Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Albanijos socialistų premjeras Edi Rama tikriausiai valdys antrą kadenciją

Albanijos socialistas premjeras Edi Rama
„Scanpix“/AP nuotr. / Albanijos socialistas premjeras Edi Rama
Šaltinis: BNS
0
A A

Albanijos socialistų premjeras Edi Rama pirmadienį atrodo užsitikrinęs antrą kadenciją valdžioje ir šansą pradėti šios Balkanų valstybės derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą.

Preliminarūs rezultatai, gauti suskaičiavus balsus trečdalyje rinkimų apylinkių, parodė, kad socialistai per sekmadienį įvykusius parlamento rinkimus surinko pusę visų balsų, o pagrindiniai jų varžovai, opozicijoje esanti Lulzimo Bashos vadovaujama centro dešinės Demokratų partija, gavo 28 procentus balsų.

„Socialistų judėjimas už integraciją“ (LSI), nuo kurio tradiciškai priklausydavo jėgų pasiskirstymas Albanijos politikoje , turėtų gauti 15 proc. balsų.

Tačiau 52 metų E.Rama, menininkas ir buvęs Tiranos meras, kuris į valdžią atėjo 2013 metais, tikriausiai užsitikrins absoliučią daugumą 140 vietų parlamente, tad socialistai tikriausiai galės valdyti vieni.

Galutiniai rinkimų, per kuriuos aktyvumas buvo mažesnis nei 50 proc., rezultatai turėtų būti paskelbti vėliau pirmadienį.

Nors politikai dėl rezultatų dar atsargiai tyli, Albanijos žiniasklaida nėra tokia santūri. Laikraštis „Gazeta Shqiptare“ jau paskelbė „pergalę socialistams“.

Konkurentų dienraštis „Tema“ skelbė „antrą kadenciją“ E.Ramai „su triuškinama dauguma“ parlamente.

Pats premjeras savo pergalės dar nedeklaravo, bet feisbuke, kur nuolat skelbia įrašus, negalėjo nuslėpti pasitenkinimo.

Pats premjeras savo pergalės dar nedeklaravo, bet feisbuke, kur nuolat skelbia įrašus, negalėjo nuslėpti pasitenkinimo.

Prie šalies žemėlapio, nuspalvinto rausva socialistų spalva, ir užrašo „75+“, reiškiančio laukiamų vietų skaičių, jis palinkėjo albanams „geros dienos“.

Šalies žiniasklaida pranešė, kad E.Rama naktį nusiuntė žinutes savo partijos parlamentarams, kuriomis pranešė, kad partija lieka valdyti.

Silpnas varžovas

Šis aukštaūgis buvęs krepšininkas, dažnai vilkintis kasdieniškus marškinėlius, rinkimų kampanijos metu žadėjo skatinti ekonomikos augimą ir užbaigti dideles korupcija garsėjančios Albanijos teismų sistemos reformas, kurių reikalavo Briuselis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Albanijos socialistas premjeras Edi Rama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Albanijos socialistas premjeras Edi Rama

„Premjerui Edi Ramai pavyko įtikinti albanus, kad teismų sistemos reformos įgyvendinimui ir įstatymo valstybės sukūrimui jam reikia antro mandato“, – sakė nepriklausomas analitikas Alexander'as Cipa.

Pasak jo, E.Ramai taip pat buvo naudinga „reikšminga dešiniojo sparno opozicijos nesėkmė net jos tradiciniuose bastionuose“, kurią iš dalies paaiškina demokratų lyderio, 43 metų teisininko L.Bashos „silpnumas“.

L.Bashai, kuris labai žavisi JAV prezidentu Donaldu Trumpu, buvo sunku išeiti iš savo politinio globėjo Sali Berishos šešėlio. 72 metų buvęs prezidentas ir buvęs premjeras S.Berisha išlieka labai svarbi ir vienijanti dešiniųjų figūra.

Nors partijos apsikeitė balsų pirkimo ir bauginimo kaltinimais, rinkimai, regis, praėjo ramiau nei ankstesniais metais.

10-ojo dešimtmečio pradžioje žlugus komunizmui, Albanijos rinkimus temdydavo sukčiavimas, smurtas, rezultatų ginčijimas ir pikta priešprieša ties neapykantos riba.

„Durys į ES“

Sekmadienio rinkimai buvo laikomi šios 2,9 mln. gyventojų turinčios valstybės demokratinės brandos išbandymu ir patvirtinimas, kad nebuvo rimto sukčiavimo, rimtų ginčų ar incidentų, Briuseliui būtų sveikintinas ženklas.

„Šie rinkimai Albanijai atvėrė duris įstoti į Europos Sąjungą. Albanija ir albanai to nusipelno“, – sakė 60-metė sostinės krautuvininkė Dylbere Cani.

Albanija kandidate į ES tapo 2014 metais ir E.Rama nori iki šių metų pabaigos pradėti derybas, bet kelias prieš akis dar ilgas.

Albanija kandidate į ES tapo 2014 metais ir E.Rama nori iki šių metų pabaigos pradėti derybas, bet kelias prieš akis dar ilgas.

Naujausioje, lapkričio mėnesį paskelbtoje ataskaitoje dėl šios šalies Europos Komisija nurodė, kad teismų sistema lieka „lėta ir neefektyvi“, temdoma korupcijos.

Joje taip pat pažymima, kad nusikalstamos gaujos, užsiimančios neteisėtu, bet pelningu kanapių auginimu, tebėra laisvėje.

Demokratai kaltino E.Ramą ryšiais su organizuotu nusikalstamumu ir šalies pavertimu „vaistine“, turėdami omenyje prekybą kanapėmis. Premjeras šiuos kaltinimus atmeta.

Nors manoma, kad rinkėjų aktyvumą sumažino sekmadienio didelė kaitra ir musulmonų šventojo Ramadano mėnesio pabaiga, tam tikrą vaidmenį galėjo atlikti ir nusivylimas valstybės ekonomine plėtra.

Albanija išlieka tarp neturtingiausių Europos valstybių su vidutine 340 eurų mėnesio alga ir dideliu nedarbu, kurie kursto didžiausią pasaulyje emigracijos mastą. Darbo Albanijoje neturi beveik trečdalis jaunimo.

Dvi pagrindinės partijos siūlė panašias, liberalizmo įkvėptas socioekonomines programas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Rinkimai Albanija
Parašykite atsiliepimą apie 15min