Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Afganistane paskutinę rinkimų kampanijos dieną vyko masiniai mitingai

Hamidas Karzai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Hamidas Karzai turi visas galimybes laimėti
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pagrindiniai Afganistano prezidento rinkimų kandidatai pirmadienį, paskutinę kampanijos dieną sakė kalbas masiniuose mitinguose, o jiems džiaugsmingai pritarė tūkstančiai šalininkų. Tačiau šalyje vyksiančius rinkimus temdo Talibano išpuolių grėsmė.

17 mln. Afganistano rinkėjų ketvirtadienį antrą kartą per visą šalies istoriją rinks savo prezidentą, taip pat - 420 vietų tarybų narių 34 provincijose. Šį didžiulį darbą temdo nesaugumas ir logistinės problemos.

Prezidentas Hamidas Karzai, šaliai vadovaujantis nuo 2001 metų pabaigos, kai JAV vadovaujamos pajėgos nuvertė Talibano režimą, turi visas galimybes laimėti, nors buvusio užsienio reikalų ministro Abdullah Abdullah aktyvi rinkimų kampanija rodo, kad didėja antrojo rinkimų turo tikimybė.

Daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, mėlynomis beisbolo kepuraitėmis, mojuodami mėlynomis vėliavomis, plūdo į Kabulo stadioną – kadaise liūdnai pagarsėjusią Talibano egzekucijų vietą. Žmonės nešė A.Abdullah nuotraukas ir be paliovos skandavo jo vardą.

Neįprastame Afganistanui rinkimų renginyje virš susirinkusiųjų suko ratus sraigtasparnis. Jis barstė šimtus lapelių su A.Abdullah nuotrauka ir daugybę pažymėtų rinkimų biuletenių, turinčių padėti susiorientuoti netgi beraščiams rinkėjams, kurių šalyje dauguma.

Afganų policija vėliau suėmė dviejų sraigtasparnių pilotus ir rinkimų štabo darbuotojus, kaltindami, kad barstydami rinkimų lapelius pažeidė Kabulo oro erdvę.

„Ei, tėvynainiai, pabuskite, atėjo didelių permainų metas“, – rašoma lapeliuose, kuriuose tekstas skelbiamas trimis pagrindinėmis afganų kalbomis – dari, puštūnų ir uzbekų.

„Ar norite balsuoti už prezidentą, kuris iš kalėjimo išleidžia žudikus, kuris išlaisvina opijaus prekeivius?“ – šaukė į mikrofoną A.Abdullah, užsipuldamas H.Karzai.

H.Karzai, kurio kanceliarija pranešė, kad per vieną iš paskutinių kampanijos renginių bus atskleistos keturių kandidatų, atsisakiusių jo paslaugų, pavardės, per pirmąją televizijos debatų laidą, dalyvaujant pačiam Afganistano prezidentui, susilaukė kritikos dėl sąjungos su armijos vadais.

Sekmadienį rodytoje 90 min. trukmės televizijos laidoje dėl tariamų susitarimų H.Karzai sulaukė kritikos iš atvirai prieš korupciją pasisakančių rinkimų kampanijos dalyvių – buvusio finansų ministro Ashrafo Ghani bei ekscentriško, bet populiaraus Kabulo įstatymų leidėjo Ramazano Bashardosto.

Per šiuos debatus H.Karzai susidūrė su nemaloniausiais savo kritikais ir susilaukė priekaištų ir už tai, kad pasitraukė iš pirmųjų debatų liepą.

A.Ghani, kuris rinkimų kampanijoje pasisako už skaidrų valstybės valdymą, darbo vietų kūrimą ir ekonomikos plėtrą, kreipdamasis paskutiniame mitinge rytų Nangarharo provincijoje, kur dalyvavo 5 tūkst. rinkėjų, pažadėjo „korumpuotą vyriausybę pakeisti teisėta.“

„Karzai jus pamaitins dabar, tačiau aš duosiu maisto 100 metų, nes suteiksiu darbą milijonui žmonių ir pastatysiu milijoną namų“, – žadėjo buvęs Pasaulio Banko analitikas.

Laukiama, kad Afganistanas pasitelks visas įmanomas saugumo priemones ketvirtadienį vykstantiems balsavimų centrams apsaugoti ir įveikti rinkėjų baimę dėl nesaugumo, nes mažas rinkėjų aktyvumas kels abejones rinkimų skaidrumu.

Apie 200 tūkst. afganų saugumo pajėgų ir 100 tūkst. JAV ir NATO kariškių užtikrins saugumą trimis saugumo zonomis – balsavimo vietose stovės policija, toliau afganų kariai, o aplink - užsienio kariškiai.

Nepaisant tūkstantinio JAV karių papildymo ir daugybės karinių operacijų, kuriomis siekta sutriuškinti sukilėlių pasipriešinimą, rinkimų organizatoriai tvirtina, kad dėl nesaugumo gali būti uždaryta daugiau nei 12 proc. iš maždaug 7 tūkst. planuojamų balsavimo vietų.

Nors šalyje jaučiama pažanga po šalį valdžiusio 1996-2001 metų Talibano režimo nuvertimo, dauguma žmonių yra nusivylę. Nepaisant milijardų dolerių tarptautinės pagalbos, dauguma afganų gyvena be elektros, kelių būklė yra bloga, siaučia bedarbystė, įprastu reiškiniu tapo korupcija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min