Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 27d. 15:47

Žurnalistas įžeidė buvusį kandidatą į prezidentus Č.Jezerską, patvirtino ir VAT (atnaujinta 16.24 val.)

Vilniaus apygardos teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Vilniaus apygardos teismas

Vilniaus apygardos teismas (VAT) ketvirtadienį nusprendė, kad žurnalistas Gintaras Visockas įžeidė buvusį kandidatą į prezidentus Česlovą Jezerską ir turės jam sumokėti 15 tūkst. litų siekiančią neturtinę žalą.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius šį nuosprendį vadina itin blogu precedentu, nes teismas žurnalistą nuteisė „už tai, ką galėjo pagalvoti auditorija, skaitydama jo rašinius“.

Teisėjų kolegijai vadovavęs Stasys Lemežis BNS ketvirtadienį sakė, kad žurnalistui be minėtų 15 tūkst. litų taip pat teks sumokėti 10,4 tūkst. litų dydžio baudą už generolo įžeidimą bei 7,6 tūkst. litų siekiančias bylinėjimosi išlaidas.

Tokiu būdu buvo iš dalies pakeistas Vilniaus miesto 1–ojo apylinkės teismo nuosprendis, kuriuo paskirta neturtinė žala siekė 5 tūkst. litų. Šią nutartį buvo apskundęs ir G.Visockas, ir Č.Jezerskas.

Anot teisėjo, G.Visockas pasielgė neleistinai mesdamas šešėlį ant Č.Jezerko dėl jo žmonos ir sūnaus mirties. Be to, pažeisdamas įstatymo normas, G.Visockas susiejo Č.Jezerską su KGB.

„Teismas (pirmos instancijos – BNS) pagrįstai konstatavo, kad G.Visockas teiginiu “Č.Jezerskas – buvęs imtynininkas profesionalas. O sovietmečiu pačius gabiausius imtynininkus SSRS teritorijoje kontroliavo visagalė slaptoji tarnyba – KGB. Č.Jezerskas skynė pergalę po pergalės, ne sykį lipo ant čempionų pakylos„ primetė statistiniam Lietuvos skaitytojui ir rinkėjui mintį apie tai, kad Č.Jezerskas galėjo bendradarbiauti su TSRS VSK (Valstybės saugumo komitetu – BNS), ir pagrįstai nurodė, kad G.Visockas, mesdamas ant Č.Jezersko įtarimą tuo, kad jis galėjo būti slaptas VSK bendradarbis, šešėlį, siekė jį diskredituoti ir tokiu būdu pažemino“, – rašoma teismo nuosprendyje.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius šį nuosprendį vadina itin blogu precedentu, nes teismas žurnalistą nuteisė „už tai, ką galėjo pagalvoti auditorija, skaitydama jo rašinius“.

Jame taip pat teigiama, kad „šis pažeminimas yra užgaulus, kadangi nukentėjusysis ėjo aukštas pareigas KAM, turėjo generolo laipsnį, ir todėl negalėjo turėti jokių slaptų ryšių su buvusios TSRS specialiosiomis tarnybomis“.

„Taip jis įžeidė žmogų“, – konstatavo teisėjas.

Priimdamas nuosprendį, jis teigė rėmęsis ir tarptautine praktika.

„Kolegija peržiūrėjo konvencijas ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus, kuriuose yra nuteisti žurnalistai“, – teismo motyvus aiškino teisėjas.

„Eilinis skaitytojas supranta taip, kaip yra parašyta, kad metamas šešėlis ant žmogaus, gandais remiantis aprašytas žmogus (...) Peršama mintis, kad jis (Č.Jezerskas – BNS) prie tų reikalų yra prisidėjęs“, – sakė teisėjas.

Ši VAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas šį nuosprendį vadino keistu.

„Nuteisė už tai, ką galėjo pagalvoti auditorija (...) Tačiau nė vienoje nuosprendžio vietoje nepaaiškinama, kaip teisėjas sužinojo, ką pagalvojo rinkėjas ar skaitytojas. Nėra nei apklausų rezultatų, nei tų žmonių nuomonės“, – BNS sakė D.Radzevičius.

Anot jo, nuosprendyje vartojami žodžiai „metamas šešėlis“, „sudaroma nuomonė“ ir panašūs.

„Keista, kad teismas nesivadovavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimis ir Konstitucinio Teismo išaiškinimais, kad viešam asmeniui taikomos platesnės kritikos ribos“, – tvirtino D.Radzevičius.

Jis priminė, kad tuo metu Č.Jezerskas buvo kandidatas į prezidentus, tai yra viešas asmuo.

„Mano požiūriu, ne tik žurnalistai, bet ir paprasti piliečiai kandidatų į prezidentus gali klausti nemalonių klausimų, priminti gandus, įtarimus“, – kalbėjo Žurnalistų sąjungos pirmininkas.

Jam nesuprantamas pasirodė ir teismo teiginys, kad Č.Jezerskas negalėjo anksčiau slapta bendradarbiauti su KGB, nes buvo Lietuvos kariuomenės generolas.

„Kaip teismas galėjo konstatuoti tokį dalyką, jeigu jo netyrė“, – stebėjosi D.Radzevičius.

Jo teigimu, VAT nuosprendis G.Visocko byloje įpareigos ateityje ir kitus teismus taip pat vertinti įrodymus įžeidimo bylose.

„Visi teismai, kurie nagrinės bylas dėl įžeidimo, turės vadovautis šiuo sprendimu (...) Be to, jis galios ne tik žurnalistams, bet ir visiems asmenims“, – pabrėžė D.Radzevičius.

G.Visockas ieškinio teisme sulaukė po 2009 metais, prieš prezidento rinkimus, tinklapyje slaptai.lt publikuotų rašinių „Kuo įdomus Lietuvos Respublikos Prezidento posto siekiantis Česlovas Jezerskas“ ir „Prezidento posto siekiantis Česlovas Jezerskas. Kas jis?“

Žurnalistų etikos inspektorius 2009–ųjų rugpjūtį nutarė, kad teiginiu „o sovietmečiu pačius gabiausius imtynininkus SSRS teritorijoje kontroliavo visagalė slaptoji tarnyba – KGB“ konstatuojamas faktas, kad profesionalūs imtynininkai buvo susiję su SSRS slaptosiomis tarnybomis.

„Šią žinią siejant su publikacijos kontekstu ir konkrečiais teiginiais (“Č.Jezerskas – buvęs imtynininkas profesionalas„, “Č.Jezerskas skynė pergalę po pergalės, ne sykį lipo ant čempiono pakylos„) akivaizdu, kad paskleista informacija įgyja konstatuojamąją reikšmę dėl pareiškėjo bendradarbiavimo su KGB“, – pareiškė etikos inspektorius.

Tuo metu jo bendradarbiavimo faktų nėra.

Neetišku pripažintas ir G.Visocko teiginys, kad „Nors teisėsauga nustatė, jog dėl šių mirčių šeimos galva visiškai nekaltas, nemalonūs gandai tebesklando. Girdi, moteriai kažkas padėjo nusižudyti, nes ji itin daug žinojo apie vyro draugus, drauges, verslo partnerius, be to, ruošėsi skirtis“ .

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Bauda Teismas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min