Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aleksejus Navalnas ir jo „Youtube“ sukilėliai

Briliantine žaluma apipiltas Aleksejus Navalnas
„Scanpix“/AP nuotr. / Briliantine žaluma apipiltas Aleksejus Navalnas
Šaltinis: 15min
2
A A

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas kviečia tūkstančius savo sekėjų prisijungti prie pirmadienį planuojamų protestų prieš valdžią – tą pačią dieną visoje šalyje bus švenčiama Rusijos diena.

Kaip rašo CNN, A.Navalno bendražygiai yra pateikę prašymus surengti demonstracijas 200 Rusijos miestų.

Prisijungti žmonės kviečiami per socialinius tinklus. Pirmą kartą per „Youtube“ socialinį tinklą į žmones A.Navalnas kreipėsi 2013 metais – jo patalpintame video klipe buvo instrukcija, kaip pasidaryti agitacinį kubą – į palapinę panašų dalyką, ant kurio šono puikavosi opozicijos lyderio nuotrauka.

Tai buvo viena iš A.Navalno rinkimų kampanijos, kuria jis pretendavo į Maskvos merus, priemonių.

Šiuo metu kanalą „Navalny Live“ administruojanti Oksana Baulina CNN sakė, kad 2013 metų įvykiai jai suteikė vilties.

„Ekspertai ir net rėmėjai netikėjo, kad A.Navalnui bus leista dalyvauti mero rinkimuose“, – sakė ji ir priminė, jog jis surinko 27 proc. balsų ir iškrito iš rinkimų kovos.

Ekspertai ir net rėmėjai netikėjo, kad A.Navalnui bus leista dalyvauti mero rinkimuose.

Opozicijos lyderio akys jau krypsta į 2018-aisiais Rusijoje įvyksiančius prezidento rinkimus. Nepaisant to, kad jis buvo nuteistas už pinigų grobstymą ir buvo nubaustas 5 metams lygtinai. Politikas pabrėžia, kad kaltinimai prieš jį sufabrikuoti.

Kovai rengiasi ir „Navalny Live“ komanda, įsikūrusi kiek toliau nuo Maskvos centro. Lipdukai „Navalny 2018” – ant kiekvieno nešiojamo kompiuterio, biure pastatytose dėžėse – rinkimų kampanijos ženkliukai.

Per „Youtube“ transliuojama A.Navalno rinkimų kampanijos koordinatoriaus Leonido Volkovo diskusija apie interneto laisvę, tuo metu O.Baulina garsiai barškina klavišais.

Vėliau paaiškina – kiekvienos transliacijos metu aktyviai diskutuojama komentaruose, siunčiamos „Twitter“ žinutės.

Jos teigimu, žmonėms atsibodo tai, kad jų niekas negirdi. „Jiems to reikia“, – pridūrė ji.

„Navalny Live“ šiuo metu turi per 300 tūkst. sekėjų, per dieną kanalas surengia tris transliacijas.

Anksčiau už šį A.Navalno įkurtas kanalas „Youtube“ turi per 1 mln. sekėjų.

Pats populiariausias opozicijos lyderio video – 50 minučių trukmės filmas apie premjero Dmitrijaus Medvedevo korupciją, jis peržiūrėtas 20 mln. kartų. Rusijos premjeras yra paneigęs šiame filme išdėstytus faktus.

Kovo mėnesį šis filmas įžiebė didelius antivyriausybinius protestus 100 Rusijos miestų, o A.Navalnas 15 parų išbuvo už grotų.

Protestus tiesiogiai transliavo „Navalny Live“, nes valdžios kontroliuojama žiniasklaida apie juos nepranešė nieko. Buvo filmuojama įvairiuose miestuose, o tuo metu, kai filmavimo grupė dirbo Maskvoje, peržiūrų skaičius išaugo iki 140 tūkst.

Tačiau tada kūrybinė grupė išgirdo beldimą į duris. Prisidengus išgalvotomis priežastimis O.Baulina ir keli jos kolegos buvo sulaikyti savaitei.

Anot jos, tai nebuvo pati maloniausia patirtis, tačiau tai dar labiau sustiprino jos ryžtą.

„Po pirmo sulaikymo supranti, kad tai nėra taip sunku, kaip manei anksčiau“, – teigė ji. Anot O.Baulinos, esmė – sukurti gražią ateities Rusiją.

Tačiau dabar panašu, kad organizacijai gali ateiti sunkesnės dienos.

Kremlius A.Navalną ilgai ignoravo, tačiau vienas iš prezidento Vladimiro Putino bendražygių, oligarchas Ališeras Usmanovas nusprendė atsimokėti tuo pačiu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ališeras Usmanovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ališeras Usmanovas

A.Navalno filme apie premjero korupciją minimas oligarchas sukūrė kanalą, kuriame patalpintuose video klipuose išvadino opozicijos lyderį melagiu ir pažadėjo paduoti jį į teismą – tą jis sėkmingai padarė ir laimėjo. Klipą teko pašalinti.

Oligarcho pareiškimas „spjoviau ant tavęs, Navalnai“, plačiai naudojamas interneto juokams.

Tačiau O.Baulina mano, kad tai – tik bandymas nukreipti dėmesį nuo D.Medvedevo. „Tai rodo, kad ne mes veikiame pagal jų scenarijų, o jie pagal mūsų“, – įsitikinusi ji.

Oligarcho pareiškimas „spjoviau ant tavęs, Navalnai“ plačiai naudojamas interneto juokams.

Vėliau sekė video, pavadintas „Hitleris 1945/ Navalnas 2018”, kurį, prieš ištrinant, spėjo pamatyti apie milijonas žmonių.

Opozicijos lyderis mano, kad video buvo sukurtas valdžios užsakymu. Tokios nuomonės laikosi ir laisvas Rusijos kanalas „Dožd“, kuris iš keturių šaltinių gavo patvirtinimą, kad prie to yra prisidėjęs Kremlius. Tačiau Kremliaus atstovas spaudai tai griežtai paneigė.

A.Navalno transliacijos nėra brangus malonumas, jam dirba 4 atsidavę darbuotojai.

CNN žurnalistų apsilankymo metu į biurą atvyko nervinga, maždaug 60 metų moteris su pilku plastikiniu maišeliu. Viduje buvo banknotai. Kaip paaiškino moteris – skirti rinkimų kampanijai. Tačiau darbuotojai teigė, kad gali priimti tik internetu pervestas aukas, o ne grynaisiais.

„Aš nemėgstu kompiuterių ir aiškintis su kuo nors. Išmokau kaip atsidaryti „Navalny Live“ ir man užtenka“, – sakė moteris.

Šalyje, kur opozicija smarkiai ribojama, „Youtube“ yra be galo svarbus įrankis. Tačiau ar A.Navalnui jo pakaks – abejotina.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min