Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Panevėžys – skaitmeninių technologijų „smėlio dėžė“: kūrėjai kviečiami išbandyti prototipus

Panevėžys vis drąsiau žengia išmaniųjų technologijų kryptimi. Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“ pernai pradėjusi įgyvendinti du „GovTech“ projektus, padedančius viešajame sektoriui diegti išmaniąsias technologijas, šiais metais kreipiasi į inovatyvių sprendimų kūrėjus – kviečia atvykti ir išbandyti prototipus Panevėžio mieste.
Panevėžio senvagė
Panevėžio senvagė / Panevėžio plėtros agentūros nuotr.

Atviras inovacijoms miestas

Panevėžio vizija iki 2030-ųjų: Panevėžys – patirtys, pokyčiai, pažanga. Matant technologijų potencialą didinti ne tik verslo įmonių, bet ir viešojo sektoriaus efektyvumą, Panevėžio strateginiame plėtros 2021–2027 m. plane iškeltas uždavinys sukurti patrauklią aplinką naujų skaitmeninių technologijų bandymui mieste.

„Miestas yra užsibrėžęs ambicingą tikslą tapti inovatyvios pramonės centru. Jau kelerius metus nuosekliai dirbame šia linkme, ypač didelį dėmesį skirdami inovacijoms atvirai kartai auginti. Praėjusiais metais atidarėme atviros prieigos STEAM centrą, jau kelerius metus mieste veikia robotikos centras „RoboLabas“. Įsteigėme Panevėžio plėtros agentūrą, kuri įgyvendina priemones inovacijų diegimui įmonėse skatinti. Bendradarbiaudami su inovacijų kūrėjais efektyviau sprendžiame gyventojams ir verslui kylančius iššūkius, todėl siekiame Panevėžyje sukurti palankiausias sąlygas šiems inovatoriams veikti. Kreipiamės į inovacijų kūrėjus – atveriame miestą jums, kviečiame atvykti, naudotis turima infrastruktūra ir išbandyti bei tobulinti savo kuriamus skaitmeninių technologijų sprendimus“, – teigia Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Panevėžio plėtros agentūros nuotr./Panevėžio centras
Panevėžio plėtros agentūros nuotr./Panevėžio centras

Darbo rinkos poreikius prognozuos pasitelkdami dirbtinį intelektą

Vienas pirmųjų bandymų užmegzti bendradarbiavimą su skaitmeninių technologijų kūrėjais – Panevėžio plėtros agentūros dalyvavimas „GovTech laboratorijos“ iššūkių serijoje. „Panevėžys NOW“ ėmėsi eksperimentinio bendradarbiavimo su skaitmeninių technologijų kūrėjais – sudarė jiems galimybes sukurti ir išbandyti inovatyvių sprendimų prototipus pasiūlytiems viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. Net 3 iš 40 visoje šalyje įgyvendinamų šios „GovTech“ iššūkių serijos projektų yra įgyvendinami Panevėžyje.

Pirmoji technologinė naujovė mieste – drauge su 2021 m. Lietuvos metų dirbtinio intelekto įmone išrinkta UAB „Neurotechnology“ kuriama duomenų rinkimo, apdorojimo ir modeliavimo sistema, leisianti daryti ilgalaikes prognozes ir padėsianti priimti regionui svarbius strateginius sprendimus.

„Dažniausiai sprendimus kuriame užsienio rinkai, tačiau galimybė prisidėti prie „GovTech“ iššūkių ir kurti inovacijas viešajam sektoriui Lietuvoje, patraukė mūsų dėmesį. Peržiūrėjus pateiktus iššūkius susidomėjome Panevėžio pateikta užduotimi – sukurti skaitmeninį įrankį, skirtą prognozuoti darbo rinką. Kurdami šią sistemą, buvome maloniai nustebinti atvirų duomenų kiekiu ir darbu su Panevėžio plėtros agentūra, padėjusia geriau įsigilinti į problematiką bei susisteminti skirtingus duomenis“, – teigia UAB „Neurotechnology“ dirbtinio intelekto / mašininio mokymosi inžinierius Vytas Mulevičius.

Panevėžio plėtros agentūros nuotr./Panevėžys
Panevėžio plėtros agentūros nuotr./Panevėžys

Apsilankymas Panevėžio pramonės įmonėse virtualiai – jau šį rudenį

Antrasis „GovTech“ sprendimas – virtualios realybės žaidimas, miesto lankytojams atveriantis virtualias duris į miesto pramonės įmones, kuris tarptautiniu mastu pristatytas birželio viduryje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „GovTech Baltic Leaders 2022“. Jau šį rudenį Panevėžys pakvies į virtualią kelionę kosminiu laivu – drauge su virtualios realybės turinio kūrėjų komanda „Iron Cat“ sukurtas žaidimas suteiks galimybę apsilankyti trejose miesto įmonėse ir susipažinti su Panevėžio pramonės istorija bei kasdieniais įmonių procesais ir čia gaminamais produktais.

