Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 13d. 12:51

Sinoptikė Edita Gečaitė apie artėjančius šalčius: „Automobiliai greičiausiai neužsives rytais“

Žiemiškų linksmybių popietė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Žiemiškų linksmybių popietė Vilniuje

Jau ketvirtadienio vakarą Lietuvoje imsime justi vis stipresnę žiemą – vakare ir naktį į penktadienį temperatūra kris žemiau 10 laipsnių šalčio. Dar šaltesni orai numatomi penktadienį ir savaitgalį, ypač sekmadienį. Tačiau snigti nustos, dangus giedrės, tad greičiausia saule galėsime pasidžiaugti bent per langą, kad nosys nenušaltų.

Artimiausių dienų orų prognozė verčia kraipyti galvą – tokių žemų temperatūrų seniai nėra buvę.

Net Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) sinoptikai sako pasikalbėjęs tarpusavyje, jog 20-25 laipsniai šalčio nebėra būdinga temperatūra lietuviškai žiemai, nes norint tokius orus prisiminti, tenka gerokai pasukti galvą.

Šals jau ketvirtadienį

LHMT Prognozių ir perspėjimo skyriaus vyresnioji specialistė Edita Gečaitė 15min sakė, kad artimiausios paros bus išties šaltos:

„Jau šią naktį bus šiek tiek šalčiau, pradės skverbtis šaltis – iki 4-9 laipsnių šals. Rytoj dieną temperatūra beveik ir nepakils, nebent per kokį laipsnį, bus 3-8 laipsniai šalčio, bet jau po pietų, link vakaro temperatūra pradės sparčiai kristi ir vakare gali būti šiaurės rytuose 10-11 laipsnių šalčio.

Penktadienio naktį jau temperatūra kris iki 12-17 laipsnių ir tik vakariniame pakraštyje bus apie 8-11 laipsnių šalčių, tai čia labai atšąla. Dieną penktadienį temperatūra kils iki 8-13, tik pajūryje 5-7 laipsniai šalčio.“

Kuo toliau, bent jau pagal trečiadienio pirmos dienos pusės prognozes, tuo temperatūra dar sparčiau kris – savaitgalį bus tikrai šalta.

Sekmadienis atrodo šalčiausias

„Šeštadienio naktį rytiniuose rajonuose iki 17-22 laipsnių net, o vakariniuose rajonuose – 11-16, pajūryje apie 9 šalčio. Dienos metu tarp 10-15, vakaruose šiek tiek temperatūra švelnesnė – 6-9 laipsniai. Pajūryje, žinoma, būta tokių šalčių, beveik kiekvieną žiemą tokios temperatūros pasitaiko. Bet numatoma tokia žema temperatūra rytiniuose rajonuose šiais laikais nėra dažnas atvejis.

Kol kas sekmadienis atrodo šalčiausias – remiantis šios dienos prognozėmis, bus palankios sąlygos temperatūrai nukristi iki 20-25 laipsnių.

Kol kas sekmadienis atrodo šalčiausias – remiantis šios dienos prognozėmis, bus palankios sąlygos temperatūrai nukristi iki 20-25 laipsnių žemiau nulio naktį. Pajūryje – 17-19“, – sakė E.Gečaitė.

Ir pirmadienį, kaip rodo šios dienos prognozės, bus šalta, šaltis tik šiek tiek atlėgs, tačiau naktį vis tiek dar bus 17-22, o vietomis yra galimybė, kad atšals net iki 22-25 laipsnių.

Sniego labai gausiai prisnigti neturėtų. Anot E.Gečaitės, penktadienį ir šeštadienį nebent vietomis dar gali truputį pasnigti, sekmadienį, pirmadienį jau jo nenumatoma.

„Dangus giedrės, šaltas oras veršis, debesų naktį nebus daug, todėl jei nesulaikys šalčio. Bet saulės turėtų būti, tik kad šalta. Vėjas bus gana ramus, todėl jutiminė temperatūra stipriai nesikeis. Jeigu būtų stiprūs vėjas, dar reikėtų nemažai laipsnių pridėti. Tiesa, kai tokia temperatūra žema, vis tiek bus šalta“, – įspėjo sinoptikė.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Žiemiška popietė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Žiemiška popietė Vilniuje

Ji juokėsi, kad po pernai žiemos, kai šalčių beveik iš viso nebuvo, tikrai patirsime šiokį tokį šoką: „Automobiliai greičiausiai neužsives rytais.“

Pasak E.Gečaitės, tokie šalčiai per pastarąjį dešimtmetį jau nėra įprasti mūsų žiemoms, dažniau temperatūra būna su pliusu.

„Žinoma, dar prognozės gali keisti, bet reikia turėti omeny, kad daugiau nei 20 laipsnių šalčio gali būti tikrai“, – teigė sinoptikė.

1991-aisiais orai buvo permainingi

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba savo puslapyje taip pat priminė, kokie orai buvo 1991-ųjų Sausio 13-osios įvykių metu.

„Tuo neramiu, bet vienu svarbiausių Lietuvai laikotarpiu ir orai tapo labai permainingi. Regis, net gamta nuo pat sausio pradžios nujautė didžiules permainas mūsų šalyje, atsiųsdama į Baltijos regioną galingą žemo slėgio sūkurį – Atlanto cikloną. Tai jis kelias savaites iš vakarų nešė gana žiemiškus orus – šlapdribą, sniegą, kurį pustė stiprūs pietvakarių, vakarų vėjai.

Sausio 12-os diena ir 13-os naktis Lietuvoje buvo apniukusi ir vėjuota, tebesitęsė krituliai, daugiausia nedidelis sniegas. Vilniuje sausio 12-os dienos metu aukščiausiai oro temperatūra buvo pakilusi iki 3,3 laipsnio. Sausio 13-os naktį, nors ir nebuvo labai šalta, bet buvo žvarbu, naktį oras atšalo iki -4,0 °C laipsnių šalčio, ir paryčiais vakarų vėją pakeitė šiaurys.

Keista, bet prašviesėjus politinei situacijai, net ir debesys dieną prasiskyrė – slėgis ėmė kilti, vėjas aprimo, sausio 13 d. įdienojus termometrai rodė dar iki 2,4 laipsnių šilumos pakilusią oro temperatūrą. Sausio 14–15 d. Lietuvoje jau įsitvirtino anticiklonas iš vakarų, nors dienos oro temperatūra nepakilo aukščiau 0,0 laipsnių, o naktimis krisdavo žemiau -7 laipsnių šalčio ir buvo šaltoka, pergalės nuotaiką pasveikino pasirodžiusi ilgai laukta saulė“, – primena meteo.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min