Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 14d. 15:04

Aleksandras Kwasniewskis: tapau Lenkijos prezidentu, bet galėjau būti ir Lietuvos lenkų lyderiu

Aleksandras Kwasniewskis
Krzysztofo Plebankiewicziaus nuotr. / Aleksandras Kwasniewskis

Buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis neslepia nusivylimo, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiai nesiklosto taip, kaip turėtų klostytis. Jo teigimu, kaltų čia ieškoti nereikėtų, būtina ieškoti išeities.

Bičiuliavęsis tiek su Lietuvos prezidentu Algirdu Brazausku, tiek itin artimai su Valdu Adamkumi A.Kwasniewskis sako su liūdesiu stebįs, kaip šiuo metu klostosi kaimyninių šalių santykiai.

„Iš vienos pusės yra gerai, esame kartu Europos Sąjungoje ir NATO, tai svarbiausi šios situacijos elementai. Bet iš kitos pusės Lenkijos ir Lietuvos santykiai galėtų būti išlaisvinti nuo tam tikrų istorinių ar aktualių problemų, apie kurias diskutuojame metų metus, tik nesimato pažangos“, – kalbėjo A.Kwasniewskis po ceremonijos, kurios metu Jerzy Giedroyco forumas kartu su prof. Bronislawo Geremeko fondu įteikė antruosius apdovanojimus už Lietuvos ir Lenkijos dialogo skatinimą. 

Šie apdovanojimai atiteko prezidentui V.Adamkui ir poetui, eseistui, vertėjui Tomui Venclovai.

A.Kwasniewskis, tardamas padėkos žodį, daugiausia skirtą būtent prezidentui V.Adamkui, dėl ligos negalėjusiam atsiimti apdovanojimo, prisiminė, kaip jie kartu vyko į Ukrainą Oranžinės revoliucijos metu. Dabar tarptautinė situacija įtemptesnė, tačiau kaip tik ji gali paskatinti pagaliau pagerinti bendrą atmosferą tarp mūsų šalių.

„Tikiuosi, kad ta naujoji tarptautinė situacija, kuri yra labai nesaugi, skatins tiek Lenkiją ir Lietuvą, tiek ir lenkų tautinę mažumą ieškoti sprendimų, kad ta erdvė, kuri neretai išpurvinama nereikalingais ginčais, būtų sutvarkyta“, – apie šalių santykius sakė A.Kwasniewskis.

Čia kaip santuokoje – niekada nebūna kalta tik viena pusė. Galima diskutuoti, kiek procentų kuri pusė yra kalta, bet nėra prasmės. 

Buvęs Lenkijos prezidentas padėkos kalboje prisiminė ir savo giminės istoriją, kaip jie turėjo skubiai trauktis iš savo namų Lietuvoje su vienu lagaminu. Šią liūdną patirtį A.Kwasniewskis praskaidrino pokštu – esą jis galėjęs tapti ne Lenkijos prezidentu, bet Lietuvos lenkų tautinės mažumos vedliu.

„Apie tai kalbėjau truputį juokais, truputį rimtai, nes pasakojau savo šeimos istoriją. Bet mano manymu, tautinių mažumų vadovai turėtų ginti savo interesus, bet ir suprasti – vertybė yra ir geri santykiai tarp Lenkijos ir Lietuvos. O mūsų geras bendradarbiavimas yra labai svarbus visai ES, nes dėl bendrų vertybių Bendrija bus stipresnė. Raginčiau atskirti, kas yra labai svarbu, truputį mažiau svarbu ir nesvarbu. Ir nespręsti nesvarbių problemų“, – savo požiūrį dėstė A.Kwasniewskis.

Krzysztofo Plebankiewicziaus nuotr./Vietoje V.Adamkaus apdovanojimą atsiėmė Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Šarūnas Adomavičius.
Krzysztofo Plebankiewicziaus nuotr./Vietoje V.Adamkaus apdovanojimą atsiėmė Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Šarūnas Adomavičius.

Vis dėlto kaltininkų buvęs prezidentas nelinkęs įvardinti: „Čia kaip santuokoje – niekada nebūna kalta tik viena pusė. Galima diskutuoti, kiek procentų kuri pusė yra kalta, bet nėra prasmės. Šiandien yra svarbu suprasti, kad patogus metas, kai nebuvo rizikos, tarkim, prieš dešimt metų, kai stojome į ES ir buvome jau NATO, deja, jau baigėsi. Šiuo metu mes turime grėsmių, kurios yra labai svarbios.“

Pasak A.Kwasniewskio, tai, ką Ukrainoje daro Rusija, turi būti priimta kaip garsus pavojaus skambutis. Todėl reikėtų ne diskutuoti apie kaltus, o ieškoti sprendimų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min