Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Afganistane planuojamas didelis puolimas prieš talibų kovotojus sukėlė gyventojų paniką

Trys NATO vadovaujamų pajėgų kariai žuvo per pakelės bombos sprogimą rytiniame Afganistane.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kariai Afganistane
Šaltinis: BNS
0
A A

NATO pajėgų vadai pirmadienį paragino talibų kovotojus pasiduoti, kol neprasidėjo didelio masto puolimas prieš vieną iš paskutiniųjų sukilėlių tvirtovių Afganistano pietuose, o tūkstančiai šios žinios pabūgusių vietos gyventojų traukėsi į saugesnes vietas.

Talibai tų perspėjimų nesiklausė, o Mardžos lygumoje gyvenantys taikūs žmonės kaltino jau ilgiau nei aštuonerius metus su centrine Kabulo vyriausybe kovojančius sukilėlius, kad šie telkia kovotojus ir ginklus kruvinam mūšiui, kuris, kaip manoma, šią savaitę gali prasidėti Helmando provincijoje.

Talibano kovotojai „linkę pasilikti ir kautis“, sukilėlių atstovu prisistatęs Yousufas Ahmadi sakė naujienų agentūrai AFP telefonu iš nežinomos vietos.

„Afganistano ir užsienio pajėgos atvyko į Mardžos vietovę, o mūsų mudžahidų (islamo kovotojų) pajėgos taip pat yra ten ir apšaudo juos raketomis“, – sakė AFP pašnekovas.

NATO vadovaujamų Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (TSPP) atstovas brigados generolas Ericas Tremblay paragino kovotojus sudėti ginklus ir sakė, kad planuojamos operacijos tikslas – „atskirti sukilėlius nuo (taikių) gyventojų“.

„Strateginiu požiūriu, būtų geriau, kad jie (sudėtų ginklus), tačiau jų aukščiausioji vadovybė yra davusi labai griežtą nurodymą likti ir kautis. Jie taip pat tebegalvoja, kad laimi“, – pridūrė kariškis. Išsigandusios vietos gyventojų šeimos krovėsi daiktus ir traukėsi iš Mardžos, o provincijos pareigūnai įkūrė pabėgėlių apgyvendinimo centrus ir sukaupė maisto atsargų bei palapinių, kurių turėtų užtekti iki 10 tūkst. žmonių.

Helmando provincijos pareigūnai surengė neeilinį pasitarimą dėl susiklosčiusios padėties, o pabėgėliai iki šiol plūsta į provincijos sostinę Laškargą ir kitus miestus.

Provincijos pabėgėlių ir repatriacijos reikalų departamento vadovas Ghulam Farooqas Noorzai sakė, jog iš nesaugių vietovių pasitraukė jau 400 šeimų (2–3 tūkst.) žmonių, o „žmonės iš ten tebesitraukia“.

Tūkstančiai užsienio pajėgų ir Afganistano karių buvo sutelkti aplink vietovę provincijos centre esančiame Helmando upės slėnyje, ruošdamiesi pulti talibus viename iš kelių svarbiausių regionų, kuriuose Talibanas tebeturi persvarą.

Šiuo metu Afganistane dislokuota apie 113 tūkst. JAV ir NATO vadovaujamų karių, o dar 40 tūkst. jų turėtų atvykti iki šių metų rugpjūčio. Šių pajėgų vyriausiasis vadas sekmadienį sakė, kad operacijos Mardžoje tikslas – išstumti talibus ir atkurti tame regione vyriausybės kontrolę.

JAV generolas Stanley McChrystalas sakė, kad per tą operaciją nebus siekiama tiesiog išžudyti sukilėlius, nes dauguma jų tėra Kabulo vyriausybe nepatenkinti arba skurdo prislėgti vietos gyventojai, kurie kaunasi dėl pinigų, o ne dėl to, kad palaiko islamistų ideologiją.

Operacija Mardžoje, pavadinta „Mushtarak“ („Kartu“) bus didžiausio masto kariniai veiksmai nuo tada, kai JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) paskelbė apie naują užsienio pajėgų antplūdžio Afganistane strategiją. Pasak kariškių, šis puolimas bus didžiausias nuo 2001 metų JAV vadovaujamų pajėgų invazijos į Afganistaną.

Jis laikoma ypač svarbia S.McChrystalo kovos su sukilėliais strategijoje, kurioje karinės operacijos derinamos su civiliniais ir politiniais projektais, siekiant užtikrinti vyriausybės galias ir saugumą regionuose, kuris turi tapti pagrindu jų atkūrimui.

Jau devintus metus kovojantys sukilėliai pastaruoju metu intensyviausiai veikė Helmande ir kaimyninėje Kandaharo provincijoje – derlinguose žemės ūkio regionuose.

Kovotojai savo kontroliuojamose derlingose teritorijose augina aguonas, o prekiaudami iš jų išgaunamu opijumi ir heroinu uždirba milijardus dolerių. Šios lėšos taip pat padeda finansuoti Talibano vadovaujamus kovotojus, kurie laiko savo gniaužtuose Mardžos regioną.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min