Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 16d. 08:42

Afganistane gyventojus žudęs JAV karys pratrūko dėl streso

JAV karys Afganistane
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / JAV karys Afganistane

JAV karys, kaltinamas 16 civilių afganų nužudymu, tuo metu gėrė ir išgyveno stresą dėl savo ketvirto dislokavimo kovinei misijai, sakoma vėlai ketvirtadienį paskelbtame pranešime.

Tas vyresnysis puskarininkis taip pat išgyveno santykių su žmona „įtampą“, kai sekmadienį prieš aušrą išėjo iš savo bazės Afganistano pietinėje Kandaharo provincijoje ir dviejuose gretimuose kaimuose nušovė 16 žmonių, tarp jų – daug vaikų, laikraščiui „The New York Times“ sakė JAV pareigūnas, kurio pavardė nenurodoma.

„Tai bus streso, alkoholio ir šeimos problemų derinys – jis tiesiog pratrūko“, – sakė tas pareigūnas.

Išpuoliu įtariamas karys trečiadienį buvo išskraidintas į Kuveitą, nes, pasak pareigūnų, JAV kariškiai Afganistane neturi tinkamo kalėjimo jam laikyti.

„The New York Times“ straipsnyje sakoma, kad tas karys jau penktadienį gali būti iš Kuveito atskraidintas į Jungtines Valstijas.

Nebuvo jokio oficialaus pranešimo dėl to, kokie galėjo būti minimo kario motyvai ar psichikos būklė, nors jau praėjo trys dienos po incidento, kuris sukėlė naują JAV ir Afganistano santykių krizę, be to, iškėlė platesnių klausimų dėl amerikiečių strategijos šioje šalyje.

Tikriausiai kils klausimų ir dėl to kario „emocinio bei psichinio stabilumo per ketvirtą dislokavimą“ po ankstesnių trijų tarnybos periodų Irake, sakė laikraščio šaltinis.

Į gyventojus šaudžiusio kario pavardė neskelbiama, tačiau nurodoma, kad tai – 38 metų vedęs vyras, dviejų vaikų tėvas. Straipsnyje sakoma, kad į JAV armiją jis užsirašė 2001 metais.

JAV karys išgyveno dėl draugo sužeidimo

Amerikiečių karys dieną prieš kruviną išpuolį matė, kaip per sprogimą nutraukiama jo draugo koja, ketvirtadienį sakė jo advokatas iš Sietlo.

Pasak Johno Henry Browne'o, jo kliento šeima teigia, kad jis buvo šalia draugo, kai įvyko tas sprogimas. Dėl tarnybos draugo sužeidimo išgyveno visi toje atokioje bazėje dislokuoti JAV kariai, pridūrė advokatas.

Be to, kaltinamas vyresnysis puskarininkis nenorėjo vykti tarnauti į Afganistaną ir anksčiau jam buvo pasakyta, kad po trijų tarnybos periodų Irake jis ten nebus siunčiamas, sakė advokatas.

Tačiau 2001 metų gruodį jis buvo dislokuotas Afganistane su 3-iąja šarvuočių „Stryker“ brigada, o vasario 1 dieną buvo paskirtas dalyvauti „kaimų stabilumo operacijoje“.

J.H.Browne'as jį pavadino daugeliu medalių apdovanotu kariu ir sakė, kad kartą jis buvo nominuotas Bronzinei žvaigždei, nors jos ir negavo.

Tas karys per ankstesnius tris tarnybos periodus Irake buvo du kartus sužeistas ir, visų pirma, išvis nenorėjo vykti į Afganistaną, pabrėžė J.H.Browne'as.

Irake karys per bombos sprogimo sukeltą automobilio avariją buvo patyręs galvos traumą, o dėl sužeidimo, patirto per kovos veiksmus, jam teko daryti operaciją ir pašalinti dalį pėdos.

Prieš pakartotinį dislokavimą po galvos traumos gydytojai buvo patikrinę jo sveikatą, sakė advokatas. Jis nežinojo, ar jo klientas kentė nuo potrauminio streso, bet sakė, kad šis klausimas teisme gali būti svarbus, jeigu ekspertai nustatys, kad tai galėjo turėti reikšmės.

J.H.Browne'as ir jo kolegė Emma Scanlan sakė, jog susitiko su kliento žmona ir kitais šeimos nariais, be to, J.H.Browne'as pats trumpai telefonu pasikalbėjo su tuo kariu, kurį apibūdino kaip priblokštą ir santūrų.

„(Šeima) visiškai sukrėsta, – sakė advokatas. – Jis niekada nėra pasakęs nieko priešiška apie musulmonus. Apskritai jis yra labai švelnaus būdo“.

J.H.Browne'as sakė, jog nedaug ką žino apie šaudymo faktus, bet abejojo pranešimais, kad karys pratrūko dėl alkoholio, streso ir šeimos problemų.

Pasak advokato, šeima nieko nežinojo apie jokias problemas dėl alkoholio, o jo santuoką vadina pasakiška.

Advokatas atsisakė nurodyti savo kliento pavardę – dėl susirūpinimo jo šeima, kuri šiuo metu saugoma netoli Takomos esančioje jungtinėje Lewiso ir McChordo bazėje. Nerimaujama dėl šeimos saugumo ir galimų keršto išpuolių.

Tačiau advokatas nurodė, kad minimas karys turi du mažamečius vaikus, trejų ir ketverių metų amžiaus.

Pasak advokato, įmanoma įtariamąjį teisti kariniame teisme Lewiso ir McChordo bazėje, esančioje į pietus nuo Sietlo. Šiai bazei įtariamasis buvo priskirtas per visą savo karjerą armijoje.

Jis gali būti teisiamas ir bet kokioje kitoje didelėje JAV bazėje ar net kariniame teisme ne JAV teritorijoje, tačiau – ne Afganistane.

„Nežinau, ar jis bus teisiamas Artimuosiuose Rytuose, ar ... bazėje Jungtinėse Valstijose. Šiuo metu tai nėra aišku“, – sakė J.H.Browne'as ir pridūrė: „Manau, kad Afganistanas visiškai nesvarstomas“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min