos Lietuvoje dokumentai.

Pareigūnų teigimu, galimai tokia nusikalstama veikla truko nuo 2010-ųjų iki 2016-ųjų. Per tą laiką grupuotės nariai nesukėlė įtarimų, nes pagrobtos žemės ūkio technikos dokumentų klastotės buvo itin kokybiškos. Gali būti, kad žemdirbiams net nekildavo įtarimų įsigyjant brangius ir beveik naujus traktorius, krautuvus.

Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, Alytaus AVPK pareigūnai nelinkę atskleisti, koks buvo veiklos mastas, kiek gaujai pavyko pavogti ir realizuoti traktorių bei kitų padargų, kas juos įsigijo. Tačiau jie neslepia, kad tai buvo toli gražu ne pavieniai atvejai.

Talkino valdininkas

Įtarimų debesys susitelkę ir virš vieno Kalvarijos savivaldybės administracijos valdininko galvos. Įtariama, kad jis galėjo pagelbėti Lietuvoje registruojant užsienyje vogtą brangią žemės ūkio techniką.

Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorė Jurgita Čerkauskienė „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad jiems žinoma, kad Alytaus kriminalistų tyrime dėl vogtos žemės ūkio technikos realizavimo figūruoja ir Kalvarijos savivaldybės administracijos specialisto pavardė. „Mus apie tai informavo Alytaus policija. Gavus tokią informaciją, buvo sudaryta Kalvarijos savivaldybės darbo grupė tyrimui atlikti. Tyrimas buvo pradėtas, užprotokoluotas įvykis. Šiuo metu tyrimas nutrauktas, nes laukiama prokuratūros išvadų“, – situaciją aiškino J.Čerkauskienė.

R.Kazakevičienės nuotr./Į teisėsaugos akiratį pateko Lazdijų rajono ūkininkė A.Rutkauskienė
R.Kazakevičienės nuotr./Į teisėsaugos akiratį pateko Lazdijų rajono ūkininkė A.Rutkauskienė

Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorės teigimu, įtariamas valdininkas toliau dirba, jis nėra nušalintas nuo pareigų. „Mūsų komisija atliko viską, ką reikėjo, bet negalime nei teisti, nei vertinti, negavę teisėsaugos institucijų sprendimų“,– sakė ji.

Kalvarijiečių manymu, į nusikalstamą veiklą gali būti įsipainioję ir kitų savivaldybių valdininkai, nes, vadovaujantis Lietuvoje galiojančiais įstatymais, žemės ūkio techniką registruoja savivaldybių administracijose veikiančių žemės ūkio skyrių specialistai.

Sąsajos su žemdirbiais

Tyrimą dėl žemės ūkio technikos vagysčių ir neteisėto jos legalizavimo kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra. Į vogtų traktorių bei krautuvų grupuotės narių pinkles gali būti pakliuvę ir žemdirbiai. Juolab kad nemalonumai jau užgriuvo vieną didžiausių Lazdijų rajone Almos ir Redo Rutkauskų ūkį. Neoficialiais duomenimis, esą šiame ūkyje pareigūnai rado tris vogtus traktorius ir du krautuvus, pagamintus 2010–2016 m.

Kauno apygardos prokuratūros prokurorai A.Rutkauskienei ir R.Rutkauskui jau pareiškė įtarimus, esą jie pirkdavo užsienyje vogtą žemės ūkio techniką ir registruodavo ją kaip teisėtai įsigytą. „Valstiečių laikraštis“ bandė pakalbinti A.Rutkauskienę, tačiau ji į telefono skambučius neatsiliepė, kaip ir į balso pašte paliktą žinutę.

Ar yra ir daugiau įtarimų sulaukusių žemdirbių, policija kol kas neatskleidžia. „Negalime atskleisti visų duomenų, kol vyksta tyrimas“, – tvirtino Alytaus AVPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė K.Janulevičienė.

Neoficialiais duomenimis, šioje istorijoje galėjo būti atvejų, kai buvo klastojami žemės ūkio technikos duomenys pirkėjams siekiant gauti Europos Sąjungos paramos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius