Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VSD pareigūnų operatyviniai veiksmai Eglės Kusaitės atžvilgiu buvo teisėti, teigia VSD

Eglės Kusaitės byla
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Eglės Kusaitės byla
Šaltinis: 15min
0
A A

Kovo 15 d. Valstybės saugumo departamentas (VSD) baigė vidinius tyrimus dėl VSD pareigūnų veiksmų Eglės Kusaitės operatyvinio tyrimo byloje ir penktadienį perdavė išvadas Departamento parlamentinę priežiūrą vykdančiai institucijai – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

Pranešama, kad  viso VSD pareigūnų taikytos priemonės atliekant terorizmu kaltinamos E.Kusaitės veiklos operatyvinį tyrimą buvo teisėtos, jos taikytos tik gavus įstatymų nustatytą sankciją.

Generalinio direktoriaus Gedimino Grinos nurodymu, VSD pradėjo vidinį patikrinimą dėl VSD pareigūnų veiksmų 2010 m. gegužės 20 dieną, atsižvelgdamas į E. Kusaitės giminaitės 2010 m. gegužės 17 d. prašyme pateiktą informaciją. Šis patikrinimas buvo baigtas 2010 m. rugpjūčio 30 d., jo metu nustatyti E.Kusaitės operatyvinio tyrimo byloje dalyvavę VSD pareigūnai bei jų atlikti veiksmai. Siekiant įvertinti atskirų VSD pareigūnų galimai padarytus pažeidimus atliekant ir kontroliuojant tyrimą E.Kusaitės atžvilgiu, Valstybės saugumo departamentas 2010 m. rugpjūčio 31 d. pradėjo ir 2011 m. kovo 15 d. baigė tarnybinius tyrimus dėl atskirų VSD pareigūnų veiksmų šioje byloje.
 
Išplatintame pranešime spaudai atkreipiamas dėmesys, kad Valstybės saugumo departamentas neatliko vidinio patikrinimo dėl VSD pareigūnų veiksmų ikiteisminio E.Kusaitės tyrimo byloje. Ikiteisminį tyrimą dėl E.Kusaitės organizavo ir kontroliavo Generalinė prokuratūra, t. y. visi VSD pareigūnų veiksmai buvo atliekami tik pagal prokuroro nurodymus. Todėl tik teismas, išnagrinėjęs E.Kusaitės bylą, galės visuomenei atsakyti, ar VSD pareigūnų surinkti įrodymai šioje byloje yra pagrįsti ir teisėti.
 
Valstybės saugumo departamentas, vykdydamas įstatyminius atskaitingumo ir priežiūros įpareigojimus, 2010 m. rugsėjo 1 d. su vidinio patikrinimo išvadomis supažindino Generalinės prokuratūros vadovybę, o 2010 m. spalį – E.Kusaitės kaltinimą palaikančius prokurorus su VSD atlikto operatyvinio tyrimo bylomis. Faktai ir dokumentai, kuriais disponuojama viešojoje erdvėje kaltinant VSD „susidorojus su E.Kusaite“, yra paties VSD Generalinei prokuratūrai ir teismui pateikti dokumentai ir duomenys.
 
Lietuvos Respublikos įstatymai įtvirtina kiekvieno piliečio teisę kreiptis į teismą, jei jis ar ji mano, kad jo teisės ir laisvės buvo pažeistos. Ne žvalgybos institucija, o valstybė per savo turimus institutus, šiuo atveju, teismus, užtikrina, kad rimti kaltinimai yra tinkamai ištirti, kaltieji patraukti atsakomybėn, o visuomenė tinkamai informuota.

VSD informacijos pateikimą visuomenei apie atliktų vidinių tyrimų rezultatus riboja tai, kad žvalgybos ir saugumo institucija privalo saugoti informaciją apie žvalgybos tarnautojus, turimus pajėgumus, taikomus metodus ir priemones bei domėjimosi sritis, kad tokia informacija nepatektų priešiškų interesų turinčioms kitų šalių tarnyboms. Be to, šiuo metu vyksta teisminis procesas. Pranešame, kad VSD vidinių tyrimų metu nustatė, jog visos VSD pareigūnų taikytos priemonės E.Kusaitės operatyvinio tyrimo byloje buvo teisėtos – t. y. taikytos tik gavus įstatymų nustatytą sankciją. Vidiniai tyrimai atskleidė VSD vidinės kontrolės mechanizmo trūkumus, iškėlė sankcionuojančio instituto kontrolės efektyvumo klausimą.

Žvalgybos ir saugumo institucijų veikla yra slapta veikla, vykdoma taikant slaptus metodus ir suvaržant teisę į asmens privatų gyvenimą. Žvalgybos ir saugumo institucijos skaito kitų asmenų paštą, klausosi jų pokalbių ir stebi jų gyvenimą. Tačiau valstybė nustato žvalgybos ir saugumo institucijoms, kokią informaciją jos turi surinkti ir slaptų metodų taikymo ribas. Taip pat valstybė turi užtikrinti griežtą žvalgybos ir saugumo institucijų veiksmų kontrolės mechanizmą, išlaikant balansą tarp žmogaus teisių ir nacionalinio saugumo interesų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min