Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 18, 17:15

A.Navalno išsigandęs Kremlius, įkalindamas opozicionierių, rizikuoja jį paversti kankiniu

Į Rusiją po apnuodijimo sugrįžęs opozicionierius Aleksejus Navalnas buvo sulaikytas dar oro uoste. Jam dėl lygtinės bausmės sąlygų pažeidimo jau skirta 30 parų arešto. Kalėjimas jo gali laukti ir dėl neva lėšų pasisavinimo. Pasak politologų, tai rodo, kaip Kremlius bijo A.Navalno, o įkalindamas opozicionierių režimas rizikuoja jį paversti kankiniu ir mobilizuoti prezidento Vladimiro Putino oponentus.

Sekmadienį socialiniuose tinkluose virė diskusijos: kodėl opozicionierius, kurį rugpjūtį Kremlius mėgino nužudyti, grįžo į Rusiją, kur jo laukia kalėjimas, o galbūt net dar vienas pasikėsinimas?

„Chatam House'“ asocijuotas analitikas Benas Noble sako, kad taip A.Navalnas siekė stoti į akistatą su režimu ir aiškiai pademonstruoti savo drąsų pasipriešinimą. Jis tai nori parodyti savo sekėjams ir nepritariantiems prezidentui V.Putinui.

Anot B.Noble, likęs užsienyje, A.Navalnas tik sustiprintų Kremliaus naratyvą, esą jis bendradarbiauja su Vakarų saugumo tarnybomis. Būnant už Rusijos ribų, sumažėtų ir jo politinė įtaka.

Tyrimų centro Prahoje „European Values“ analitikas Davidas Stulikas sako, kad A.Navalnas negali pasekti tokių opozicionierių kaip Gario Kasparovo ar Boriso Berevozskio keliu, „kurie tiesiog paliko Rusiją ir tapo neaktualūs“.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Garis Kasparovas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Garis Kasparovas

Esą A.Navalnas siekia ir toliau būti matomas kaip opozicijos lyderis, o už Rusijos ribų „jis būtų politinis lavonas“, be to, jis yra pernelyg jaunas „išeiti į pensiją“.

Kremlius bijo Aleksejaus Navalno

Sekmadienį „Pobeda“ oro linijų lėktuvas su A.Navalnu, jo žmona Julija, atstove spaudai Kira Jarmaš, advokate Olga Michailovna ir žurnalistais turėjo nusileisti Vnukovo oro uoste, kuriame susirinko dešimtys opozicionieriaus rėmėjų ir pareigūnų.

Prasidėjus sulaikymams, lėktuvas buvo nukreiptas į Šeremetjevo oro uostą, kuriame A.Navalnas, stovėdamas Kremliaus nuotraukos fone, tvirtino, kad tai – geriausia diena per pastaruosius penkis mėnesius. Jis nieko nebijąs.

Netrukus A.Navalnas buvo sulaikytas pasienio kontrolės punkte. Spėjusį pabučiuoti žmoną, jį išsivedė pareigūnai, o advokatei nebuvo leista eiti drauge – esą ji jau buvo kirtusi sieną.

D.Stulikas sako, kad Kremlius bijo A.Navalno, antraip būtų leidęs jam patekti į šalį ir, kaip praeityje, palaipsniui inicijuoti bylas, dėl kurių opozicionierius būtų sulaikytas.

„Tačiau dabar bando jį neutralizuoti iš karto. Lėktuvo nukreipimas buvo silpnumo ženklas, nes žmonės jo laukė, o valdžia pabijojo, kad jis susitiks su rėmėjais. Valdžia elgiasi nervingai, nori šį gaisrą užgesinti iš pat pradžių, užkirsti kelią Navalno pasirodymui Rusijos informacinėje erdvėje“, – 15min sakė analitikas.

B.Noble taip pat mano, kad Kremlius bijo A.Navalno.

„Nebūtinai todėl, kad Navalnas galėtų pritraukti didžiąją dalį rusų. Kremliaus atsakas yra labiau apie tai, ką Navalnas demonstruoja – opozicinės veiklos galimybę. Be to, vis daugiau rusų sužino apie Navalno veiklą. Kremlius nori sustabdyti šią tendenciją“, – sakė jis.

D.Stulikas tikina, kad V.Putinas darosi vis silpnesnis ir mažiau populiarus, o rusus vis labiau vargina ne tik politinė situacija, bet ir koronavirusas.

„Putinui svarbu kiek įmanoma greičiau užkirsti kelią bet kokiai opozicijai. O Navalnas yra paskutinė tikrai stipri opozicijos figūra, galinti mesti iššūkį Putinui iš už jo rato ribų“, – teigė analitikas.

Kalėjimas pavers kankiniu?

Pirmadienį A.Navalnas tiesiog policijos nuovadoje, į kurią buvo atvežtas iš oro uosto, nuteistas 30-iai parų arešto už tai, kad pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. Opozicionierius tokius kaltinimus vadina politiškai motyvuotais.

Prokurorai taip pat gali iškelti baudžiamąją bylą dėl įtarimų, esą jis neteisėtai pasisavino beveik 4 mln. dolerių, paaukotų jo organizacijoms. Pasak B.Noble, ir ši byla gali lemti A.Navalno įkalinimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas teisiamas policijos nuovadoje
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas teisiamas policijos nuovadoje

B.Noble mano, kad vis dėlto režimui nerimą kelią tai, jog persekiojamas A.Navalnas bus paverstas kankiniu.

„Ir dėl to daugiau rusų palaikys jo veiksmus. Ar bent jau manys, kad su juo elgiamasi nesąžiningai. Tai Kremliui būtų košmariškas scenarijus, ypač prieš Dumos rinkimus“, – 15min teigė „Chatam House“ asocijuotas analitikas.

Rinkimai į Rusijos parlamentą vyks rugsėjį, o A.Navalno „išmaniojo balsavimo“ sistema, kai rinkėjai susivienija balsuoti už bet ką, kas galėtų nugalėti valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ kandidatą, galėtų būti naudojama ir opozicionierių įkalinus.

„Valdžia bijo išmaniojo balsavimo sistemos, net jeigu regioniniuose rinkimuose ši taktika neturėjo sensacingo poveikio. Įkalinus A.Navalną galėtumėme matyti sniego gniūžtės efektą, kai žmonės ims gręžtis į išmanųjį balsavimą. Todėl valdžia ėmėsi veiksmų ir prieš kitus Kovos su korupcija fondo narius“, – 15min sakė B.Noble.

D.Stulikas taip pat mano, kad kalėjimas opozicionierių gali paversti kankiniu.

„Navalnas turi aukos aureolę, o rusai mėgsta aukas. Kremlius tik didina Navalno populiarumą Rusijoje. Įkalintas Navalnas taptų simboliniu kankiniu. Į laisvę jis išeitų kaip į kompromisus nesileidęs Putino oponentas.

Nenoriu būti ciniškas, tačiau tai įvyks tik tuo atveju, jei jis išgyvens. Yra priežasčių nerimauti dėl jo sveikatos ir gyvybės jam esant kalėjime. Tačiau tai įrodytų Kremliaus strategijos silpnumą: bijo Navalno taip, kad jį eliminavo“, – 15min sakė D.Stulikas.

Analitikas Markas Galeotti „The Spectator“ rašo, kad jei A.Navalnas išgyvens, „jo moralinis autoritetas negalės būti paneigtas“.

„Jei, neduok Dieve, neišgyvens, tuomet jis bus dar vienas kankinys raudonoje Rusijos kankinių linijoje. Jei Kremlius jį paleis, jis sugrįš į savo veiklą. Jei ne, Kremlius bus parodęs, kad, nepaisant visų nesuinteresuotumo pretenzijų, jis bijo žmogaus be vardo“, – rašo M.Galeotti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min