Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 8d. 19:00

VSAT metinė apžvalga: kaip veikia kontrabandininkai ir kokių nuostolių jie patiria Lietuvos pasienyje

Kontrabandinės cigaretės
VSAT nuotr. / Kontrabandinės cigaretės

Kontrabandos variklis – drastiškas rūkalų kainų skirtumas Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Siekdami pasipelnyti, nusikaltėliai pareigūnus stebina išmone, pavyzdžiui, tyčia pasunkina plukdomus slaptus krovinius. Be to, jie išnaudoja reljefą, apsirūpina išskirtinio pravažumo transportu. Mažėjant kontrabandos atvejų sienos su Baltarusija ruožas tebelieka problematiškiausias, pažymima ketvirtadienį Valstybės sienos apsaugos tarnybos paviešintoje metinėje apžvalgoje.

Pastaruosius penkerius metus nustatytų kontrabandos ir neteisėto prekių gabenimo atvejų skaičius tolygiai mažėja, pastebi Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). Tiesa, pasieniečių sulaikytų rūkalų pakelių skaičius pernai buvo apie 5 proc. didesnis nei 2016 m. Problematiškiausias ir toliau yra sienos su Baltarusija ruožas.

Pasieniečiai atsako už tabako kontrabandos užkardymą į Lietuvą per valstybės sieną ruožuose tarp pasienio kontrolės punktų (PKP) ir per kontrolės punktus, kuriuose nėra muitinės.

Kontrabandai palankūs veiksniai

Kalbant apie kontrabandos procesus visuomet pabrėžiama, kad Lietuvos geografinė padėtis yra palanki tabako gaminių neteisėtam tranzitui gilyn į Vakarų Europą. Be to, ES išorės sienos atkarpa Lietuvoje sudaro 61 proc. viso valstybės sienos ilgio. Taip pat kontrabandą skatina tabako gaminių paklausa Lietuvoje, visuomenės tolerancija kontrabandinėms prekėms, gana žema gyventojų perkamoji galia, greitas nelegalus uždarbis, aukštas nedarbo lygis pasienio regionuose.

Dar vienas svarbus veiksnys – didelis tabako gaminių kainų skirtumas Lietuvoje ir Rusijoje bei Baltarusijoje. Pastarojoje vidutinė mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 0,74 Eur, o kai kurių rūkalų, populiarių tarp kontrabandininkų, kaina yra dar mažesnė. Lietuvoje mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 3,11 Eur. Tabako gaminių kainos Lietuvoje ir Rusijoje skiriasi beveik tris kartus.

Kontrabanda yra žalinga šalies vidaus saugumui, nes iš šio nelegalus verslo finansuojamas organizuotas nusikalstamumas, nepilnamečiai įtraukiami į nusikalstamas veikas. Be to, dėl tabako kontrabandos daroma žala visuomenės sveikatai, o valstybė netenka dalies pajamų, kurios galėtų būti naudojamos socialinėms, švietimo, infrastruktūros plėtojimo ir kitoms reikmėms.

Kontrabandos atvejų mažėja

Siekdama kuo efektyviau kovoti su šia problema Valstybės sienos apsaugos tarnyba diegia sienos stebėjimo sistemas pažeidimams jautriausiuose valstybės sienos ruožuose, vykdo aktyvią kriminalinę žvalgybą, organizuoja bendras operacijas su kitomis tarnybomis, plėtoja bendradarbiavimą su Lietuvos ir užsienio valstybių žinybomis, vykdo prevencinį darbą su pasienio bendruomenėmis.

VSAT pastebi, kad pastaruosius penkerius metus nustatytų kontrabandos ir neteisėto prekių gabenimo atvejų skaičius tolygiai mažėja. Tam įtakos turėjo valstybės sienos apsaugos modernizavimas šiuolaikinėmis stebėjimo sistemomis, kitų tarnybų pajėgų pasitelkimas sienos apsaugai, teisės aktų pakeitimai Baltarusijoje bei aktyvūs šios valstybės pasienio tarnybos veiksmai.

Pavyzdžiui, 2013 m. Lietuvos pasieniečiai atskleidė 410 neteisėto prekių gabenimo atvejų, o 2017 m. tokių atvejų buvo 313.

Pernai dauguma kontrabandos sulaikyta prie valstybės sienos su Baltarusija (228 atvejai), šalies viduje (69), likusi dalis – prie valstybės sienos su Rusija (16).

Pajūryje (Jūros uosto kontrolės punktas, teritorinė jūra) kontrabandos atvejų užfiksuota nebuvo.

Įtardami kontrabanda ar nelegaliu akcizinių prekių gabenimu 2017 m. pasieniečiai sulaikė 291 asmenį (2015 m. – 410, 2016 m. – 401).

Pagal pastarųjų metų rezultatus VSAT konstatuoja, kad prie sienos su Rusija situacija yra stabili. VSAT padaliniuose, saugančiuose sieną su Rusija, 2017 m. užfiksuota 18 neteisėto prekių gabenimo atvejų – skaičius trečdaliu mažesnis, palyginti su 2016 m.

Baltarusijoje sustiprinus pasienio apsaugą, pakeitus teisinį reglamentavimą bei kaimyninėje valstybėje įdiegus sienos stebėjimo sistemą, nemaža dalis kontrabandos gabentojų sulaikoma šios šalies teritorijoje.

Kaip veikia kontrabandininkai?

Akivaizdu, kad Lietuvoje kontrabandos gabenimo maršrutai pasislinko į tas valstybės sienos atkarpas, kur nėra įdiegtos stebėjimo sistemos. Dažniausiai pasirenkami valstybės sienos ruožai, kur yra geras privažiavimas prie sienos, netoliese yra gyvenvietės. Siekiant išvengti baudžiamosios atsakomybės, gabenama nedideliais kiekiais, stengiamasi nepalikti sienos pažeidimo pėdsakų – dėžės „žaibiškai“ permetamos per sienos liniją.

Pažymėtina, kad ir toliau kontrabandos gabentojai Lietuvoje, siekdami išvengti persekiojimo bei sulaikymo, dažniausiai veikia atokiau nuo sienos linijos bei pasitelkia bendrininkus iš kaimyninės Baltarusijos.

Kontrabandines prekes per valstybės sieną stengiamasi pergabenti miškingose vietovėse, išnaudojami reljefo ypatumai.

Kontrabandos gabentojai, siekdami greičiau pasišalinti iš sienos pažeidimo vietos, naudoja keturračius motociklus arba didelio pravažumo galingas transporto priemones. Kartais kontrabandinės cigaretės slepiamos miško masyve ar sandėliuojamos apleistuose pastatuose tam tikrą laiką ir tik po to išvežamos.

Pasienio vandenimis bandoma plukdyti cigaretes virvių, trosų, narų pagalba. Pasitaiko atvejų, kuomet plukdomas krovinys dirbtinai pasunkinamas, kad jo nesimatytų virš vandens.

Cigaretės – populiariausia nelegali prekė

Populiariausia kontrabandinė prekė yra tabako gaminiai, kurie sudaro beveik 96 proc. VSAT užfiksuotų kontrabandos atvejų. 2017 m. užfiksuoti 308 atvejai, kuomet kontrabanda buvo gabenami tabako gaminiai (2016 m. – 317).

2017 m. pasieniečiai iš viso sulaikė daugiau kaip 1 mln. 222 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Lyginant su 2016 m. tai beveik 5 proc. daugiau.

Užkardytos žalos valstybei dydis (privaloma sumokėti mokesčių suma) pernai buvo 3,1 mln. Eur, sulaikytų tabako gaminių vertė – 3,6 mln. Eur.

Išanalizavus tabako gaminių kontrabandos į Lietuvą maršrutus nustatyta, kad didžiausia dalis atgabenta iš Baltarusijos.

Per pasienio kontrolės punktus, kuriuose nėra muitinės ir kuriuose VSAT užtikrina, kad būtų laikomasi prekių ir daiktų gabenimo normų, gabenama tik smulki kontrabanda. Tiesa, vidutinis siuntos dydis prie sienos su Baltarusija pernai sustambėjo iki 515 pakelių (2016 m. – 303).

Iš visų VSAT sulaikytų tabako gaminių 93,5 proc. buvo skirta šalies vidaus rinkai, 6,5 proc. – Vidurio bei Vakarų Europos rinkai.

Baltarusiški rūkalai – dažniausi

85 proc. (2016 m. – 93 proc.) VSAT pareigūnų pernai sulaikytų tabako gaminių buvo pažymėti Baltarusijos, 1 proc. (2016 m. – 0,7 proc.) – Rusijos akcizo ženklais. Nuo 6 iki 14 proc. išaugo sulaikytų nepažymėtų akcizo ženklais cigarečių dalis.

