Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aiškėja, kaip buvo surastas Osama bin Ladenas ir kaip vyko jo likvidavimo operacija

Kompleksas Abotabade, kuriame slapstėsi Osama bin Ladenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kompleksas Abotabade, kuriame slapstėsi Osama bin Ladenas
Šaltinis: BNS
0
A A

Pasaulinio teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderis Osama bin Ladenas slėpėsi kalnų kurorte, už mažiau nei 100 metrų nuo Pakistano karo akademijos pastatytame didžiuliame name. Pirmadienio naktį JAV specialiųjų pajėgų įvykdytai operacijai vadovavo pats Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktorius.

Po JAV specialiųjų pajėgų reido namas Abotabade, kur slapstėsi O.bin Ladenas, užsiliepsnojo, o vėliau buvo oficialiai patvirtinta, kad labiausiai ieškomas pasaulio bėglys pirmadienio naktį žuvo ne kokiame nors urve, o turistų pamėgtame kurortiniame mieste, kuris žinomas dar ir tuo, kad čia dislokuotas Pakistano karinis garnizonas.

Pakistano pareigūnai ir vienas liudininkas sakė, kad O.bin Ladeno apsaugininkams ėmus šaudyti reaktyviniais granatsvaidžiais nuo namo stogo, vienas amerikiečių sraigtasparnis sudužo. Pasak jų, mažiausiai du garsūs sprogimai sudrebino Abotabado miestelį.

AFP/Scanpix nuotr./Osama bin Ladenas (2007 m. liepos 15 d.)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Osama bin Ladenas

Jungtinės Valstijos skelbia, kad amerikiečiai per operaciją nenukentėjo. Tuo tarpu Pakistano žiniasklaida pranešė, kad Abotabade praėjusią naktį sudužo Pakistano karinis sraigtasparnis. Jos duomenimis, vienas žmogus žuvo ir du buvo sužeisti.

Aštrūs klausimai Pakistanui

Abotabade, kur dislokuoti trys Pakistano armijos pulkai, gausu karinių pastatų, čia gyvena tūkstančiai kariškių. Kalvų apsuptas miestas, iš kurio atsiveria vaizdas į tolumoje esančius kalnus, yra mažiau nei pusė dienos kelio mašina nuo genčių regiono prie sienos su Afganistanu, kur esą ir turėjo slapstytis „al Qaeda“ lyderis, kaip rodė dauguma žvalgybinių vertinimų.

Žinia, kad jis buvo nukautas Pakistano kariniame miestelyje, iškels dar daugiau aštrių klausimų, kaip O.bin Ladenui tiek laiko pavyko išvengti sulaikymo, taip pat apie tai, ar Pakistano kariuomenės bei žvalgybos vadovai galėjo žinoti, kur jis slapstosi, o galbūt net patys suteikė jam prieglobstį.

Kritikai seniai kaltino Pakistano saugumo isteblišmento elementus, esą jie gina „al Qaeda“ vadeivą, tačiau pats Islamabadas tai griežtai neigė. Kiek laiko O.bin Ladenas gyveno Abotabade, nėra žinoma.

Taip pat kol kas neaišku, kokį vaidmenį šioje operacijoje atliko ir ar apskritai joje dalyvavo Pakistano kariškiai. Vienas pakistaniečių pareigūnas nurodė, kad keturi operacijoje dalyvavę sraigtasparniai pakilo iš Gazio oro pajėgų bazės Pakistano šiaurės vakaruose.

Pernai vasarą Gazyje buvo dislokuoti amerikiečių kariškiai, kurie padėjo likviduoti didžiulių potvynių padarinius.

Naktį miestelyje aidėjo šūviai ir sprogimai

Praeityje Pakistanas bendradarbiavo su JAV CŽV jo teritorijoje sulaikant „al Qaeda“ įtariamuosius. Tačiau pastaraisiais mėnesiais santykiai tarp Pakistano pagrindinės žvalgybos agentūros ir CŽV buvo smarkiai pašliję, o įtampą kurstė nesutarimai dėl Afganistano ateities.

Reuters/Scanpix nuotr./Pakistano kariai Abotabado gatvėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pakistano kariai Abotabado gatvėje

Sausio pabaigoje kitame Abotabado rajone buvo sulaikytas įtakingas „al Qaeda“ veikėjas iš Indonezijos Umaras Patekas. Žinia apie jo areštą buvo oficialiai paskelbta tik kovo pabaigoje.

Abotabado gyventojas Mohammadas Haroonas Rasheedas sakė, kad reidas buvo surengtas apie 1 val. 15 min. vietos laiku. „Išgirdau kurtinantį garsą, kurį lydėjo įnirtingas šaudymas. Tuomet šaudymas staiga liovėsi. Vėl pasigirdo kurtinantis griausmas, po kurio sekė vienas garsus sprogimas. Ryte išėję pažiūrėti, kas nutiko, pamatėme atvirame lauke gulinčias sraigtasparnio nuolaužas“, – pasakojo M.H.Rasheedas.

