Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 25d. 23:21

Afrika kenčia skėrių antplūdį – tokio nematė daugiau kaip 25-erius metus

Afriką užplūdo skėriai
„Scanpix“ nuotr. / Afriką užplūdo skėriai

Rytų Afrikoje – didžiausias dykumos skėrių antplūdis, kokio šalis nematė daugiau kaip 25-erius metus, penktadienį nurodė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), rašo CNN.

Skėrių invazija kelia precedento neturintį pavojų maisto saugumui visame subregione, kur daugiau nei 19 milijonų žmonių jau ir taip patiria didelį maisto trūkumą, pranešė agentūra.

Kenijoje invazijos mastai dar didesni – didžiausi per 70 metų, o regiono vyriausybė kovai su šiais vabzdžiais ir jų plitimo apribojimui jau dabar yra išleidusi daugiau kaip 5 mln. JAV dolerių.

Kenijoje skėrių invazijos yra gan retas reiškinys, pastarąjį kartą pasitaikė tik 2007 metais – ir žymiai mažesnės skalės.

„Dabartinė skėrių invazija yra gerokai didesnė nei bet kada buvo tiek Kenijoje, tiek visoje Rytų Afrikoje“, – sakė dr. Stephenas Njoka, dykumos skėrių kontrolės organizacijos generalinis direktorius.

Nepastovūs orai ir kintantis klimatas 2019 metais, įskaitant ir didžiules liūtis spalio–gruodžio mėnesiais, manoma, yra pagrindiniai skėrių invazijos regione kaltininkai.

„Scanpix“ nuotr./Afriką užplūdo skėriai
„Scanpix“ nuotr./Afriką užplūdo skėriai

Gruodžio mėn. per šiaurės rytų Somalį ir rytinę Etiopiją nusidriekęs ciklonas, atnešęs stiprias liūtis į teritoriją, sudarė idealias sąlygas vabzdžiams veistis ateinančius šešis mėnesius, sakė FAO vyresnysis skėrių prognozavimo pareigūnas Keithas Cressmanas.

Anot jo, jei nebus imtasi tinkamų priemonių, skėrių spiečiai iki birželio mėnesio gali išaugti net 400 kartų.

„Pagal blogiausią scenarijų, ši invazija gali virsti maru, jeigu ji laiku nebus sustabdyta“, – nurodė FAO.

Skėriai jau nuniokojo didelius maisto ir ganyklų plotus regione, tačiau žalos mastas dar iki galo nenustatytas, nes nauji spiečiai kasdien plinta per valstybių sienas, sakė Stephenas Njoka.

Nors skėrių kontrolės organizacijos generalinis direktorius pozityviai vertina pesticidų veikimą, greitas skėrių plitimas apsunkina sąlygas tai tinkamai išmatuoti.

Ekstremali situacija

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) skėrių invaziją laiko aukščiausio lygio nelaime, tad agentūra parengė šešių mėnesių ekstremalių situacijų veiksmų planą. Remiantis jos skaičiavimais, suvaldyti skėrių antplūdį gali prireikti per 70 milijonų JAV dolerių.

„Scanpix“ nuotr./Afriką užplūdo skėriai
„Scanpix“ nuotr./Afriką užplūdo skėriai

Dykumos skėriai dėl savo greičio ir sugebėjimo itin greiti daugintis yra patys destruktyviausi iš visų skėrių rūšių. Pasak FAO, vabzdžiai nepuola žmonių ar gyvūnų ir nėra įrodymų, kad jie neštų ligas, galinčias pakenkti žmonėms.

Dykumos skėrių spiečius gali išlikti ore labai ilgą laiką, per dieną nukeliaudami 130 ar daugiau kilometrų (80 mylių), pranešė FAO.

Skėrių spiečius gali būti nuo vieno kvadratinio kilometro iki kelių šimtų kvadratinių kilometrų, o kiekviename spiečiaus kvadratiniame kilometre gali būti iki 80 milijonų suaugusių skėrių.

Anot FAO, Paryžiaus dydžio spiečius gali suvalgyti tiek pat maisto, kiek pusė Prancūzijos gyventojų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min