Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 10d. 08:03

A.Applebaum: norite nugalėti kraštutinį populizmą – kovokite su korupcija

Anne Applebaum
Anne Applebaum

Žvelgiant į Vakarų politinį žemėlapį atrodo, kad nuosaiki centro politika prarasta, pastebi „The Washington Post“ apžvalgininkė, įtakinga nuomonės formuotoja Anne Applebaum. „Pakeiskite temą“, – siūlo ji.

Pastaruoju metu Vakarų šalyse vis labiau iškyla tiek kraštutinės kairės, tiek kraštutinės dešinės partijos. „Didžiojoje Britanijoje Leiboristų partijai vadovauja senamadis marksistas, nesigėdijantis pasisvaidyti antisemitiniais pareiškimais, Vokietijoje protofašistinė politinė partija, siekianti naujai įvertinti šalies vaidmenį Antrajame pasauliniame kare, kontroliuoja 13 proc. parlamento“, – vardina A.Applebaum.

Ji atkreipia dėmesį, kad pirmąsyk nuo Antrojo pasaulinio karo laikų kraštutinei dešinei neblogai seksis ir artėjančiuose rinkimuose Švedijoje. Jungtinėse Valstijose Johno McCaino patriotinis internacionalizmas jo paties Respublikonų partijoje pralaimėjo prezidento Donaldo Trumpo izoliacionizmui ir „baltajam“ nacionalizmui.

Palyginus su jėgų kupinais ekstremistais, „senosios“ centro kairės ir centro dešinės jėgos gali atrodyti lėkštos ir nuobodžios, vien bandančios išsaugoti esamą padėtį. Kai kurios tiesiog sutrikę, kitos, bandydamos atrasti save iš naujo, siūlo sušvelnintą kraštutinės dešinės rasizmą. Išimtis, A.Applebaum nuomone, – Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, bet jam pavyko „prikelti“ politinį centrą tik įsteigus naują partiją, o tokią „prabangą“ sau gali leisti ne visi.

Purvini pinigai ir korupcija – tikroji Vakarų problema

A.Applebaum siūlo alternatyvią idėją. „Pakeiskite temą“, – siūlo ji. Centristai ir tikrieji demokratai turėtų nustoti kalbėti apie imigraciją, rases ir musulmonus, nes bulvarinė spauda šias temas ir taip yra gerokai išpūtusi.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad prancūzai jau įsitikinę, jog kas trečias jų šalies gyventojas yra musulmonas, kai iš tiesų jų yra vos 7,5 proc. Italai mano, kad jų šalyje šią religiją išpažįsta kas penktas gyventojas, nors musulmonai tesudaro 3,7 proc. šalies gyventojų. Net amerikiečiai stebėtinai klaidingai įsivaizduoja imigrantų skaičių ir nežino, kad iš tiesų atvykėliai statistiškai nusikalsta rečiau nei vietos gyventojai, be to yra kruopščiai tikrinami dėl terorizmo grėsmės.

A.Applebaum įsitikinusi, kad tradicinėms Vakarų partijoms derėtų susitelkti į tikrąsias problemas, kurios iškraipo mūsų politiką ir ekonomiką: politinę korupciją, pinigų plovimą, „mokesčių rojumi“ vadinamas lengvatinio apmokestinimo zonas ir priedangos bendroves, kurios leidžia iš mūsų valstybių nutekinti daugybę pinigų bei juos net ir tiesiogine to žodžio prasme paslėpti, tarkim, Karibų jūros salose.

Atrodytų, tai skirtingos temos, bet, A.Applebaum nuomone, susijusios. Tai parodė, kad ir Paulo Manaforto teismo procesas, kurio metu sužinojome, kaip nešvariais pinigais buvo finansuojama politinė korupcija. D.Trumpo prezidentavimo laikotarpiu taip pat pamatėme, kaip lengva turtingiems ir daug ryšių turintiems asmenims apeiti įstatymus.

Tačiau kol kas dar neatkreipėme pakankamai dėmesio į tai, kaip dėl tokių veiksmų kenčia paprasti žmonės. „Dėl mokestinio sukčiavimo atvejų, kaip P.Manaforto, biudžetas neteko lėšų, kurios galėjo būti skiriamos keliams ir mokykloms. Dėl tokių žmonių kaip D.Trumpas, kuris nuolat apgaudinėjo savo tiekėjus ir laužė darbo įstatymus, darbo vietos tapo dar nesaugesnės, o smulkiojo verslo perspektyvos – dar labiau miglotos“, – rašo A.Applebaum.

Pasak jos, kadangi leidžiame Vakarų šalių didmiesčių nekilnojamojo turto rinkoms tapti milžiniškomis iš Rusijos ar Afrikos atkeliaujančių vogtų pinigų saugyklomis, paprasti darbuotojai nebeišgali įsigyti būsto, ir gyvenimas brangsta visiems. Netrukus pasirodysiančioje knygoje „Pinigų šalis“ (Moneyland) britų žurnalistas Oliveris Bullough aprašo ryšį tarp absurdiškos prabangos Niujorke, Londone ir skurstančių Afrikos bei Azijos visuomenių. „Vakarų finansinės institucijos sukūrė tam sąlygas. Mes sukūrėme šią sistemą ir mes ją galime nutraukti“, – rašo A.Applebaum.

Ką daryti?

Apžvalgininkė atkreipia dėmesį, kad jau yra mėginimų visa tai pakeisti. Pavyzdžiui, JAV senatorė Elizabeth Warren, A.Applebaum nuomone, yra visiškai teisi, daugiausia dėmesio skirdama politinei korupcijai ir siūlydama įstatymus, kurie apribotų lobizmą ir netinkamą pinigų panaudojimą politikoje.

„Bet juk galime ir dar daugiau? Galbūt tikrai galėtume priimti vadinamąjį „teisės ir tvarkos“ įstatymą, kuris reikalautų ilgesnių laisvės atėmimo bausmių sukčiaujantiems tarnautojams? Per pastarąjį dešimtmetį valstybinių tyrimų dėl valstybės tarnautojų nusikaltimų sumažėjo – galbūt galėtume šią tendenciją pakreipti į priešingą pusę?“, – beria siūlymus A.Applebaum.

Bet kuri rimta su korupcija ir sukčiavimu kovojanti platforma, A.Applebaum nuomone, turėtų apimti ir tarptautinę dimensiją. Korupcijos sklaida JAV neatsiejama nuo platesnės ligos, įsišaknijusios visose Vakarų valstybėse. Šiuo metu Vakarai – JAV, Didžioji Britanija, Vokietija, Prancūzija ir kitos Europos valstybės, taip pat Japonija ir Australija – įstrigę žūtbūtinėje kovoje su tarptautine kleptokratija. Nė vienos iš mūsų šalių politinė sistema nėra atspari rusų ir kinų kyšininkavimui bei įtakos pirkimui. Visose mūsų šalyse interneto žiniasklaida yra politinių manipuliacijų taikinys.

Pasak A.Applebaum, kad išsaugotume savo demokratiją ir teisės viršenybę, privalome duoti atkirtį kaip sąjungininkai. Ne vien sankcijomis, bet ir naujais įstatymais, kurie ribotų ar net leistų visiškai pašalinti galimybę naudotis lengvatinio apmokestinimo zonomis ir kitomis pinigų plovimo priemonėmis.

Jos nuomone, tai, kad tiek daug atsigaunančių kraštutinių dešiniųjų yra priklausomi arba nuo Rusijos pinigų, arba nuo jos propagandos, ar kad tiek daug jų yra susitepę korupcija, nėra joks sutapimas. Daugelyje šalių jiems pavyksta nukreipti teisėsaugos dėmesį nuo savęs ir savo bendrininkų, vietoj to kurstant žmonių pyktį ir apmaudą dėl gerokai išpūstos pabėgėlių krizės.