Pasieniečiai stebi tendenciją, kad išardžius rūkalų gabenimu užsiimančią nusikalstamą grupę, laisvėje likę jos nariai šliejasi prie kitų veikiančių grupių arba formuoja naują grupę.

Pagal markes tarp sulaikytų cigarečių populiariausios buvo Baltarusijoje gaminamos NZ (33 proc. visų sulaikytų rūkalų), „Minsk“ (30 proc.) ir „Fest“ (23 proc.).

Pasieniečiai stebi tendenciją, kad išardžius rūkalų gabenimu užsiimančią nusikalstamą grupę, laisvėje likę jos nariai šliejasi prie kitų veikiančių grupių arba formuoja naują grupę. Dažniausiai kontrabanda gabenama tamsiu paros metu.

Kontrabandinių tabako gaminių slėpimo būdai juos gabenant automobiliais pastaraisiais metais nesikeičia: panaudojamos mašinų konstrukcinės ertmės, gabenama stoge, kuro talpyklose, sėdynėse, durelėse, dvigubame dugne, automobilių padangose.

2017 m. nustatyti 3 atvejai, kuomet kontrabandos gabenimui buvo naudojami traukiniai, sulaikyta daugiau kaip 117 tūkst. pakelių cigarečių.

Apibendrinant situaciją galima konstatuoti, kad valstybės sienos su Baltarusija ruožas išlieka labiausiai veikiamas kontrabandos, tačiau pasieniečiams diegiant sienos stebėjimo sistemas, taikant efektyvesnę sienos apsaugos taktiką, kriminalinės žvalgybos priemones, pasitelkiant kitų institucijų pajėgas, šio sienos ruožo atsparumas pažeidimams didėja.

VSAT manymu, įvertinus kontrabandos pelningumą, atsižvelgiant į geografinę Lietuvos padėtį bei iš esmės nepakitusius kitus kontrabandą lemiančius veiksnius, galima teigti, kad ateityje tabako gaminių kontrabandos mastas ženkliai nesikeis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Kol Lietuva tyli, Vakarai skambina pavojaus varpais dėl Rusijos grėsmės užimti Interpolą

Gyvenimas

15min startuoja iniciatyva „Šiemet buvau geras“: ieškome geradarių, kurie padeda kitiems

Aktualu

R.Masiulis: kokio laiko nori Lietuvos gyventojai, paaiškės jau šiemet

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Mokslas.IT

„Apple“ mažina trijų naujausių išmaniųjų telefonų modelių gamybą

Maistas

auGalingas pirmadienis: kalafiorų ir lęšių karis bei kreminė žolelių ir česnakų užtepėlė

Vardai

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą ir atskleidė, kiek uždirba

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Sportas

Po susišaudymo Chabibas Nurmagomedovas ragina uždrausti Dagestane naktinius klubus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

24sek

Geriausių krepšininkų rinkimuose – aiškus lyderis ir aštri kova tarp moterų

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

„myPOS“ tavęs klausia: kokiose vietose dažniausiai neturi galimybės atsiskaityti kortele?

Naujienos

15min tema Aktualu

Kol Lietuva tyli, Vakarai skambina pavojaus varpais dėl Rusijos grėsmės užimti Interpolą

Gyvenimas

15min startuoja iniciatyva „Šiemet buvau geras“: ieškome geradarių, kurie padeda kitiems

Aktualu

R.Masiulis: kokio laiko nori Lietuvos gyventojai, paaiškės jau šiemet

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Mokslas.IT

„Apple“ mažina trijų naujausių išmaniųjų telefonų modelių gamybą

Maistas

auGalingas pirmadienis: kalafiorų ir lęšių karis bei kreminė žolelių ir česnakų užtepėlė

Vardai

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą ir atskleidė, kiek uždirba

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Sportas

Po susišaudymo Chabibas Nurmagomedovas ragina uždrausti Dagestane naktinius klubus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

24sek

Geriausių krepšininkų rinkimuose – aiškus lyderis ir aštri kova tarp moterų

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

„myPOS“ tavęs klausia: kokiose vietose dažniausiai neturi galimybės atsiskaityti kortele?

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min