Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 22d. 12:47

Afganistanas rengiasi pasirašyti taikos susitarimą su karo nusikaltimais kaltinamu kovotojų vadu

Gulbuddinas Hekmatyaras
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Gulbuddinas Hekmatyaras

Afganistanas ketvirtadienį turėtų pasirašyti taikos susitarimo projektą su liūdnai pagarsėjusiu kovotojų vadu Gulbuddinu Hekmatyaru.

Šis dokumentas turėtų atverti kelią karo nusikaltimais kaltinamam G.Hekmatyarui sugrįžti į politiką po ne vienerių slapstymosi metų.

G.Hekmatyaras, vadovaujantis šiuo metu aktyviai neveikiančiai kovotojų grupuotei „Hizb-e-Islami“, yra vienas iš virtinės itin kontroversiškų figūrų, kurias Kabulas siekia sugrąžinti į politinį šalies gyvenimą.

Susitarimas su antra pagal dydį Afganistano kovotojų grupuote yra simbolinė pergalė prezidentui Ashrafui Ghani, kuriam nesiseka atgaivinti taikos derybų su galingesniu Talibano judėjimu.

Vyriausybė nurodė, kad „pradinį susitarimo projektą“ ketvirtadienį pasirašys G. Hekmatyaro delegacija ir Afganistano aukštoji taikos taryba (HPC), atsakinga už sutaikinimo pastangas.

„Laimei, po dvejus metus trukusių derybų tarp Afganistano aukštosios taikos tarybos ir „Hizb-e-Islami“ šios taikos derybos sėkmingai baigtos ir parengtas susitarimas tarp abiejų šalių“, – rašoma HPC išplatintame pareiškime.

„Šis taikos susitarimas bus įgyvendintas, kai jį oficialiai pasirašys prezidentas Ashrafas Ghani ir Gulbuddinas Hekmatyaras“, – priduriama pareiškime, tačiau nenurodoma, kada tai įvyks.

Gulbuddinas Hekmatyaras kaltinamas per pilietinį karą Kabule nužudęs tūkstančius žmonių

Radikalių antivakarietiškų ir islamistinių pažiūrų G. Hekmatyaras vadovavo didžiausiai mudžahidų grupuotei, kovojusiai su sovietų okupacija 1979–1989 metais, ir kelis mėnesius buvo premjeru Afganistano vyriausybėje, kuri subyrėjo per pilietinį karą 10-ojo dešimtmečio pradžioje.

Jis kaltinamas per pilietinį karą Kabule nužudęs tūkstančius žmonių.

Manoma, kad G.Hekmatyaras gyvena slapstydamasis Pakistane, nors jo grupuotė tvirtina, kad jis tebėra Afganistane.

Žmogaus teisių gynimo organizacijos griežtai pasmerkė Kabulo planus pasirašyti susitarimą su G.Hekmatyaru.

„G.Hekmatyaro sugrįžimas pagilins nebaudžiamumo kultūrą, kurią Afganistano vyriausybė ir jos užsienio donorai skatina nesiekdami patraukti atsakomybėn už daugybę nužudymų G.Hekmatyaro ir kitų vadų pajėgų, kurios dešimtajame dešimtmetyje nusiaubė beveik visą šalį“, – praėjusį mėnesį sakė „Human Rights Watch“.

Susitarimo projekte, kurį matė naujienų agentūra AFP, numatyta, kad vyriausybė pasiūlys G.Hekmatyarui teisinę neliečiamybę ir paleis visus kalinamus „Hezb-i-Islami“ narius.

G.Hekmatyarą Jungtinės Valstijos laiko „pasauliniu teroristu“, o Jungtinės Tautos yra įtraukusios į „juodąjį sąrašą“. Afganistano vyriausybė tikriausiai imsis pastangų, kad tie suvaržymai būtų atšaukti, o G.Hekmatyaras galėtų vėl dalyvauti Afganistano politikoje.

JAV valstybės departamentas anksčiau pareiškė, kad Vašingtonas šiose derybose nedalyvauja, tačiau sveikina galimas paliaubas su G.Hekmatyaru.

2001 metais nuverstas Talibano judėjimas atsisakė derėtis su Vakarų remiama Afganistano vyriausybe ir vėl intensyvino savo puolimą prieš ją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min