Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 2d. 14:00

Sinoptikai perspėja apie stiprų vėją: ne uraganas, bet vis tiek pavojinga

Audra
L. Sėlenienės nuotr. / Audra

Naujieji metai prasideda itin vėjuotai. Sinoptikai įspėja, kad sausio 2-osios vakare Lietuvos pajūryje vėjas sustiprės net iki 30 m/s, kituose regionuose vėjo gūsiai taip pat gali kelti pavojų.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja, kad sausio 2-osios vakare (16–21 val.) Pietryčių Baltijoje, Kuršių marių ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto akvatorijoje bei šalies pajūryje vakarų vėjo gūsiai pasieks 28–30 m/s, labai smarkus vėjas pūs ir sausio 3-iosios naktį, dieną susilpnės iki 25 m/s.

Likusioje šalies dalyje sausio 2-osios vakare ir sausio 3 dieną vėjo gūsiai sieks 17–22 m/s, vietomis iki 25 m/s. 

Nors uraganiniu tokio vėjo sinoptikai nevadina, tačiau apie pavojų įspėja. „33 m/s stiprumo vėjas jau būtų uraganas. Čia labai stiprus vėjas, gali būti pavojingas. Pavojingo vėjo riba yra nuo 15 m/s, o nuo 28 m/s – labai pavojingas vėjas“, – teigė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyresnioji specialistė Alva Nagelytė.

Stipriausias vėjas, kaip visada, siautės pajūryje, uosto akvatorijoje. „Didžiausias vėjo pūtimas bus šiandien vakare, toliau matome, kad rimsta, bet vis tiek išlieka stiprus – pajūryje sieks 25-26 m/s, tai tęsis ir antroje nakties pusėje, ir rytojaus dienos pirmojoje pusėje. Kitur Lietuvos dalyje numatomi didžiausi gūsiai nuo 17 iki 22 m/s, o iki 25 m/s gali siekti vietomis Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse toliau nuo jūros“, – sakė A.Nagelytė.

Perspėjimus dėl itin stipraus vėjo trumposiomis žinutėmis išplatino ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Klaipėdos uostas jau apribojo savo darbą.

33 m/s stiprumo vėjas jau būtų uraganas. Čia labai stiprus vėjas, gali būti pavojingas. Pavojingo vėjo riba yra nuo 15 m/s, o nuo 28 m/s – labai pavojingas vėjas, – teigė Alva Nagelytė.

Nors uraganai paprastai aplenkia Lietuvą, bet per pastaruosius metus bent kelis esame patyrę. 1999 metais siautėjo uraganas Anatolijus, 2005 metais – uraganas Ervinas.

Uraganas Anatolijus Lietuvos pajūrį užklupo 1999 m. gruodžio 4 d. Vėjo stiprumas siekė daugiau nei 40 m/s, vėtra vertė medžius, gadino elektros laidus, plėšė namų stogus, apgadino nemažai transporto priemonių. Didžiulės 5–6 metrų aukščio bangos suniokojo Palangos paplūdimį, Neringoje nugriovė saulės laikrodį. 

Ervinas praūžė 2005 m. sausio 8–9 dienomis. Susiformavęs prie britų salų jis staiga stiprėdamas per Škotiją pasuko Skandinavijos link. Lietuvoje vėjo gūsiai siekė 34 m/s pajūryje, kitur siautė 24-29 m/s vėjai. Norvegijoje šis uraganas buvo sustiprėjęs net iki 47 m/s, į jo sritį pateko ir dalis Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Danijos. Skaičiuota, kad uragano metu žuvo per 130 žmonių.

Tačiau Lietuva yra išgyvenusi ir stipresnį uraganą XX amžiuje, jis nusiaubė Lietuvos pajūrį ir Žemaitiją 1967 metų spalio 17 dieną. Tuomet vėjo gūsiai siekė net iki 55 m/s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:15
00:57
15:37

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min