Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 31d. 09:46

Afganistane per atakas žuvo 8 amerikiečiai ir 5 kanadiečiai

Talibai
„Scanpix“ nuotr. / Talibai

Aštuoni amerikiečiai, kurie tikriausiai buvo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) agentai, žuvo trečiadienį, kai vienas mirtininkas susisprogdino slapta patekęs į Afganistane esančios JAV bazės sporto salę, pranešė pareigūnai ir Jungtinių Valstijų žiniasklaida.

Antradienį taip pat žuvo keturi Kanados kariai ir viena tos šalies žurnalistė, kai prie šarvuoto automobilio, kuriuo jie važiavo, buvo susprogdinta pakelės bomba.

JAV ir NATO šalių kariškiai planuoja padidinti Afganistane dislokuotą tarptautinį kontingentą iki 150 tūkst. karių, siekdami palaužti vis įnirtingiau besipriešinančius talibų kovotojus, dėl kurių išpuolių šiemet žuvo daugiausia užsieniečių karių nuo pat 2001 metų invazijos.

JAV Pentagono atstovė pulkininkė leitenantė Almarah Belk sakė, kad aštuoni amerikiečiai žuvo, kai užpuolikas detonavo sprogmenimis apkaišytą liemenę priešakinėje operacijų bazėje „Chapman“, kuri yra Chosto provincijoje, garsėjančioje kaip viena iš pagrindinių Talibano tvirtovių.

Dėl rytinėje Kunaro provincijoje įvykusio incidento trečiadienį vyko demonstracijos, per kurias protestuotojai sudegino JAV vėliavą, skanduodami „Mirtis Obamai“ ir reikalaudami, kad užsienio kariai paliktų šalį.„Aštuoni amerikiečiai žuvo per ataką Afganistano rytuose", – sakė vienas JAV ambasados pareigūnas.

NATO vadovaujamų Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (TSPP) atstovas sakė, kad per  sprogdinimą jokie JAV arba TSPP kariškiai nežuvo ir nebuvo sužeisti.

Tačiau dienraštis „The Washington Post“ nurodė, kad tie aštuoni žuvę amerikiečiai tikriausiai dirbo CŽV, kuri naudojasi baze „Chapman“.

Mirtininkas sugebėjo apeiti tos bazės apsaugą ir susisprogdino patalpoje, kuri pranešimuose vadinama bazės sporto sale.

Pasak „The Washington Post“, JAV šaltiniai patvirtino, kad visi per tą ataką žuvę ir sužeisti asmenys buvo civiliai, todėl labiausiai tikėtina, kad jie buvo CŽV darbuotojai arba kontraktininkai.

Dienraštis rašo, jog ši ataka tikriausiai nusinešė daugiausia JAV žvalgybos agentų gyvybių nuo pat Jungtinių Valstijų vadovaujamų pajėgų invazijos 2001 metais. Nurodoma, kad CŽV iki šiol yra pripažinusi tik keturių savo agentų žūtį Afganistane nuo invazijos pradžios.

Mirtininkų sprogdintojų išpuoliai yra viena iš pagrindinių Talibano kovos priemonių. Šis islamistinis judėjimas siekia nuversti Vakarų šalių remiamą Afganistano prezidento Hamido Karzai Vyriausybę ir išvaryti iš šalies užsienio pajėgas.

Jungtinės Valstijos praeitą mėnesį pranešė dvigubai padidinusios Afganistane dirbančių civilių ekspertų skaičių, o iki Naujųjų metų jų turėjo padaugėti beveik iki tūkstančio. Daugelis tų ekspertų dirba provincijų karinėse bazėse kartu su karinėmis atstatymo brigadomis.

Dienraštis „The New York Times“ citavo vieną neįvardytą NATO pareigūną, pasak kurio, bazė „Chapman“ nėra „įprasta bazė“, todėl galima manyti, kad ja naudojasi JAV žvalgybos agentūros.

Talibanas ketvirtadienį prisiėmė atsakomybę dėl mirtininko sprogdintojo išpuolio „Chapman“ bazėje.

„Mes prisiimame atsakomybę už tą ataką“, – talibų atstovas Zabibullah Mujahidas sakė telefonu iš nežinomos vietos.

„Šią pražūtingą ataką įvykdė narsus Afganistano armijos karys, kai pareigūnai (CŽV agentai) buvo užsiėmę informacijos apie mudžahidus (islamo kovotojus) paieškomis“, – Z.Mujahidas nurodė elektroniniu paštu atsiųstame atsakyme į pateiktus klausimus.

Pasak JAV Vyriausybės, aštuoni amerikiečiai žuvo per ataką, kuri trečiadienio popietę buvo įvykdyta Chosto provincijoje esančioje karinė bazėje.

Mirtininkas sugebėjo apeiti tos bazės apsaugą ir susisprogdino patalpoje, kuri pranešimuose vadinama bazės sporto sale.Talibano atstovas pareiškė, kad per tą išpuolį žuvo 16 amerikiečių.

Penki kanadiečiai antradienį žuvo per pakelės bombos sprogimą Afganistano pietryčiuose esančioje Kandaharo provincijoje, kurioje taip pat aktyviai veikia talibai, sakė šioje šalyje dislokuotų Kanados pajėgų vadas generolas Danielis Menardas.

„Vakar Kanada neteko penkių piliečių“, – generolas sakė Kanados televizijai ir pridūrė, kad per išpuolį taip pat buvo sužeistas vienas Kanados civilis.

„Keturi kariai ir viena žurnalistė žuvo, kai savadarbis sprogstamasis užtaisas detonavo prie jų šarvuoto automobilio, patruliuojant Kandaharo mieste“, – nurodė D.Menardas.

Kanados visuomeninis transliuotojas CBC pranešė, kad žuvo dienraščio „Calgary Herald“ žurnalistė Michelle Lang.

Vykdydami misiją Afganistane žuvo jau 138 Kanados kariai. Šiuo metu Otava yra dislokavusi Kandahare apie 2 800 karių, kuriuos planuojama išvesti iš Afganistano 2011 metais.

Pastarosios atakos prieš Afganistane dislokuotus tarptautinių pajėgų karius, kurių šiuo metu ten yra apie 113 tūkst., o kitais metais turėtų padaugėti iki 150 tūkst., buvo įvykdytos dar nenurimus aistroms dėl įtariamos taikių afganistaniečių žūties per vieną karo operaciją, kuri vyko šeštadienį.

H.Karzai apkaltino tarptautines pajėgas, kad šios sušaudė 10 žmonių, iš kurių aštuoni buvo paaugliai. Tas incidentas sukėlė visuomenės pasipiktinimą ir smarkiai pablogino Kabulo administracijos bei ją remiančių Vakarų šalių kariškių santykius.

Dėl rytinėje Kunaro provincijoje įvykusio incidento trečiadienį vyko demonstracijos, per kurias protestuotojai sudegino JAV vėliavą, skanduodami „Mirtis Obamai“ ir reikalaudami, kad užsienio kariai paliktų šalį.

Tačiau TSPP nurodė, kad „nėra tiesioginių įrodymų, kurie pagrįstų“ tyrėjų išvadas, jog buvo nužudyti neginkluoti taikūs gyventojai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min