Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Birželį Lietuvoje buvo ne tik karšta: spaudė šaltis ir drėbė sniegas

Nors šiemet vasara prasidėjo maždaug dviem savaitėmis anksčiau, tačiau vidutiniškai birželis yra pirmasis meteorologinės vasaros mėnuo. Vis dėlto birželį būna ne tik šilta, bet ir gerokai žemiau nulio, rašo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Sniegas Panevėžy. 2024 m. Balandžio 22 d.
Sniegas Panevėžy. / FB grupės „Orų entuziastai“ nuotr.

Šio mėnesio pradžioje šalnų dirvos paviršiuje kai kada pasitaiko. Tuo tarpu, ore jos yra labai retas reiškinys. Vis dėlto, prieš metus birželio 4 d. netgi buvo išmatuotas naujas šalčio rekordas, kuomet tekant Saulei Varėnoje ore atšalo iki -1 °C. Tokia oro temperatūra birželio mėnesį laikytina labai žema, kadangi dalyje šalies vietovių dar niekada nebuvo užfiksuota (žr. žemėlapyje).

Pačios žemiausios birželio oro temperatūros rekordai priklauso Šilutei ir Varėnai. Lygiai prieš 47 metus birželio 1-osios rytą buvo nevasariškai šalta. Šaltukas Šilutėje paspaudė net iki -2,7 °C, o Varėnoje – iki -2,5 °C. Dirvos paviršiuje buvo dar keletu laipsnių šalčiau, todėl šis reiškinys buvo stichinis ir labai pavojingas daugeliui augalų. Minėtą žemą temperatūrą lėmė vietinės aplinkos sąlygos: Šilutėje dirvožemiai durpingi, o Varėnoje – smėlingi bei lengvai išspinduliuoja šilumą ir atvėsta.

Kaip galite matyti žemėlapyje, visi absoliutūs šalčio rekordai yra seni, jauniausiam – 42 metai. Seniausi užfiksuoti Kaune, Kėdainiuose (Dotnuvoje), Panevėžyje ir Telšiuose prieš beveik šimtmetį. Įdomu tai, jog 1928 m. birželio 2 d. (buvo ypatingai šaltas birželis ir visa vasara) dalyje Lietuvos nemažai prisnigo. Kaune – 6 cm, Marijampolėje ir Lazdijuose – 4 cm, Šikšnių dvare (Vilkaviškio r.) – 3 cm, Katiliškiuose (Marijampolės r.) ir Varėnoje – 2 cm, o Prienuose – 1 cm.

Pastarąjį kartą vienas vėsiausių birželio mėnesių buvo 2004 metais – vidutinė temperatūra siekė +13,9 °C, kai norma yra +15,9 °C. Šalčiausias mėnuo per visą modernių meteorologinių stebėjimų istoriją (nuo 1961 m.) buvo 1976 m., kuomet vidutinė temperatūra buvo vos +12,9 °C. Dar šalčiau buvo tarpukariu, jau minėtų 1928 metų birželį, kai vidutinė temperatūra tebuvo apie 11 laipsnių. Tokia reikšmė yra žema net ir lyginant su šių laikų geguže, jau nekalbant apie birželį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius