Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 13d. 21:56

Advokatai: Ekvadoras ketina perduoti JAV J.Assange'o daiktus

Julianas Assange'as
„Scanpix“/AP nuotr. / Julianas Assange'as

Ekvadoras perduos Jungtinėms Valstijoms dokumentus ir kompiuterinę įrangą, kuriuos vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as paliko šios Lotynų Amerikos šalies ambasadoje Londone, Kitui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį ir leidus suimti britų pareigūnams, pirmadienį pranešė aktyvisto advokatai.

Ekvadoro prokurorai įgaliojo policiją ateinantį pirmadienį atlikti kratą kambaryje, kuriame australas gyveno septynerius metus, ir paimti jo asmeninius daiktus, nurodė teisininkai.

Jie citavo prokuratūros elektroninį laišką, datuotą gegužės 8-ąją, bet naujienų agentūra AFP negalėjo patvirtinti jo autentiškumo.

Paimti daiktai, įskaitant kompiuterius, mobiliuosius telefonus, kompiuterines laikmenas ir kitus elektroninius įtaisus, bus išsiųsti į Jungtines Valstijas, Ekvadorui reaguojant į JAV Teisingumo departamento prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl J.Assange'o, nurodoma minėtame elektroniniame laiške.

Tokie veiksmai būtų „absoliutus teisės į gynybą pažeidimas, nes jie perduotų Jungtinėms Valstijoms visą jo susirašinėjimą su savo advokatais, kuris yra konfidencialus“, AFP sakė J. Assange'o advokatas Madride Aitoras Martinezas.

47 metų J.Assange'as šiuo metu laikomas Londono policijos areštinėje. Jungtinės Valstijos jį kaltina 2010 metų kovą susimokius su buvusia JAV kariuomenės analitike Chelsea Manning apeiti Gynybos departamento kompiuterinio tinklo slaptažodį.

Ch.Manning – translytė moteris, tuomet dar buvusi Bradley Manningas, nutekino „WikiLeaks“ šimtus tūkstančių konfidencialių dokumentų, atskleidusių JAV kariuomenės netinkamus veiksmus per karą Irake ir diplomatinių paslapčių, susijusių su daugybe šalių.

Jeigu J.Assange'o kaltė dėl sąmokslo būtų įrodyta, jam Jungtinėse Valstijose grėstų iki penkerių metų laisvės atėmimo, bet jo teisininkai deda pastangas, kad aktyvistas nebūtų išduotas, ir šis procesas gali tęstis ne vienus metus.

Jo advokatas Ekvadore Carlos Poveda sakė AFP „niekada“ nebuvęs informuotas apie prokuratūros sprendimą.

C.Poveda sakė apskųsiantis leidimą paimti J.Assange'o daiktus, kad jis būtų įšaldytas.

Jeigu prokurorai nesutiks atšaukti savo sprendimo, jis paprašė, kad J. Assange'as dalyvautų, kai jo kambaryje bus atliekama krata.

Pasak šaltinių Ekvadoro teismuose, prokuratūra nepaviešino šio sprendimo, nes jis yra dalis konfidencialaus dokumento, susijusio su tarptautiniu bendradarbiavimu.

J.Assange'as prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone pasiprašė 2012 metų birželį, kad Jungtinė Karalystė jo neišduotų Švedijai, tuo metu nagrinėjusiai dviejų moterų skundus, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas prieš jas lytiškai smurtavo ir išžagino. Ekvadorui nusprendus atšaukti prieglobstį, J.Assange'as balandžio 11-ąją buvo ištemptas iš ambasados pastato Britanijos policijos.

Londono teismas gegužės 1-ąją skyrė jam 50 savaičių administracinio arešto dėl pažeistų paleidimo už užstatą taisyklių, kai aktyvistas pasiprašė prieglobsčio ambasadoje.

Švedijos prokuratūra savo ruožtu pirmadienį pranešė atnaujinanti tyrimą dėl įtariamo išžaginimo, nors J.Assange'as tvirtina, kad su minėtomis moterimis santykiavo abiem pusėms sutikus ir kad ši byla tėra dingstis išduotų jį Jungtinėms Valstijoms.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

38:51
00:48
00:10

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min