TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

Afganistano pajėgos išstūmė Talibano kovotojus iš Kundūzo

Afganistano saugumo pajėgos, kaip skelbiama, sekmadienį išstūmė Talibano kovotojus iš Kundūzo miesto. Tai buvo padaryta praėjus dienai po to, kai kovotojai pamėgino pakartoti 2015 metais įvykdytą šiaurinio miesto kontrolės perėmimą.
Talibanas pradėjo didelį puolimą Kundūzo miesto puolimą
Kundūzas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį mūšiai taip pat kilo kaimyninės Baglano provincijos sostinėje Puli Chumryje, tačiau pareigūnai sako, kad padėtis yra „kontroliuojama“.

Afganistano saugumo pajėgos šeštadienį atrėmė koordinuotą Talibano ataką prieš šiaurinį Kundūzo miestą, paskelbė prezidentas Ashrafas Ghani.

Talibai naktį iš penktadienio į šeštadienį pradėjo Kundūzo, strategiškai svarbaus šiaurinio Afganistano miesto, dažnai puldinėjamo nuo 2015-ųjų, puolimą keliomis kryptimis, anksčiau pranešė pareigūnai.

Ši ataka surengta tebesitęsiant JAV ir Talibano taikos deryboms Dohoje, per kurias bandoma pasiekti susitarimą, kad tūkstančiai amerikiečių karių paliktų Afganistaną mainais į įvairias saugumo garantijas.

Pasak pareigūnų, ataka prasidėjo apie 1 val. vietos (penktadienį, 23 val. 30 min. Lietuvos) laiku. Talibų kovotojai Kundūzą puolė keliomis kryptimis.

Tačiau sekmadienio popietę Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad Talibano kovotojai „visiškai išstumti“ iš Kundūzo. Pranešime taip pat nurodoma, kad buvo nukauti 56 „teroristai“. Be to, žuvo 20 saugumo pajėgų karių ir penki civiliai. Dar 85 civiliai buvo sužeisti.

„Taikos galimybė“

Kundūzas buvo užpultas Dohoje vykstant devintam JAV ir Talibano derybų etapui. Vakarų diplomatai tikėjosi, kad šiuo metu jau turėtų būti pasiektas susitarimas, bet pastarosiomis dienomis derybų pažanga sulėtėjo.

Ketvirtadienį pietinėje Zabulo provincijoje žuvo vienas JAV komandosas; jis tapo jau 15 amerikiečių kariu, žuvusiu Afganistane šiais metais.

Naujausia talibų ataka rodo, kad jie „netiki taikos galimybe, kurią suteikia JAV ir Afganistano vyriausybė“, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Ghani atstovas Sediqas Sediqqi.

„Viena vertus, jie derasi su JAV, kita vertus, jie puola žmonių namus ir kaimus. Neliksime nesureagavę į šią jų ataką“, – pridūrė jis.

2015-ųjų rugpjūčio pabaigoje Talibanas taip pat buvo užpuolęs Kundūzą, kuris yra netoli Afganistano sienos su Tadžikija.

Vietos pajėgas įveikę talibai tada buvo trumpam užėmę šį miestą, o išstumti iš ten kovotojus pavyko tik su JAV aviacijos pagalba.

Per tą puolamąją operaciją įvyko tarptautinio pasmerkimo sulaukęs incidentas – JAV aviacijos antskrydžio taikiniu tapo traumatologijos centras, vadovaujamas tarptautinės labdaringos medicinos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (Medecins Sans Frontieres, MSF). Per tą nelaimę žuvo dešimtys pacientų ir ligoninės darbuotojų.

Kundūzo užėmimas tąkart atskleidė, kokios pažeidžiamos buvo Afganistano saugumo pajėgos, ir prisidėjo prie sprendimo sustabdyti JAV karių išvedimą valdant tuomečiam prezidentui Barackui Obamai.

Nuo to laiko talibai dažnai puldinėja Kundūzą, bet visiškai užimti miesto kovotojams dar nebuvo pavykę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius