Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 16d. 11:07

Aliaksandras Lukašenka įsakė milicijai neliesti demonstrantų

Aliaksandas Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandas Lukašenka

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, kuris sekmadienį, gruodžio 19 dieną, ketina būti išrinktas ketvirtajam prezidentavimo laikotarpiui, įsakė milicijai stengtis nenaudoti jėgos prieš opozicijos planuojamų protestų gatvėse dalyvius, pranešė trečiadienį prezidento Spaudos tarnyba.

Nesugebėjusi susivienyti opozicija, kuriai atstovauja net septyni kandidatai, po balsavimo ragina šalininkus dalyvauti protesto akcijose, nes netiki, kad balsai bus suskaičiuoti sąžiningai.

Per šią rinkimų kampaniją, kuri pripažįstama kaip pati liberaliausia, opozicija surengė du mitingus, abu jie vyko be susirėmimų su milicija. Kaip buvo pranešta, juose dalyvavo nuo pusantro iki dviejų tūkstančių žmonių. Opozicija paragino šalininkus ketvirtadienio vakarą ateiti į dar vieną akciją, vadindama ją sekmadienį numatyto mitingo generaline repeticija.

„Mes turime pakankamai jėgų ir priemonių civilizuotai ir protingai duoti atkirtį šiam blaškymuisi ir pakrikimui. Valdžia šiandien tokia tvirta, kad mums nėra reikalo taikyti kokių nors nepaprastųjų metodų“, – sakė specialiame pasitarime A.Lukašenka, kurio žodžius cituoja jo Spaudos tarnyba.

„Jokios liaudies jie į aikštę neatves. Liaudžiai nereikia jokios aikštės“, – pridūrė A.Lukašenka.

2006 metais opozicija po A.Lukašenkos išrinkimo surengė protesto akcijų, kurios buvo didžiausios ir ilgiausios nuo dešimtojo dešimtmečio vidurio. Milicija jas šiurkščiai išvaikė ir suėmė šimtus protestuotojų. Tai buvo viena priežasčių, dėl kurių Europos Sąjunga (ES) ir JAV paskelbė vizų sankcijas A.Lukašenkai bei jam artimiausiems pareigūnams.

Kai Baltarusijoje buvo paleisti į laisvę politiniai kaliniai, ES ir JAV įvedė vizų sankcijų A.Lukašenkai moratoriumą, žadėdamos „perkrauti“ santykius, taip pat duoti paskolų ir suteikti finansinę paramą, jeigu dabartiniai rinkimai bus surengti pagal tarptautinius reikalavimus. Taip pat Vakarų politikai ne kartą ragino valdžią nenaudoti jėgos prieš galimų protesto akcijų dalyvius.

„Jokiu būdu negalima pasiduoti provokacijoms, nes jiems (opozicijai) reikia vaizdo, bet jau vaizdo dabar, kad štai, girdi, tokia „nedemokratiška“ valdžia, kad Lukašenka ten laužydamas kaulus, per kraują vėl atėjo į valdžią“. Jiems to reikia. O mes neturime tam pasiduoti“, – sakė A.Lukašenka.

Dauguma rinkėjų pripažįsta, kad dabartinė rinkimų kampanija Baltarusijoje yra liberaliausia pastaraisiais metais: valdžia įregistravo visus kandidatus į prezidentus, suteikė jiems tiesioginį eterį televizijoje ir pro pirštus žiūrėjo į smulkius pažeidimus.

„Dabar valdžia mažiausia, net mažiau nei opozicija, suinteresuota radikalia įvykių raida aikštėje. Valdžiai svarbu išlaikyti dabartinį teigiamą nusiteikimą, teigiamą atmosferą rinkimuose“, – agentūrai „Reuters“ sakė Aleksandras Milinkevičius.

Šis opozicijos atstovas, kuris buvo pagrindinis A.Lukašenkos varžovas 2006 metais, dabartiniuose rinkimuose balotiruotis atsisakė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema
Interviu

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min