Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 2d. 11:34

Afganistane – natūrali atranka

Loreta Graužinienė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Loreta Graužinienė

Iš Afganistano grįžę parlamentarai Audronis Ažubalis, Loreta Graužinienė ir Arvydas Anušauskas akcentavo tiek Lietuvos karinių pajėgų, tiek humanitarinių misijų svarbą šaliai, kurioje, anot jų, gyvenama „natūralios atrankos“ sąlygomis.

Afganistane su krašto apsaugos ministre Rasa Juknevičiene lenkęsi parlamentarai į Lietuvą parsivežė ne itin malonių įspūdžių. „Galiu paminėti keletą skaičių. Liūdna, bet labai aiški statistika. 60 proc. namų ūkių neturi vandens. 73 proc. mirčių atvejų – vaikai iki 5 metų, todėl Afganistane vaikams nesuteikiamas vardas iki 5 metų. Natūrali atranka – sulaukia 5 metų, suteikia vardą. 36 proc. gyventojų yra raštingi. 90 proc. gyventojų neturi elektros... Afganistane buvau pirmą kartą ir matau, kad tas darbas reikalingas ir vertinamas“, – sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas A.Ažubalis. Jis pastebėjo, kad tarptautinės misijos Lietuvai naudingos tuo, kad leidžia tarti „griežtesnį žodį“ NATO, pavyzdžiui, derantis dėl Baltijos šalių oro misijos pratęsimo. Lietuvos sprendimą vasarą baigti misiją Kosove ir siųsti daugiau karių į Afganistaną jis vertino kaip „protingą, suderintą“.

Lietuva dabar gyvena 2009 metais, o Afganistanas – 1388 metais. Pagal Lietuvos istoriją jie dar nepriėjo Žalgirio mūšio, – teigė L.Graužinienė.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Anušauskas pridūrė, kad pajėgas Afganistane didina ne vien Lietuva. „Afganistane artėja prezidento rinkimai, pajėgos bus žymiai padidintos“, – sakė jis.

„Baikime ąžuoliukų temą!“

Seimo Audito komiteto pirmininkė L.Graužinienė teigė, jog Afganistane vykdomi humanitariniai projektai yra „svarbūs ir sėkmingi“, bet šįmet jiems skirta vos 2 mln. Lt. Deja, ir šios lėšos dar gali būti nukirptos. „Lietuva dabar gyvena 2009 metais, o Afganistanas – 1388 metais. Pagal Lietuvos istoriją jie dar nepriėjo Žalgirio mūšio. Tie projektai labai svarbūs, – sakė L.Graužinienė. – Tiek mokyklėlės vaikams, tiek sėkmingas buvo dienos centro projektas, kur vyksta pamokos valstybės tarnautojams Goro provincijoje. Jie mokosi kompiuterinio raštingumo, užsienio kalbos ir vadybos įgūdžių.“

Taip pat L.Graužinienė užsiminė apie diskusijų Lietuvoje sukėlusius projektus – rankdarbių projektą, Čagčarano parką, Goro ligoninės priestatą.

„Drįsčiau manyti, gal kai kurios kainos ir buvo užaukštintos už vieną ar kitą renginį ar įsigytą daiktą, bet į šį klausimą atsakys Valstybės kontrolė“, – teigė parlamentarė.

Kalbėdama apie Čagčarano parką, kur ketinta sodinti ąžuoliukų, L.Graužinienė teigė žalumos jame nemačiusi. „Galbūt tie, kurie rašė projektą, ne visai įsivaizdavo, kokia žaluma gali augti. Čagčarane iš viso nėra jokios žalumos, ten viskas pilka. Dėl to projekto galiu pasakyti, kad tik tvora yra kokybiškai padaryta, yra ir apsauga, tualetai, iš vietos biudžeto mokama teritorijos sargui. Turbūt matėte reportažą, kaip padėjome jiems pasodinti tujas – pirmuosius 18 medžių. Vietos valdžia prižadėjo prižiūrėti ir laistyti. Jei jie prigis, šių medelių sodinimas bus tęsiamas, parkas plečiamas“, – teigė „darbietė“.

Žurnalistams paklausta, ar „ąžuoliukų projektą“ vertina kaip skaidrų, ji teigė, kad „abejonės beveik išnyko“. „Manau, kad projektai buvo išpildyti visiškai, neišpildyta dalis buvo tik dėl medžių sodinimo“, – sakė ji ir pridūrė, kad pirkimų kainas dar turės vertinti Valstybės kontrolė.

„Atgarsis dėl tų ąžuoliukų buvo ne tik Lietuvoje, bet ir Afganistane. Ir vietiniai tai žino“, – pastebėjo parlamentarė.

Tuomet A.Anušauskas paragino žurnalistus „baigti ąžuoliukų temą“. „Ar mes norime, kad mūsų kariai atsidurtų nesaugesnėje aplinkoje? Žinoma, ne, – sakė jis. – Aš kviesčiau tą parkų ir ąžuoliukų temą baigti, nes yra kur kas svarbesnių klausimų.“

Taip pat L.Graužinienė minėjo, kad itin svarbu baigti ligoninės priestato statybas. „Jie neturi vandens, šildymo. Ir kad įsivaizduotumėte, vienoje lovoje guli dvi motinos ir du vaikai. Tą priestatą būtina realizuoti“, – sakė „darbietė“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min