„Žinoma, kol D.Trumpas – JAV prezidentas, šios krypties nepakeisime. Be to, kai kuriose Europos valstybėse, pavyzdžiui, Italijoje ir Vengrijoje, valdžia irgi nori išsaugoti ryšius su tarptautiniais kleptokratais. Bet būtent todėl mums ir reikia tarptautinės koalicijos – radikalių, energingų, įniršusių demokratinių centro jėgų – kad jais atsikratytume. Ir pradėti reikia jau dabar“, – rašo A.Applebaum.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

24sek

D.Gailiaus ir J.Granto vedamas „Neptūnas“ susitvarkė su „Skycop“

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

Aktualu

Ketinimai nepavyko: iš parduotuvės vaikinas norėjo išeiti nešinas brangiomis ausinėmis

Naujienos

Aktualu

Augęs socialdemokratų populiarumas vėl šiek tiek mažėjo

Verslas

Verslininkams iš Pakistano ir Irano gyvenimas Lietuvoje apkarto: vieno neįleidžia, kitą grūda lauk

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ – žvilgsnis į tai, ko nepastebime

Aktualu

Rusijoje vykstant regioniniams rinkimams, sulaikyti šimtai protestuotojų

Aktualu

Rinkimai Švedijoje: apklausos rodo socdemų pergalę, raumenis augina kraštutiniai dešinieji

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitoks Ekvadoras. Unikalus būdas odai apdirbti, kuriam reikia stebuklingo medžio

Deuce

Už emocinį protrūkį finale – piniginė bauda Serenai Williams

Aktualu

VDA: sprendimas atleisti seksualiniu priekabiavimu kaltintus dėstytojus buvo pagrįstas

24sek

Skambus broliškas sprigtas: Lietuvos rinktinė neturėjo šansų prieš Latviją

Gyvenimas

Ginekologė: kodėl mylėtis verta ne rečiau kaip tris kartus per savaitę

Aktualu

D.Kepenio užmačiomis nesižavi nei sveikatos apsaugos ministras, nei opozicija

24sek

Kuriozas: iš aikštės išvarytas K.Papanikolaou arenoje įjungė pavojaus sireną

Aktualu

Parlamentas renkasi į rudens sesiją

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: žvilgsnis į kol kas beviltišką drąsių rusų kovą su V.Putino režimu

Gyvenimas

Diana nesiryžo atsisakyti nė vieno iš 6 vaikų, o bažnyčios leidimo tuoktis laukė ketverius metus

Deuce

Ties pralaimėjimu buvusi amerikietės ir australės pora – „US Open“ dvejetų čempionės

Verslas

Lietuvoje daugės krematoriumų – ar verta tikėtis mažesnių kainų?

Gazas

Greičiausias Elektrėnų ralio lietuvis Vaidotas Žala: gavome gerą spyrį į užpakalį

Vardai

Inga ir Arūnas Valinskai tapo seneliais: sūnaus Arūno šeima sulaukė pirmagimės

Aktualu

Airijos vicepremjeras: ryšys tarp airių ir lietuvių kaip niekad stiprus, esate laukiami

Aktualu

Praėjus 17-ai metų Niujorke vėl atidaryta per rugsėjo 11-osios atakas sugriauta metro stotis

Verslas

Mokslininkai „plastiko“ implantus siūlo keisti natūralesniais, bet gydytojai pritaikyti neskuba

Aktualu

TSPMI profesorius: R.Karbauskio atsisakymas kalbėtis – žmogiška problema, o ne politinis konfliktas

Sportas

Lietuvos rinktinė užsakomuoju reisu atvyko į Juodkalniją

Aktualu

Panevėžietis pasipiktino vaizdu autobuse – mėtėsi šiukšlės ir purvini skudurai

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min