„Esame interaktyvaus turinio kūrėjai, kuriems svarbu neatsilikti nuo greitai besikeičiančių technologinių sprendimų. Sekame pasaulines tendencijas ir pastebime galimybę virtualios realybės patirtyse naudojamus judesio valdiklius pakeisti paties žaidėjo rankomis. Tai dar ganėtinai retai taikoma praktika, todėl išbandyti ir pritaikyti šį sprendimą panorome ir mes. Spręsdami Panevėžio užduotį išsikėlėme iššūkį – sukurti rankomis valdomą žaidimą. Mūsų prioritetas yra sukurti produktus, kurie kiek galima labiau atitiktų klientų poreikį, todėl dažnai tenka bandyti naujus sprendimus, o ne siūlyti šabloninius. Taip mes tobulėjame, o klientai džiaugiasi rezultatais“, – sako žaidimą kūrusios įmonės „Iron cat“ vadovas Paulius Juočeris.

Panevėžio plėtros agentūros nuotr./VR
Panevėžio plėtros agentūros nuotr./VR

Biudžeto valdymo įrankis negalią turintiems asmenims

Panevėžyje veikiantis Jaunuolių dienos centras suteikė galimybę aplikacijų kūrėjams išbandyti ir pritaikyti savo patirtį ir idėjas kuriant sprendimą, skirtą turintiems sunkumų suvokiant pinigų vertę ir vykdant pirkimo operacijas. Tarpininkaujant Jaunuolių dienos centro komandai įmonė „Mobiliųjų aplikacijų kūrimas“ sukūrė ir išbandė aplikaciją „MBU – mano biudžetas“. Tai atsiskaitymo įrankis, patogus savarankiškai naudoti sutrikusio intelekto asmenims ir padedantis neviršyti asmens finansinių galimybių, kartu prisidedantis ir prie negalią turinčių asmenų gyvenimo kokybės gerinimo.

Dalyvavimas „GovTech laboratorijos“ iššūkių serijoje tapo stipria paskata pritaikyti inovacijas Panevėžio viešajame sektoriuje, taip išplečiant Pramonės 4.0 strateginės krypties apimtį. Kartu tai ir padrąsinimas imtis naujų projektų ir ieškoti būdų užtikrinančių inovacijų plėtrą mieste.

Skaitmeninių technologijų kūrėjai kviečiami į Panevėžį

Matydama technologijų potencialą didinti ne tik verslo įmonių, bet ir viešojo sektoriaus efektyvumą, „Panevėžys NOW“ komanda ieško naujų būdų, kaip bendradarbiaujant su pažangių sprendimų kūrėjais spręsti iššūkius, kuriems įprastos priemonės yra netinkamos arba nepakankamai efektyvios.

„Panevėžys turi puikias galimybes tapti skaitmeninių technologijų „smėlio dėže“ (angl. sandbox) ir taip tik dar labiau sustiprinti aukštą pridėtinę vertę kuriančią Pramonė 4.0 ekosistemą. Norime, kad skaitmeninių technologijų sprendimai būtų mieste išbandomi ir pritaikomi vis dažniau. Panevėžys – patogaus dydžio miestas, kuriame veikia atviros prieigos laboratorijos, sparčiai atnaujinama infrastruktūra, įstaigos ir įmonės yra aiškiai įsivardijusios inovacijų kryptį. Manome, kad tai puiki erdvė skaitmeninių technologijų kūrėjams greitai ir efektyviai išbandyti savo sprendimus realiomis sąlygomis“, – sako Panevėžio plėtros agentūros direktorė Monika Miniotaitė.

Išbandyti skaitmeninių technologijų sprendimų prototipus inovacijų kūrėjai kviečiami į Panevėžio miestą. Mainais Panevėžio plėtros agentūra, bendradarbiaudama su Panevėžio miesto savivaldybe, kitomis mieste veikiančiomis įstaigomis bei nacionalinio lygmens inovacijų plėtros ekspertais yra pasiruošusi suteikti kūrėjams individualų dėmesį ir administracinę pagalbą – reikalingas konsultacijas, tarpininkavimą gaunant prieigą prie bandymams reikalingos infrastruktūros, duomenų ir leidimų.

Ieškantys realios erdvės savo kuriamų pažangių sprendimų išbandymui kviečiami susisiekti su Panevėžio plėtros agentūros direktore Monika Miniotaite, [email protected] ir aptarti bendradarbiavimo galimybes.

Iniciatyva „Panevėžys – galimybė naujų skaitmeninių technologijų bandymams“ yra Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamo verslo plėtros sąlygų gerinimo projekto „Sujungti Panevėžį: bendradarbiavimo stiprinimas gerinant Panevėžio verslo aplinką“ dalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie 15min