Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

31 žmogų sužeidusio Niujorko sprogdintojo šeima žinojo apie jo ketinimus ir jį palaikė

Manhatane nugriaudėjo sprogimas
„Scanpix“/AP nuotr. / Manhatane nugriaudėjo sprogimas
Šaltinis: 15min
2
A A

Praėjusį savaitgalį Niujorke įvykęs sprogdinimo išpuolis – dar vienas terorizmo ir neapykantos Amerikai atvejis – rodo, kad tai ne izuoliuota, pavieniams asmenims būdinga problema. Tai – jausmas, kuris perduodamas šeimoje iš kartos į kartą.

Bombų bandymai namų kieme buvo filmuojami

Toks pat siaubas matytas jau ne kartą – Orlande, San Bernardine, Chattanoogoje ir Bostone – musulmonų šeimos apsimeta nieko nežinančios apie savo sūnaus terorizmo išpuolius, o tik vėliau paaiškėja, kad visa šeima pritaria jo veiksmams.

Naujausi įrodymai kalba už save: dvi dienos prieš tai, kai Ahmadas Rahamis galimai padėjo bombą Chelsyje ir sužeidė 31 žmogų, vienas jo šeimos narys mobiliuoju telefonu filmavo, kaip jis testuoja bombas namų kieme Naujajame Džersyje, vištų fermoje, kurioje jis gyveno ir dirbo su tėvais. Kaip atskleidžiama Federalinio tyrimų biuro (FTB) dokumentuose, po vieno cilindrinio užtaiso sprogimo įraše pasigirsta neatpažintų žmonių juokas.

Vienas šeimos narys mobiliuoju telefonu filmavo, kaip jis testuoja bombas namų kieme, kur jis gyveno ir dirbo su tėvais.

Vaizdo įrašas nėra vienintelis įrodymas, rodantis, kad fanatiko šeima galėjo žinoti apie jo planus. Mobilusis telefonas, kuris veikė kaip Chelsio bombos laikmatis, iki 2013 metų buvo registruotas vieno iš šeimos narių vardu, rašo FTB specialusis agentas Peteris Licata 13 lapų kaltinamajame rašte.

Be to, A.Rahamis tikėtinai panaudojo šeimos visureigį, kad nukeliautų iki Manhatano ir padėtų sprogstamąjį užtaisą. Kitos dienos vakare FTB sustabdė tą patį visureigį, kuriame buvę penki žmonės, tarp jų – ir Rahamio artimieji, manoma, galėjo vykti į oro uostą. Šie asmenys buvo apklausti agentų, tačiau, pareigūnų teigimu, jie nebuvo sulaikyti.

Ataką pradėjo planuoti dar birželio mėnesį

Pasak FTB kaltinamojo rašto, A.Rahamis pradėjo planuoti savo atakas dar birželį – tą patį mėnesį, kai kartu su savo žmona persikėlė iš Pakistano į JAV. Įtraukta į terorizmo stebėjimo sąrašą, Asia Bibi Rahimi trečiadienį sugrįžo į Niujorką, kur buvo apklausta FTB. Rahamio motina išvyko iš JAV į Turkiją likus trims savaitėms iki sprogimo.

Rahamio vyresnysis brolis ir sesuo taip pat palankiai vertina terorizmą ir išreiškia panieką Amerikai, kaip ir A.Rahamis. Sesuo socialiniuose tinkluose yra citavusi Anwar al-Awlakį, Amerikos „al-Qaedos“ dvasininką, kuris asmeniškai palaikė kai kuriuos lemtingos Rugsėjo 11-osios lėktuvų užgrobėjus. A.Rahamis krauju suteptame dienoraštyje, kuris pateko į FTB agentų rankas po susišaudymo, rašė siekiantis dvasinio palaikymo ir nukreipimo iš Awlakio.

Jo brolis Mohammadas, šiuo metu sulaikytas Pakistane, skleidė propagandą, susijusią su „Islamo valstybe“ ir džihadistais. Jo žinutė skambėjo taip: „Aš atsivedu žmones, kurie siekia mirties taip aistringai, kaip jūs siekiate gyventi“.

Tėvas apsimetė, kad skundė sūnų prieš dvejus metus

Pasak šeimos draugo, praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje A.Rahamio tėvas kovojo afganų modžahedų gretose prieš Sovietų Sąjungą. Jis taip pat nepritarė JAV karui prieš Afganistaną. Žiniasklaida šį žmogų nutapė kaip herojų dėl to, kad šis savo sūnų įskundė esantį teroristu. Po sprogdinimo jis šaukė: „Skambinau FTB prieš dvejus metus“.

Iš tiesų Mohamedas Rahamis vyresnysis galbūt tik užsiminė, kad jo sūnus yra teroristas, kai skambino vietinei policijai pranešdamas, kad kivirčo tarp tėvo ir sūnaus metu pastarasis griebėsi peilio. Policija savo ruožtu susisiekė su FTB ir išreiškė susirūpinimą, kad A.Rahamis gali būti radikalas.

FTB apklausė tėvą – šis pakartojo savo istoriją apie A.Rahamį, tačiau pastarasis taip niekada ir nebuvo apkaltintas galimai dūręs peiliu tėvui. Tėvas leido A.Rahamiui toliau likti namuose ir netgi vadovauti vištų parduotuvei.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min