Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 2d. 15:50

Afganistane tęsiasi paliaubos, paleisti šimtai kalintų talibų

Paleisti talibai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Paleisti talibai

Retų paliaubų tarp Talibano ir Afganistano vyriausybės sekmadienį, trečią ir paskutinę jų dieną, daugiausia buvo laikomasi, o Kabulas paleido dar šimtus kalintų sukilėlių, siekdamas greičiau pradėti taikos derybas.

Didžiojoje dalyje Afganistano teritorijos buvo ramu, o pareigūnai nepranešė apie jokius rimtus susirėmimus nuo penktadienio, kai musulmonų minimos Id al Adchos (Aukojimo šventės) proga buvo paskelbtas ugnies nutraukimo režimas.

Tiek prezidentas Ashrafas Ghani, tiek Talibanas leido suprasti, kad ilgą laiką atidėliojamos derybos gali prasidėti iškart po šventės.

„Ši Id [al Adcha] yra kitokia: parkai pilni žmonių... Galima net pamiršti, kad šioje šalyje jau 40 metų vyksta karas“, – sakė rytinio Džalalabado miesto gyventojas Shahpooras Shadabas.

Tuo metu neramioje Zabulo provincijoje keli gyventojai deklamavo eilėraščius, kuriais ragino paversti nuolatinėmis dabartines paliaubas, tapusias vos trečiuoju oficialiu ugnies nutraukimu per beveik du dešimtmečius trunkantį konfliktą.

„Taika yra visų poreikis ir siekis“, – pabrėžė Sardaras Wali (Sardaras Valis), dalyvavęs poezijos skaitymuose.

„Tai puiki proga šiandien pratęsti paliaubas, o rytoj pradėti Afganistano vidaus derybas“, – pridūrė jis.

Pagal Talibano ir JAV vasarį pasirašytą susitarimą, „Afganistano vidaus“ derybos turėjo prasidėti dar kovą, tačiau jos buvo atidėtos dėl politinių nesutarimų Kabule ir stringant daug ginčų sukėlusiems mainams belaisviais.

Susitarime buvo numatyta, kad Kabulas išlaisvins apie 5 000 kalinamų talibų, o sukilėliai – 1 000 į nelaisvę paimtų Afganistano saugumo pajėgų narių.

Nacionalinio saugumo taryba sekmadienį pranešė, kad nuo penktadienio buvo paleisti dar 300 kalintų kovotojų – taigi, bendras lig šiol į laisvę išėjusių talibų skaičius perkopė 4 900.

Tačiau afganų valdžia atsisakė patenkinti Talibano prašymą paleisti šimtus kalinių, kaltinamų sunkiais nusikaltimais.

Sukilėliai tvirtina, kad jau įvykdė savo įsipareigojimus dėl mainų.

Nuo to laiko, kai JAV ir Talibanas pasirašė taikos susitarimą Afganistaną krečia mirtinas smurtas. A. Ghani teigimu, sukilėliai per šį laikotarpį nužudė daugiau nei 3 500 afganų karių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min