Pasak jo, namas, kuriame slapstėsi O.bin Ladenas, stovi už mažiau nei 100 metrų nuo Kakulo karo akademijos, kur rengiami aukščiausio rango karininkai, vartų. Pakistaniečių žvalgybos pareigūnų teigimu, minėtas namas yra 3 tūkst. kvadratinių metrų privačioje valdoje.

Pareigūnai nurodė, kad po operacijos keli vyrai, kurių tapatybės nežinomoms, iš įvykio vietos buvo išgabenti sraigtasparniu, o keturi vaikai ir dvi moterys – išvežti greitosios pagalbos automobiliais.

O.bin Ladenas rastas sekant kurjerį

Žvalgybos pareigūnai O.bin Ladeno slėptuvę aptiko pernai rugpjūtį, stebėdami vieną „al Qaeda“ kurjerį. CŽV šį ryšininką medžiojo jau kelerius metus, remdamasi iš suimtųjų gauta informacija, kad tuo asmeniu O.bin Ladenas itin pasitiki, todėl jis galbūt netgi gyvena kartu su „al Qaeda“ lyderiu.

O.bin Ladenas gyveno prabangiame Abotabado rajone esančiame komplekse, apjuostame iki 5,5 metro aukščio tvora, kurios viršuje buvo ištempta spygliuota viela. Į šią teritoriją buvo galima patekti tik per dvejus saugomus vartus.

Trečiame aukšte įrengta terasa buvo apsaugota nuo smalsių žvilgsnių dviejų metrų aukščio siena. Šiame komplekse nebuvo jokių telefono arba interneto linijų. Jo gyventojai šiukšles degindavo, o ne išnešdavo išmesti.

Žvalgybos pareigūnai mano, kad šis milijonus dolerių kainavęs kompleksas buvo pastatytas prieš penkerius metus, siekiant apsaugoti kurį nors įtakingą teroristų lyderį, tačiau tiksliai nežinota, kas jame slapstosi. CŽV ne kartą svarstė, kas gyvena šiame pastate. Galiausiai buvo padaryta išvada, kad jis beveik neabejotinai yra O.bin Ladeno buveinė.

B.Obama davė įsakymą veikti balandžio 29 d.

Vasario viduryje kelių šaltinių informacija pakankamai aiškiai rodė, kad JAV prezidentas Barackas Obama siekia „veikti agresyviai“, sakė vienas aukštas JAV administracijos pareigūnas. Vėliau per pustrečio mėnesio įvyko penki prezidento vadovaujami Nacionalinio saugumo tarybos posėdžiai, kuriuose buvo svarstoma, ar išaiškintoje slėptuvėje gyvena O.bin Ladenas, o jeigu tai tiesa – kaip jį sučiupti.

JAV kovos su terorizmu tarnybos paprastai dalijasi informacija su patikimais partneriais – Didžiąja Britanija, Kanada, Australija ir kitomis šalimis. Be to, Vašingtonas paprastai nevykdo sausumos pajėgų operacijų Pakistano teritorijoje, nebendradarbiaudamas su šios šalies žvalgyba. Tačiau ši misija buvo pernelyg svarbi ir slapta.

Balandžio 29 dieną B.Obama patvirtino operaciją, per kurią turėjo būti nukautas „al Qaeda“ lyderis. Šioje misijoje buvo būtinas preciziškas tikslumas, kurio negalėjo užtikrinti netgi JAV vyriausybės naudojami modernūs bepiločiai lėktuvai „Predator“.

Po O.bin Ladeno žūties – džiaugsmingi šūksniai ir plojimai

B.Obama šią operaciją patikėjo mažai komandai iš JAV karo laivyno elitinių specialiųjų pajėgų („Navy SEALs“) 6-osios grupės. Jai vadovavo CŽV direktorius Leonas Panetta, kurio analitikai stebėjo O.bin Ladeno slėptuvę per atstumą.

VIDEO: المنزل الذي قتل اسامة بن لادن داخله

Vienas JAV pareigūnas teigė, kad L.Panetta tiesiogiai vadovavo komandosams ir kad jo konferencijų kambarys tapo šios operacijos štabu.

Tiksli operacijos eiga kol kas dar neaiški, tačiau per šį smūgį žuvo stebėtas „al Qaeda“ ryšininkas, jo brolis ir vienas iš O.bin Ladeno sūnų. Kaip pranešama, amerikiečiai per operaciją nenukentėjo. Aukšto rango JAV administracijos pareigūnai nurodė, kad O.bin Ladenas „priešinosi“.

Žmogus, atsakingas už didžiausią Jungtinėse Valstijose įvykdytą teroro ataką, galiausiai žuvo nuo jam į galvą pataikiusios amerikiečio iššautos kulkos. L.Panettai ir jo štabui apie O.bin Ladeno žūtį buvo pranešta sekmadienio popietę, o jo konferencijų kambaryje nuaidėjo džiaugsmingi šūksniai ir plojimai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min