Dabar populiaru
Publikuota: 2021 gegužės 4d. 22:57

A.Navalno bendražygiai kalba apie „eros pabaigą“, bet dalyvaus rinkimuose individualiai

Pareigūnas prie Aleksejaus Navalno atvaizdo Sankt Peterburgas
„Scanpix“/AP nuotr. / Pareigūnas prie Aleksejaus Navalno atvaizdo Sankt Peterburgas
Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno štabų tinklą įtraukus į ekstremistinių organizacijų sąrašą, jos nariai siekia nutraukti visas įmanomas sąsajas su juo. Vis dėlto aktyvistai jau kalba apie planus dalyvauti politikoje individualiai.

Nuo 2017-ųjų veikęs A.Navalno politinis tinklas oficialiai nutraukė veiklą balandžio 29 dieną.

Tai padaryta po to, kai štabų tinklas buvo įtrauktas į ekstremistinių organizacijų sąrašą. Tarp jų yra ir džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, grupuotė „al Qaeda“, Jehovos liudytojų religinė grupė.

Į šį sąrašą įtrauktoms organizacijoms draudžiama veikti Rusijoje, o už dalyvavimą jų veikloje gali laukti griežtos laisvės atėmimo bausmės.

A.Navalno bendražygiai ir stebėtojai tokį žingsnį vadina politiškai motyvuotu.

Kalba apie „eros pabaigą“

Buvusi A.Navalno štabo Tambovo mieste vadovė Diana Rudkova mano, kad toks nuosprendis reiškia dabartinės organizacijos struktūros pabaigą.

„Jei atvirai, neturiu plano ateičiai, tačiau tai yra akivaizdi eros pabaiga“, – sakė ji portalui „The Moscow Times“.

D.Rudkova pridūrė esanti „išgyvenimo režime“: bando atsiriboti nuo kitų organizacijos narių, kad išvengtų teisinių problemų.

„Šiuo metu darome viską, kad garantuotumėme mūsų buvusių darbuotojų saugumą. Nutraukiame interneto, elektros tiekimo sutartis, bet ką, kas galėtų sieti mus su Navalno judėjimu“, – tikino D.Rudkova.

Pasak Violetos Grudinos, buvusios A.Navalno štabo Murmanske vadovės, susidorojimas su judėjimu rodo, kad Kremlius bijo „tikros pilietinės visuomenės“.

„Jie naikina bet kokį dialogo su visuomene kanalą. Tačiau mes nebijome. Aš esu dar labiau motyvuota ir pikta“, – portalui „The Moscow Times“ V.Grudina sakė trečiadienį.

Ketvirtadienį ji jau buvo suimta.

Šių metų sausį A.Navalno tinklas suorganizavo protestus 198 šalies miestuose. Kai kuriuose jų tai buvo vienos didžiausių antivyriausybinių demonstracijų nuo 2011–2012 metų.

A.Navalno tinklas sėkmingai pasirodė keliuose vietos ir regioniniuose rinkimuose, ypač tokiuose Sibiro miestuose kaip Tomskas ir Novosibirskas.

„Sukvietėme tūkstančius žmonių į gatves miestų, kuriuose protestai nevyko nuo Sovietų Sąjungos žlugimo. Nenuostabu, kad valdžia nori mus uždaryti“, – sakė buvęs A.Navalno štabo Čeboksaruose vadovas Semionas Kočkinas.

S.Kočkinas tikino, kad dirbdamas su A.Navalnu ir jo komanda, jis įgijo neįkainojamos patirties ir žadėjo panaudoti įgūdžius vietos politikoje veikdamas individualiai.

„Niekas nesustabdys manęs nuo „Youtube“ vaizdo įrašų kūrimo ir rašymo apie tai, kas vyksta šioje šalyje. Tai yra kažko naujo pradžia“, – sakė jis.

A.Navalno komandai Sankt Peterburge vadovavusi Irina Fatjanova BBC pasakojo nutraukusi visus ryšius su organizacija.

I.Fatjanova tikino, kad spaudimas iš valdžios palaipsniui augo jau nuo sausio, kai A.Navalnas iš Vokietijos, kurioje gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, grįžo į Rusiją. Vos išlipęs oro uoste jis buvo sulaikytas, o netrukus – įkalintas.

„Nemanau, kad nuo sausio buvo bent viena rami diena, kai nesijaudinau dėl beldimo į duris ar kad bus iškelta kriminalinė byla“, – sakė ji ir pridūrė, kad pastarosiomis savaitėmis buvo sekama, sulaikyta, jos namuose buvo atliktos kratos.

Tačiau ekstremizmo etiketė perkelia pavojų į naują lygį.

I.Fatjanova tokį žingsnį pavadino asmenine tragedija, tačiau sako planuojanti dalyvauti vietos rinkimuose. Tiesa, atskirai nuo A.Navalno komandos.

„Tokie dalykai gąsdina, tačiau kas nutiks, jei visi išsigąsime? Nenoriu žiūrėdama būsimai kartai į akis gėdytis“, – sakė ji BBC.

Buvusi A.Navalno štabo Krasnodare vadovė Anastasija Pančenko „The Telegraph“ sakė, kad pastaraisiais mėnesiais daug vietos politikų pradėjo vengti bet kokių kontaktų su A.Navalno aktyvistais ar net minėti jų vardą.

A.Pančenko planuoja keliauti į Sankt Peterburgą, kur padės buvusiai A.Navalno bendražygei vykdyti kampaniją vietos rinkimuose. Vis dėlto ji mano, kad vietos aktyvistams bus sunku rinkti lėšas ar agituoti, jei nebegalės naudoti A.Navalno vardo.

Ji laikosi nuomonės, kad Kremliaus persekiojimas tik kai kuriuos aktyvistus įkvėps eiti dar toliau.

„Navalno regioniniai štabai buvo ne biurų patalpos, o žmonės. Žmonės vis dar yra čia“, – A.Pančenko sakė „The Telegraph“.

„Pavadinimo keitimas nepadės“

A.Navalno bendražygis Leonidas Volkovas, šiuo metu gyvenantis Lietuvoje, sakė, kad dėl ekstremizmo nuosprendžio „išsaugoti Navalno tinklo dabartine jo forma darbą“ yra neįmanoma.

Jis vaizdo įraše aiškino, kad teisinio persekiojimo grėsmė kiltų bet kam, kas dirba ar savanoriauja A.Navalno štabe.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Leonidas Volkovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Leonidas Volkovas

„Pavadinimo pakeitimas nepadės; negalėsime net apsimesti, kad tai yra kažkokia kita organizacija. Deja, tokiomis sąlygomis dirbti neįmanoma“, – teigė L.Volkovas.

Dauguma A.Navalno regioninių štabų tęs darbą kaip nepriklausomos sociopolitinės organizacijos.

„Mūsų štabai žino, kaip rinkti lėšas, kaip dirbti su rėmėjais, žino, kaip išsikelti užduotis – rasti problemiškas temas regioninėje darbotvarkėje, vykdyti tyrimus ir remti vietos aktyvistus“, – sakė jis.

L.Volkovas pridūrė, kad „išmaniojo balsavimo“ iniciatyva taip pats bus tęsiama. Vadovaujantis šia sistema rinkėjai raginami balsuoti už bet kurį kandidatą, kuris turi daugiausia šansų nugalėti valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ atstovą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min