Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 31d. 12:19

Žudiką į kampą užspeitė melo detektorius

Poligrafas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Poligrafas

Žvėrišku nusikaltimu įtariamas 57 metų Aleksejus Fromičevas iš Raudondvario (Kauno r.) jokiais būdais nenorėjo prisipažinti įvykdęs nusikaltimą. Bet melo detektoriaus jam pergudrauti nepavyko.

Į baimę, stresą, abejones reaguojantis prietaisas, vadinamas melo detektoriumi, kriminalistams padėjo atskleisti žiaurų nužudymą pakaunėje. Jį tirti bus baigta kitą savaitę, rašo „Lietuvos rytas“.

„Ar žinote, kas nužudė Kešą? Kiek asmenų jį žudė? Ar žinote, kada buvo įvykdytas nusikaltimas?“ Į šiuos klausimus A.Fromičevas turėjo atsakyti tik „taip“ arba „ne“.

Kirviu, metaliniu šiukšlių semtuvu ir šakute 39 metų Darių Juodaitį mirtinai sumušęs batsiuvys smarkiai suglumo, kai baigiantis testui jam buvo pateiktas pluoštas nuotraukų su kambario, kuriame įvykdyta egzekucija, ir lavono paslėpimo vietos vaizdais.

Atsakyti „Ar žinote, kuriame kambaryje Keša buvo nužudytas ir kur jis buvo užkastas?“ A.Fromičevas nepanoro. „Nematau, kas užfiksuota tose fotografijose – man reikia akinių“, – ištarė išgąsčio apimtas vyras.

Kompiuteris išdavė melo detektoriumi pasitikrinti sutikusį nusikaltėlį net jam neprasižiojus – tiriamojo susijaudinimą atskleidė širdies pulso dažnis, prakaitavimas ir kiti požymiai.Kompiuteris išdavė melo detektoriumi pasitikrinti sutikusį nusikaltėlį net jam neprasižiojus – tiriamojo susijaudinimą atskleidė širdies pulso dažnis, prakaitavimas ir kiti požymiai.

Tiesioginių įkalčių ir melo detektoriaus prispaustas A.Fromičevas galų gale prisipažino per daugiadienes išgertuves 2008 metų vasarį nužudęs D.Juodaitį, pravarde Keša, kurį buvo priėmęs gyventi savo apleistame nuosavame name.

Išsiskyrę su žmonomis, taurelės nevengiantys vyrai susikivirčijo dėl pinigų. Geriausiu kaimo batsiuviu vadintas A.Fromičevas įširdo dėl negrąžintos skolos ir tarsi beprotis puolė daužyti auką. Ekspertai nustatė, kad D.Juodaičiui smogta bemaž 90 kartų. Kūną jis nuvilko į garažą ir paguldė ant betoninio grindinio.

Lavonas ten buvo laikomas kone savaitę, o po to užkastas prie A.Fromičevo namų Raudondvaryje, Gėlių take. Duobę iškasti žudikas paprašė vietinio Juozo S., kuris ir pranešė apie nusikaltimą teisėsaugininkams.

„Lietuvos rytas“ praneša, kad šį svarbų liudytoją smūgiais ir grasinimais mėgino paveikti dvidešimtmetis A.Fromičevo sūnus Aigaras Fromičevas su draugais. Kad neitų į policiją, Juozas S. buvo spardomas ir talžomas dviračio pompa.

Iš pradžių suimtasis neigė savo kaltę, teigdamas, kad D.Juodaitį nužudė kiti sugėrovai. Tačiau nusikaltimo įrankiai, aukos kraujo pėdsakai, kiti Kauno rajono teisėsaugos ir Policijos departamento pareigūnų surinkti įrodymai liudijo ką kita.

Melo detektoriumi A.Fromičevą testavęs Vadovybės apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Vitas Saldžiūnas konstatavo – prietaisas rodo, kad, siekdamas išvengti atsakomybės, įtariamasis kalba netiesą.

Nusikaltėlį, ant kurio krūtinės ir juosmens buvo uždėti kvėpavimą fiksuojantys laideliai, demaskavo jo reakcija.

„Klausimus išgirdęs tiriamasis bent sekundės dalimi nevalingai grįžta į praeitį, galvoje šmėkšteli įvykio detalės. Suprantama, žmogaus minčių poligrafas skaityti negali, tačiau praneša apie kiekvieną stipresnę kūno reakciją“, – pasakojo Policijos departamento Kriminalinės policijos valdybos veiklos organizavimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Aleksandras Kovalenka.

Melo detektorius vis dar vertinamas prieštaringai. Poligrafą įmanoma apgauti, todėl vien tik juo pasikliauti negalima, testavimo rezultatus reikia vertinti atsižvelgiant į visas nustatytas aplinkybes.

Melo detektorius nenaudojamas dažnai – testuoti įtariamuosius galima tik jiems sutikus, o ir nemaža dalis teisėsaugininkų abejoja prietaiso patikimumu. Pernai jis taikytas 23, užpernai – vos 7 žmonėms. Tais atvejais, kai prietaisu buvo pasinaudota, dažniausiai nusikaltėliai palūždavo.

Melo detektorius pirmą kartą panaudotas Jungtinėse Amerikos Valstijose 1935 metais, o į Lietuvą pirmasis poligrafas atvežtas 1992 metais. Po metų buvo priimtas įstatymas, nustatantis šių prietaisų naudojimo tvarką Lietuvoje. Be įtariamųjų sutikimo poligrafas negali būti naudojamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min