Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Afganistano karas – „stigma“ Vakarų šalių veide, sako Talibanas

Talibano atstovai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Talibai
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų pajėgų invazija į Afganistaną po 2001 metų rugsėjo 11-osios dienos teroro išpuolių Niujorke ir Vašingtone „liks nuolatine stigma Vakarų demokratijos veide“, šeštadienį pareiškė Talibanas.

Šis islamistų judėjimas, atsisakęs išduoti tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadovą Osamą bin Ladeną po atakų, kurių 10-osios metinės bus minimos sekmadienį, taip pat nurodė, kad Afganistano žmonės pasižymi „begaline ištverme ilgam karui“ ir kad jie „pasiųs amerikiečius į istorijos šiukšliadėžę“.

Ilgame pranešime persų ir anglų kalbomis Afganistano Islamo Emyratas paskelbė, kad 2001 metais įvykdyti išpuoliai prieš JAV buvo neteisingai panaudoti kaip „dingstis“ vėlesnei invazijai į Afganistaną.

„Kasmet rugsėjo 11-oji primena afganams apie įvykį, kuriame jie neatliko absoliučiai jokio vaidmens, tačiau dėl kurio, panaudojus jį kaip dingstį ir priedangą, Amerikos kolonializmas praliejo dešimčių tūkstančių vargšų ir nekaltų afganų kraują. Tačiau šie žiaurumai tęsiasi iki šiol“, – sakoma Talibano pranešime anglų kalba.

Ten pat nurodoma, kad Afganistano talibų režimas ragino atlikti „nešališką“ rugsėjo 11-osios įvykių tyrimą, tačiau Vašingtonas ir jo sąjungininkai atsakė „siųsdami sparnuotąsias raketas, nuodingo išeikvoto urano pripildytus ginklus“.

„Tai liks nuolatine stigma ant Vakarų demokratijos veido – Amerika ir jos sąjungininkai nukankino tūkstančius musulmonų, dangstydamiesi šiuo dviprasmišku ir neaiškiu įvykiu, – rašo talibai. – Tarp aukų buvo vaikų, senyvo žmonių, moterų ir netgi vos kelių dienų tesulaukusių kūdikių. Jie naikino mūsų kaimus, sodus, pasėlius ir netgi miestus, vardan neteisingo karo su terorizmu.“

Afganai pasižymi begaline ištverme ilgam karui ir, savaime aišku, per visos šalies masto sukilimą pasiųs amerikiečius į istorijos šiukšliadėžę, kaip praeityje pasielgė su kitomis imperijomis, jeigu Dievas panorės, – perspėjo Talibanas.„Jie laikė tūkstančius suimtų afganų Gvantanamo, Bagramo ir Kandaharo kalėjimuose, taip pat Šindande, Nangarhare, Mazari Šarife, Chuste ir kitose bazėse, kur jie buvo žiauriai kankinami. Dešimtys geriausių šio krašto sūnų kankinami išleido paskutinį atodūsį, – rašo sukilėliai. – Raginame visus susirūpinusius pasaulio sluoksnius spausti karus kurstančius Amerikos kolonizatorius valdytojus liautis ryti mūsų šalį ir jos gamtinius išteklius dėl vadinamojo terorizmo, kuris neteisingai įvardijamas.“

„Jeigu taip nenutiks, afganai pasižymi begaline ištverme ilgam karui ir, savaime aišku, per visos šalies masto sukilimą pasiųs amerikiečius į istorijos šiukšliadėžę, kaip praeityje pasielgė su kitomis imperijomis, jeigu Dievas panorės“, – perspėjo Talibanas.

Kovų Afganistane dešimtmetis prasidėjo operacija „Tvari laisvė“ (Operation Enduring Freedom), kuri ilgainiui virto didžiulio masto veiksmais, kuriuose dalyvavo apie 140 tūkst. karių iš 48 valstybių.

JAV vadovaujama karine kampanija, pradėta po rugsėjo 11-osios išpuolių, kai Jungtinių Valstijų prezidentu buvo George'as W.Bushas, siekta nuversti Talibano režimą ir užtikrinti, kad „al Qaeda“ nebegalėtų Afganistanu naudotis kaip saugia užuovėja.

Iš 100 tūkst. JAV karių kontingento Afganistane, 33 tūkst. išvyks iš šalies iki 2012 metų vidurio, nors vis dar pajėgus Talibanas rengia mirtininkų išpuolius prieš vyriausybės pareigūnus ir užsieniečių objektus.

Per dešimt konflikto metų tarptautinių pajėgų sėkmė Afganistano kovos laukuose patyrė ir pakilimų, ir nuosmukių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min